POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [04.01.2018, 20:50:21] • Polska

Największa nawodna konstrukcja na świecie

Największa nawodna konstrukcja na świecie

fot. Organizator

Prelude FLNG (Floating Liquefied Natural Gas) to należąca do firmy Shell pływająca platforma, która ma pozyskiwać gaz z podmorskich złóż. Imponuje rozmiarami i ceną. W tym roku rozpocznie produkcję skroplonego gazu ziemnego LNG – podaje Energy Market Observer.

Największy obiekt pływający na świecie dotarł do miejsca, w którym przez następne 25 lat posłuży do wydobycia i skraplania gazu. Po przebyciu trasy o długości 5 800 km, rozpoczętej w południowokoreańskiej stoczni Samsunga, Prelude FLNG zacumowała u wybrzeży Australii. Jednostka została zabezpieczona m.in. 16 linami cumowniczymi przytwierdzonymi do dna morskiego. Przy pracach cumowniczych pracowało łącznie 1 500 osób.

Największa nawodna konstrukcja na świecie

fot. Organizator

Prelude ma produkować rocznie 5,3 mln ton surowca, w tym 3,6 mln ton LNG. Magazyny znajdujące się na FLNG mają pojemność 175 basenów olimpijskich, a w każdej godzinie platforma pobierać będzie 50 mln litrów zimnej wody z oceanu, która będzie chłodzić gaz. Przy projektowaniu tego giganta pracowało 600 inżynierów. Ma on wytrzymać nawet najbardziej ekstremalne sztormy, zdarzające się – jak podaje Shell - raz na 10 tysięcy lat.

Największa nawodna konstrukcja na świecie

fot. Organizator

W tym roku obiekt o długości 488 metrów rozpocznie prace związane z wydobyciem i przetwarzaniem gazu na morzu. Gaz ma być pompowany spod dna morskiego do platformy, gdzie następnie będzie chłodzony. Statki LNG, obsługujące głównie klientów z Azji, będą tankować się podpływając do konstrukcji. Technologia jest chwalona za brak konieczności stosowania długich rurociągów do lądowych zakładów skraplających, jak również za zdolność do wykorzystania jej w innym miejscu. Jest to jednak droga konstrukcja off-shore, bo koszt jej powstania wyniósł łącznie 10 mld dolarów. W 2016 r. Firma Shell zdecydowała się nie realizować kolejnych trzech projektów FLNG z Samsung.

Enmaro.com


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Komunikat prasowy, 1 lutego 2026 r. – aktualizacja 10:00, Ruch pociągów trakcją elektryczną po obu torach jest już możliwy na całej trasie między Świnoujściem a Szczecinem Dąbiem. Wszystkie linii kolejowe w regionie są przejezdne. Od poniedziałku ekipy techniczne Polskich Linii Kolejowych walczyły całymi dniami i nocami ze skutkami bezprecedensowego zjawiska pogodowego. Fala intensywnego marznącego deszczu spowodowała niespotykane dotąd na tę skalę oblodzenie. W terenie pracowały pociągi sieciowe i lokomotywy osłonowe. Skuto lód na setkach kilometrów sieci trakcyjnej oraz na dziesiątkach rozjazdów. Przywrócono ruch pociągów trakcją elektryczną na wielu ważnych liniach w regionie: 351 Krzyż – Stargard – Szczecin Dąbie – Szczecin Główny, 404 Białogard – Kołobrzeg, 405 Szczecinek – Piła, 202 Stargard – Runowo Pomorskie, 273 Szczecin – Kostrzyn oraz 401 Szczecin Dąbie – Świnoujście ■ Kwalifikacja wojskowa 2026 w Świnoujściu odbędzie się od 25 lutego do 6 marca. Komisja lekarska będzie pracować w hotelu przy Amfiteatrze przy ulicy Chopina 30. Wezwania dotyczą m.in. mężczyzn z rocznika 2007, osób bez określonej kategorii wojskowej oraz kobiet z kwalifikacjami przydatnymi w wojsku ■