We wtorek świnoujscy policjanci po raz kolejny prowadzili działania „SMOG”. Ich głównym celem było ujawnianie nieprawidłowości związanych ze złym stanem technicznym, a w szczególności eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazywał na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co mogło mieć wpływać na zwiększoną emisję spalin do atmosfery. Podczas działań policjanci zwracali szczególną uwagę także na stan trzeźwości kierujących oraz inne niebezpieczne wykroczenia w ruchu drogowym.
Działania "SMOG" miały również charakter edukacyjny. Policjanci przypominali kierującym, że smog to nie tylko "zasługa" kominów i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych, ale także niesprawnych technicznie pojazdów oraz złej jakości ich spalin.
Podczas wtorkowych działań na terenie Świnoujścia policjanci, prowadząc pomiary z użyciem analizatora spalin, zatrzymali łącznie 11 dowodów rejestracyjnych w związku z nadmierną emisją spalin.
Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu, w przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd ten narusza wymagania ochrony środowiska. Dowód rejestracyjny zostanie zwrócony dopiero po usunięciu usterki. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to nie jedyna dolegliwość, która spotka kierującego pojazdem, który zagraża środowisku. Zgodnie z przepisami, za zły stan techniczny auta kierujący może zostać ukarany mandatem. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: art. 66.1. pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.
Należy pamiętać o sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu celem wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości, również tych związanych z emisją spalin o nadmiernej szkodliwości.
asp. szt. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu
Normalnie masakra w jednym wydaniu...
Nie wiadomo co o tym myśleć tak naprawdę. Z jednej strony zatrzymują dowody rejestracyjne a z drugiej wycinają na potęgę drzewa w Ściu, czy oni robią klina napowietrzający? :D
Najlatwiej to przyczepiac sie do pojazdow a kto kontroluje dymiace kominy ??
à propos wypowiedzi [08.03.2018, 17:16:25] • [IP: 89.64.55.***]. Ja palę gazem, ale lepiej byłoby gdyby PEC umożliwiał podłączanie domków do swojego ciepła. Ale oni są nastawieni na podłączanie tylko nowych inwestycji. Myślę, że wiele osób przeszłoby na ogrzewanie miejskie ale nie ma na to szans. może któryś z kandydatów na prezydenta podjąłby ten temat? Oczywiścieobecny to podłapie i będzie mamić tą kiełbasą wyborczą.
W 2006 roku w Norwegii przeprowadzono obserwacje przez ile godzin utrzymuje się smog po spalinach dużego statku pasażerskiego we fiordzie Garanger. Otóż chmura spalin widoczna była jeszcze po 6 godzinach od przepłynięcia statku. Od tamtego badania w Norwegi sukcesywnie we fiordach wymieniane są promy napędzane ropą na z LNG. W tym roku firma promowa FIORD 1 zamówiła w stoczni dalszych 10 promów samochodowych z dwoma pokładami na LNG. W 2010 roku w liście otwartym do Prezydenta Świnoujścia proponowałem aby miasto rozważyło budowę nowego promu z takimi rozwiązaniami technicznymi jakie wprowadzają Norwedzy. Plusem byłoby brak emisji spalin do atmosfery, niskie koszty eksploatacji promów, zwiększenie przepustowości przeprawy (brak kolejek), prom po wybudowaniu tunelu można zbyć w dobrej cenie i znaczną ilość pieniędzy odzyskać. Gdyby na stanowisku Prezydenta Ś-cia był menager a nie polityk. Zauważyłby atuty proponowanego rozwiązania. A tak mamy już wydane 26 mln. zł na stare 40 letnie promy.
Do kontroli wypierdziane padliny Audi, BMW i Wieśwageny przytargane z zachodu od dziadka co do kościoła jeździł.
Zapraszam na warszów ul ludzi morza. Może wtedy miasto by pomogło przy zgodzie z doprowadzeniem gazu.
W Świnoujściu w piecach palą asfaltem i płytami wiórowymi, stąd ten smog!!
Patrząc w ostatnim czasie na aplikację Airly, ku mojemu zaskoczeniu sensor przekazujący na bieżąco dane o stanie powietrza w Świnoujściu niejednokrotnie dawał odczyty bardzo dalekie od norm czystego powietrza. W Świnoujściu - uzdrowisku nad morzem. Mało tego kilka razy stan powietrza był gorszy niż równolegle w miastach małopolski i śląska. Ciekawe zatem czym jest palone w piecach na osiedlach domków jednorodzinnych?:) Smog nie bierze się tylko ze spalin. PS. Uprzedzając komentarze - Airly daje wiarygodne wyniki, aktualizowane na bieżąco.
Wezma sie wreszcie za cwaniakow co powycinali dpfy i inne tego typu rzeczy
jeden komin da tyle zanieczyszczen co z 50 takich gruchotów..
W Niemczech złomowali auta, ale nie płacili po 2500Euro tylko miałeś 2500 euro upustu jak kupiłeś nowe auto, nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Jakby policja dokladnie kontrolowala to 80 procent zlomu na drogach powinni wycofac.Caly import 500+
Policjanci dbają a urzędnicy wycinają...
DO : Gość • Czwartek [08.03.2018, 12:56:42] • [IP: 83.19.187.***t Tak, tak ten samochód ze zdjęcia jeździ, ma aktualne badania techniczne, posiada nawet świadectwo pokropu, a do paliwa właściciel tego pojazdu dodaje wodę egzorcyzmowaną która redukuje toksyczne spaliny tworzące tzw.SMOG...amen
w Niemczech skupowali samochody rzadowo. za kazde płacili 2500 eur. w Polsce kiedy?
12:28:05 Absolutna racja. System, o którym mówisz, pracuje na portugalskiej wyspie Madera. Oni nie mają gdzie wyrzucić śmieci. Na naszej wyspie jest trochę inaczej. W ubiegłym roku magistrat pochwalił się wysokim budżetem. Może, część tych pieniędzy przeznaczyć na poprawę jakości powietrza w mieście. Nawet nie czekam na wypowiedź sierżanta rzecznika…
Samochód ze zdjęcia w ogóle jeździ?
O jakość świeżego powietrza dba, , las, , tam gdzie jest dużo zieleni nie ma smogu. Na betonowej pustyni jest miejsce dla smogu. ..
Juz kiedyś pisałem, potrzebna spalarnia śmieci. Jedna spalarnia ogrzewająca miasto emituje tyle co raptem 10 domów. Rozwiązanie godne rozważenia, bo: produkuje prąd, dostarcza ciepła, może być używana do odwróconej osmozy wody (źródło czystej wody), miejsca prac, produkcja nawozów.