Marszałkowie wszystkich województw w Polsce wskazywali, że proces przejmowania zarządów melioracji przez nowo tworzone przedsiębiorstwo państwowe Wody Polskie jest źle przygotowany. Jednak pomimo apeli i zaproszeń do udziału w Konwentach Marszałków, ich ostrzeżenia pozostawały bez odzewu. W pośpiesznych decyzjach ze strony rządu zabrakło miejsca na analizę wszystkich szczegółów m.in. związanych z przejmowaniem infrastruktury czy rozliczeniem za energię elektryczną wykorzystaną przez stacje pomp. Jednak problemem o wyjątkowej wadze jest kwestia wypłaty należnych wynagrodzeń dla pracowników, którzy przeszli do Wód Polskich.
- Mamy tu do czynienia z czynnikiem ludzkim, z uzasadnionym poczuciem krzywdy ludzi, którzy wykonali swoje obowiązki, ale z powodu zamętu przy pospiesznym i chaotycznym przejmowaniu kompetencji przez nową instytucję, mogą być pozbawieni należnych wynagrodzeń. Osoby te boją się kierować roszczenia do obecnego pracodawcy, dlatego ewentualne pozwy będą kierowane do Samorządu Województwa, i ja to rozumiem – mówi marszałek województwa, Olgierd Geblewicz. – Mając świadomość solidarnej odpowiedzialności za tych ludzi apeluję do Wód Polskich i pana ministra o włączenie się do negocjacji w tej sprawie. Wyrażam gotowość partycypacji w kosztach. Trzeba się tym zająć jak najszybciej.
To niestety nie jest jedyny problem, związany z funkcjonowaniem Wód Polskich. Na rozstrzygnięcie czeka kwestia sfinansowania faktur za energię elektryczną wykorzystaną przez stacje pomp melioracyjnych w grudniu ubiegłego roku. Jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej było ono finansowane poprzez dotacje wojewody, jednak obecnie minister finansów nie znalazł podstaw do zapewnienia odpowiednich kwot. W tej chwili dostawcy energii wysyłają wezwania do zapłaty nieuregulowanych faktur wraz z odsetkami, grożąc odcięciem prądu.
W opinii Zarządu Województwa to sytuacja niedopuszczalna, zwłaszcza w okresie przedwiośnia, gdy w naszym regionie występuje realne ryzyko podtopień. Niestety za chaos panujący w Wodach Polskich ostatecznie największą cenę mogą zapłacić mieszkańcy, gdy ich mienie nie będzie należycie chronione.
Gabriela Wiatr
Rzecznik Prasowy