W 2016 roku w Polsce, odsetek ludzi powy¿ej 65 roku ¿ycia wynosi³ 20,2% ca³ej populacji. Liczba ta wskazuje, ¿e Polska jest spo³eczeñstwem starzej±cym siê1. Zachodz±ce zmiany demograficzne wp³ywaj± na potrzebê stworzenia zasad odpowiedniego stylu ¿ycia, w tym sposobu od¿ywiania, które usystematyzuj± wiedzê i pomog± cieszyæ siê zdrowiem jak najd³u¿ej2. Miêdzy innymi dlatego Instytut ¯ywno¶ci i ¯ywienia po raz pierwszy opracowa³ Piramidê Zdrowego ¯ywienia i Aktywno¶ci Fizycznej dla osób w starszym wieku. Piramida Zdrowego ¯ywienia i Aktywno¶ci Fizycznej dla osób w wieku starszym jest zbiorem prostych zasad, które pomog± usystematyzowaæ wiedzê ¿ywieniow±, a tak¿e wska¿± praktyczne porady, które uwzglêdniaj± specyficzne potrzeby seniorów. Tu¿ po aktywno¶ci fizycznej, która czêsto jest zaniedbywana przez osoby starsze, u podstaw Piramidy znalaz³y siê owoce i warzywa, które czê¶ciowo mo¿na zast±piæ sokami. W przypadku osób starszych mo¿na spo¿yæ nawet do dwóch szklanek soku dziennie.
DLACZEGO SOK?
Soki w ró¿nych opakowaniach tak¿e te z kartonu, podobnie jak owoce i warzywa, z których siê je robi, stanowi± cenne ¼ród³o witamin, mikro- i makroelementów, a tak¿e substancji wspomagaj±cych dzia³anie antyoksydacyjne, miêdzy innymi dlatego mog± stanowiæ warto¶ciowy element codziennej diety, tak¿e diety seniora.
Sok jako wygodna forma warzyw lub owoców
– Czêsto zachodz±ce zmiany w organizmie, czy te¿ schorzenia, które dotykaj± osoby w starszym wieku, np.: braki w uzêbieniu czy trudno¶ci w przyrz±dzaniu posi³ków, to czynniki które mog± powodowaæ, ¿e ilo¶æ spo¿ywanych warzyw lub owoców, bêdzie mocno ograniczona, a to w³a¶nie te produkty powinny stanowiæ podstawê zbilansowanej diety. Dlatego soki, stanowi± dobr± alternatywê, gdy¿ ze wzglêdu na swoj± konsystencjê s± gotowe do spo¿ycia, a jednocze¶nie uzupe³niaj± sk³ad diety dostarczaj±c niezbêdnych witamin i minera³ów na podobnym poziomie, co owoce czy warzywa. Na przyk³ad pasteryzowany sok pomidorowy, jest ¼ród³em likopenu, który chroni organizm przed szkodliwym dzia³aniem wolnych rodników. Warto tak¿e wspomnieæ, ¿e zawarty likopen w sokach pasteryzowanych jest ³atwiej przyswajalny ni¿ w ¶wie¿ych pomidorach – wyja¶nia dr hab. Dariusz W³odarek ze Szko³y G³ównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Soki jako element nawodnienia
Zdarza siê, ¿e osoby w starszym wieku odczuwaj± mniejsze pragnienie, dlatego bardzo wa¿nym jest dbanie o czêste spo¿ywanie przez te osoby p³ynów. W tym przypadku soki równie¿ mog± stanowiæ formê uzupe³nienia ich niedoboru – ³±czenie soków z wod±, mo¿e pomagaæ w zwiêkszeniu ilo¶ci wypijanych p³ynów a tym samym zmniejszaæ ryzyko wyst±pienia odwodnienia – wyja¶nia dr W³odarek.
SOK NIE TYLKO DLA SENIORA
Soki mog± stanowiæ warto¶ciowy element diety, nie tylko seniorów, ale tak¿e dzieci i osób doros³ych. Mog± dostarczaæ witamin, minera³ów i bioaktywnych sk³adników diety, które wp³ywaj± na ogólny stan zdrowia i mog± odgrywaæ wa¿n± rolê w rekomendowanym spo¿yciu warzyw i owoców. Miêdzy innymi dlatego szklanka soku (ok. 200 ml), równie¿ tego pasteryzowanego z kartonu, mo¿e z powodzeniem zast±piæ dzienn± porcjê warzyw lub owoców.
– Warto wspomnieæ, ¿e spo¿ywanie przez dzieci 100% soku owocowego wi±¿e siê ze zwiêkszonym spo¿yciem sk³adników od¿ywczych, takich jak witamina C, kwas foliowy czy potas. Warto podkre¶liæ, ¿e istotn± rolê w ¿ywieniu dziecka, jego prawid³owym funkcjonowaniu i rozwoju, odgrywa witamina C. Jest ona szczególnie wa¿na dla dzieci, które czêsto choruj±. Witamina C, skraca bowiem czas trwania infekcji, a dodatkowo zwiêksza przyswajanie ¿elaza z produktów, co jest wa¿nym elementem rekonwalescencji. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e w odpowiedzi na infekcjê bakteryjn± b±d¼ wirusow± uruchamiany jest jeden z podstawowych mechanizmów obronnych, polegaj±cy w skrócie na zmniejszeniu jonów ¿elaza w p³ynach biologicznych. Dziêki temu ograniczona zostaje dostêpno¶æ jonów ¿elaza do rozwoju chorobotwórczych organizmów. Szklanka soku pomarañczowego, tak¿e tego pasteryzowanego (ok. 150 ml) zapewni dziecku oko³o 90% dziennego zapotrzebowania na witaminê C – t³umaczy dr Agnieszka Kozio³-Kozakowska dietetyk, Adiunkt w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i ¯ywienia UJ Collegium Medicum.
Podobnie jak warzywa i owoce, soki s± równie¿ bogate w witaminy i mikroelementy. Ze wzglêdu na ich wygodn± p³ynn± formê mog± stanowiæ ³atwy i szybki element diety dziecka, osoby doros³ej czy seniora. Stanowi±c równowa¿n± porcjê warzyw i owoców w prosty sposób urozmaicaj± codzienny jad³ospis.
od dzisiaj zaczynam pic soczek