POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [05.03.2018, 13:41:59] • Świnoujście

Przepisowo znaczy bezpiecznie – przejazdy kolejowe pod okiem świnoujskich policjantów

Przepisowo znaczy bezpiecznie – przejazdy kolejowe pod okiem świnoujskich policjantów

fot. Policja

Do wypadków na przejazdach kolejowych nie dochodzi często, jednak jak już zaistnieją, zawsze pociągają za sobą ofiary. Pieszy czy kierowcy w starciu z pociągiem nie mają żadnych szans. Dlatego też, świnoujscy policjanci włączają się w ogólnopolskie działania „Bezpieczny przejazd kolejowy" i wspólnie z pracownikami Służby Ochrony Kolei dbają o bezpieczeństwo w rejonach torowisk.

Niemal kilometr potrzebuje maszynista, aby zatrzymać rozpędzony do 100 km/h skład. Ciężar pociągu powoduje, że prowadzący go maszynista nie jest w stanie opanować tej masy żelaza w czasie, który pozwoli uniknąć kolizji. Stąd główny ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo na styku samochód-pociąg leży po stronie kierujących samochodami. W poniedziałek (5 marca) od rana w całej Polsce trwają policyjne działania „Bezpieczny przejazd kolejowy". Policjanci wraz pracownikami Służby Ochrony Kolei dbają o bezpieczeństwo w rejonach strzeżonych i niestrzeżonych przejazdów kolejowych. A jest o co dbać. W samym 2017 roku na przejazdach strzeżonych i niestrzeżonych w Polsce doszło do 206 wypadków z pojazdami i pieszymi, w których zginęło 47 osób.
Zaplanowane działania mają na celu podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących i pieszych podczas przekraczania przejazdów kolejowych oraz przypomnienie przepisów dotyczących zasad poruszania się w takich miejscach.

Należy pamiętać, że na drodze dojazdowej do każdego z tych miejsc, ustawione są znaki drogowe, które zawczasu ostrzegają uczestników ruchu o przejeździe kolejowo-drogowym. Na samym przejeździe również znajdują się odpowiednie znaki ostrzegawcze lub znaki zakazu np. znak „stop". Prowadząc działania policjanci będą uczulać uczestników ruchu, że stosowanie się do tych zasad, to czasami kwestia życia lub śmierci.

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przed i na przejazdach kolejowych:

art. 28 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

4. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

5. Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Wtorek [06.03.2018, 18:35:40] • [IP: 178.238.253.***]

tak, najbardziej pilnują przejazdu na warszowie obok złomu...tam to codziennie pilnują żeby kierowcy byli bezpieczni na przejeździe, często też ich specjalnie zatrzymują żeby pouczyć jak prawidłowo przejechać przez tamte tory xd

Gość • Wtorek [06.03.2018, 11:47:52] • [IP: 80.50.129.***]

wystarczy zobaczyć przy promie jak zamykają się szlabany na torach. ..

Gość • Poniedziałek [05.03.2018, 19:08:21] • [IP: 92.42.116.**]

IP 251 pierwszy głupek kto następny?

Konopa • Poniedziałek [05.03.2018, 17:12:21] • [IP: 31.0.67.***]

Gamonie nie znają się na koleji tak jak ja a 30 lat robię w tym fachu wiec sie nie wypowiadajcie

Gość • Poniedziałek [05.03.2018, 14:10:35] • [IP: 62.69.251.***]

Moze zamiast uprawiać torowiskową fikcję 'podniesiecie świadomość' stadom debili jeżdżacych rowerami po chodnikach?

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■