12 stycznia 2018 r. w Szczecinie na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego po raz kolejny miała miejsce ogólnopolska akcja Noc Biologów 2018.
W tym roku, po raz pierwszy, dzięki uprzejmości organizatora Koordynatora wydziałowego dr hab. Roberta Czerniawskiego z Katedry Zoologii Ogólnej mogli uczestniczyć przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Pracownicy i studenci Wydziału Biologii przygotowali na ten dzień szereg wykładów, pokazów, warsztatów oraz zajęć laboratoryjnych w szerokim zakresie dotyczącym roślin
i zwierząt.
Funkcjonariusze celno-skarbowi uzupełnili prowadzone w tym dniu działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wystawą zatrzymanych podróżnym okazów zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem i informacjami na ich temat.
Uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję dowiedzieć się jakie zadania realizuje Krajowa Administracja Skarbowa, co to jest Konwencja Waszyngtońska CITES, jakich pamiątek
z podróży nie można przywozić. Młodzież z zainteresowaniem dopytywała o zasady legalnego przywozu zagrożonych gatunków zwierząt i roślin jak również przedmiotów z nich wykonanych.
Przewóz okazów chronionych gatunków lub wykonanych z nich wyrobów bez zezwolenia zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat i konfiskatą.
Idea „Nocy Biologów” narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Tysiące odwiedzających Uniwersytet dzieci, młodzieży i dorosłych było zachętą do zorganizowania w całej Polsce tego typu przedsięwzięć.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie