POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [12.01.2018, 09:40:51] • zachodniopomorskie

Marszałek: Wykonaliśmy swoje zadanie. Trzymam kciuki za GDDKiA

Marszałek: Wykonaliśmy swoje zadanie. Trzymam kciuki za GDDKiA

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Połączy północne i zachodnie dzielnice Szczecina oraz miejscowości powiatu polickiego z autostradą A6 i drogą ekspresową S3. Zachodnie Obejście Szczecina jest o krok bliższe realizacji. Dziś, w czwartek 11 stycznia br. wniosek podpisany przez marszałka Olgierda Geblewicza o przeniesieniu na rzecz GDDKiA decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach tej inwestycji trafił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.

To samorząd województwa był odpowiedzialny za uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia. Teraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie na wniosek marszałka przepisze decyzję na nowego inwestora, Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Oznacza to zakończenie udziału Urzędu Marszałkowskiego w inwestycji.

- Teraz całe zadanie trafia pod skrzydła GDDKiA, bo zgodnie z decyzją rządy Ewy Kopacz z 2015 r. obejście zostało wpisane do sieci autostrad i dróg ekspresowych. My, we współpracy z lokalnymi samorządami wykonaliśmy swoje zadanie, które było niezwykle trudnym i skomplikowanym procesem. Trzymam kciuki za GDDKiA, za sprawne przeprowadzenie prac projektowych i w dalszej przyszłości części wykonawczej. To inwestycja o kluczowym znaczeniu dla Szczecina i całego Pomorza Zachodniego. – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina jest planowane jako dwujezdniowa droga ekspresowa o długości ok. 51 km, prowadząca od autostrady A6 w Kołbaskowie, przez Police, tunel pod Odrą, do węzła drogowego w Goleniowie (skrzyżowanie dróg ekspresowych S3/S6). Obejście usprawnieni połączenia z północnych i zachodnich dzielnic Szczecina oraz miejscowości leżących na terenie powiatu polickiego z autostradą A6 i drogą ekspresową S3. Przyczyni się również do skrócenia czasu dojazdu nad morze, w szczególności w sezonie wakacyjnym, kiedy korkuje się autostrada A6. Łatwiej dojedziemy też do portu lotniczego w Goleniowie oraz portu morskiego w Policach. Dzięki obejściu tranzytowy transport materiałów niebezpiecznych do ZCH „Police” S.A. nie będzie się już odbywał przez centrum Szczecina.

To województwo było odpowiedzialne za uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia. Dokument ten wydany został przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie 6 kwietnia 2017 r. Od decyzji zostały złożone 4 odwołania. Ostatecznie po postępowaniu odwoławczym 19 grudnia 2017 r Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie wydała decyzję w zakresie środowiskowych uwarunkowań dla Zachodniego Obejścia Szczecina.

Decyzja w zakresie środowiskowych uwarunkowań to ostatni element opracowania „Studium wykonalności Zachodniego Drogowego obejścia Miasta Szczecina”, które zostało wykonane na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego przy współfinansowaniu Gminy Miasto Szczecin, Gminy Goleniów, Gminy Police i Powiatu Polickiego.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■