POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [25.02.2018, 08:34:49] • Polska

Uczniowie kolejowych klas na stanowiskach dyżurnych ruchu

Na symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym ćwiczyli uczniowie technikum z Sochaczewa. To forma współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ze szkołami, które kształcą przyszłych specjalistów kolejowych. Prawie 400 uczniów otrzymuje stypendia PLK.39 szkół w ramach współpracy korzysta m.in. z doposażania pracowni.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wielotorowo wspomagają edukację przyszłych kolejarzy. Sukcesywnie wzrasta liczba szkół ponadgimnazjalnych z kierunkami kolejowymi, z którymi PLK współpracują w zakresie organizacji praktyk zawodowych, wsparcia dydaktycznego dla nauczycieli oraz finansowego dla najlepszych uczniów. W minionym półroczu stypendium od zarządy infrastruktury otrzymało ok. 400 uczniów. Szkoły kształcą uczniów na kierunkach: technik transportu kolejowego, technik dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego.
- PLK dają uczniom możliwość odbywania praktyk i staży u boku wykwalifikowanych pracowników. Dzięki temu uczniowie mają okazję poznać środowisko i wartości firmyoraz łatwiej stawiać pierwsze kroki na ścieżce kariery. Działania te pozwalają nam na pozyskanie kompetentnych pracowników i zapobiegają luce pokoleniowej – mówi Grażyna Blicharz, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 

Praktyki na symulatorze
PLK współpracuje m.in. z Technikum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Sochaczewie. Placówka prowadzi dwie klasy o kierunku technik transportu kolejowego. Grupa czternastu uczniów pierwszej i drugiej klasy wzięła udział(15 i 22 lutego) w zajęciach na symulatorze, który odwzorowuje sytuację dyżurnego ruchu. Na kilkunastu monitorach podane są sytuacje na torach i działanie urządzeń sterowania. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z sytuacjami,
z którymi mogą spotkać się w przyszłej pracy oraz uczyli się właściwych reakcji.
- W trakcie zajęć na nowoczesnym sprzęcie, młodzi ludzie mogą wykorzystać w praktyce zdobywaną podczas zajęć wiedzę związaną z prowadzeniem ruchu pociągów. Praktyki na symulatorze pozwalają im na obycie się z urządzeniami. Pod okiem instruktora ćwiczą zadania dyżurnych ruchu, co pozwala im bliżej poznać specyfikę pracy na tym stanowisku – mówi Roman Stachyra, nauczyciel w Technikum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Sochaczewie.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach praktyk zawodowych. Podobne zajęcia będą przeprowadzone także dla uczniów z innych placówek.

Kolej na kolej
PLK przygotowują młodych ludzi do nauki zawodu oraz podjęcia pracy na kolei. Współpracę patronacką z placówkami oświatowymi uruchomiono w czerwcu 2010 r. Zarządca infrastruktury kolejowej oprócz wsparcia merytorycznego i finansowego, doposaża także szkolne pracownie dydaktyczne, w których uczniowie mogą zdobywać i utrwalać fachową wiedzę. PLK prowadzą rozmowy z kolejnymi szkołami, które posiadają klasy o profilu związanym z branżą kolejową lub są zainteresowane ich utworzeniem. Po zakończeniu edukacji na kierunkach związanych
z branżą kolejową, młodzi ludzie mają szansę na pracę i rozwój w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. Aktualne ofert pracy w PLK znajdują się w zakładce Kariera. 

Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■