POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [11.12.2017, 19:45:14] • zachodniopomorskie

Najlepsi w pomaganiu

Najlepsi w pomaganiu

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Warsztaty dla młodzieży, święto ulicy, przytulanki dla wcześniaków, spływy kajakowe - dzięki pasji, pomysłowości i poświęceniu zachodniopomorscy społecznicy zrealizowali w mijającym roku ponad pół tysiąca inicjatyw dedykowanych wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego i więzi międzyludzkich na Pomorzu Zachodnim. Wszystkie projekty były udane, ale te udane najbardziej, najlepsze - wyróżniono podczas gali wieńczącej pierwszą edycję programu Społecznik. Zachodniopomorskie jako pierwszy region ruszył z grantami dla aktywnych.

To co ich łączy to dobro, które potrafią budować, którym potrafią się dzielić. Kilkudziesięciu cichych bohaterów, aktywistów, czyli po prostu społeczników zjechało do Szczecina, by podsumować pilotażową edycję programu grantowego Społecznik. Jak pomagali? Np. tak jak Stowarzyszenie Refugees Szczecin, które wsparcie z samorządu województwa ukierunkowało na zachodniopomorską młodzież. Kryzys migracyjny sprawił bowiem, że o uchodźcach coraz częściej zamiast w kontekście trudnej sytuacji ludzi uciekających przed wojną czy biedą oraz możliwości pomocy im, zaczęliśmy rozmawiać o lękach, obawach czy strachu. Te emocje jeszcze bardziej udzieliły się młodemu pokoleniu, które z uwagi na brak doświadczenia i wiedzy o świecie jest szczególnie narażone na wpływ nieprawdziwych informacji czy nawet manipulacji. Naprzeciw tym zagrożeniom wyszło Stowarzyszenie i zrealizowało w szczecińskich liceach warsztaty dotyczące migracji, ich przyczyn czy mechanizmów prowadzących do społecznego wykluczenia. Projekt „Nikt nie jest nielegalny” został uznany za najlepszy ze zrealizowanych w subregionie obejmującym Szczecin i powiat policki.

- Cały czas zadaję sobie pytanie, czy wraz z tym jak bogacimy się jesteśmy lepszym społeczeństwem, lepiej rozumiejącą się wspólnotą. Ale są rankingi, które mierzą zaufanie społeczne i trzeba powiedzieć wprost - nie jest dobrze z kapitałem społecznym w Polsce. Nie jest dobrze z zaufaniem do siebie. Nie jest dobrze z codzienną wolą spieszenia z pomocą innym. Kraje skandynawskie, które mają wysoki poziom kapitału społecznego są uznawane za najszczęśliwsze. My postanowiliśmy więc pomóc szczęściu i tak powstał Program Społecznik. - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Uroczysta gala była okazją do wyróżnienia najciekawszych projektów ze wszystkich subregionów. Wśród społeczników realizujących na terenie Świnoujścia i w powiatach goleniowskim, gryfickim, kamieńskim i łobeskim najwyżej oceniono inicjatywę Stowarzyszenia na rzecz Edukacji TRADYCJA z Bełcznej pod Łobzem, które przygotowało „Hydrozagadkę w szuwarach” czyli rajd kajakowo-pieszy na orientację. Kolejny wyróżniony to Stowarzyszenie To Tu – Akademia Twórczych Umiejętności w Czaplinku – realizator projektu „Ulica jak malowana”. Dzięki wsparciu Społecznika powstał m.in. mural, ogrodzono lokalny skwer, stworzono wystawę. Był to najlepszym z projektów realizowanych na obszarze powiatów białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, świdwińskiego i wałeckiego. Na obszarze Koszalina oraz powiatów szczecineckiego i sławieńskiego uznanie zyskało Darłowskie Centrum Wolontariatu. Tworzone podczas specjalnych warsztatów przytulanki - „Ośmiorniczki” – robiono z myślą o wcześniakach i ich naturalnej potrzebie łapania za pempowinę. Dzięki mackom ośmiorniczek, maluchy czuły się bezpieczniej i były spokojniejsze, a także nie wyrywały przewodów czy rurek. Wyróżnienie trafiło także do Stowarzyszenia Lotniczego STRATUS Chojna za zorganizowanie „Rodzinnego pikniku paralotniowego”. To najlepiej oceniony z projektów w ostatnim z subregionów obejmującym powiaty gryfiński, myśliborski, pyrzycki i stargardzki. Zwycięzcy otrzymali czeki o wartości 3 tys. zł, a do pomysłodawców wyróżnionych projektów trafiły karnety do instytucji kultury. Nagroda Finansowa trafiła również do najlepiej wypromowanej inicjatywy.

Gala Społecznika była także okazją do wyróżnienia wkładu, aktywności i pomysłowości Chorągwi Zachodniopomorskiego Związku Harcerstwa Polskiego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Oddział Województwa Zachodniopomorskiego. Wśród społeczników był także najbardziej znany wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Łukasz Berezak, który pomaga, mimo że sam pomocy potrzebuje. O tym jak pomaganie i aktywność zamienia się w sukces opowiadał z kolei Szymon Hołownia, dziennikarz, publicysta, założyciel takich fundacji jak Dobra Fabryka czy Kasisi.

- Mogę powiedzieć z dumą, że nie zawiodłem się, nie żałuję. Ten program będzie ewaluował, będzie ewaluował dzięki Państwu. Dzięki temu, że jest z kim ten Program realizować po to by życie na Pomorzu Zachodnim było lepsze, byśmy byli lepszą wspólnotą – dodawał Geblewicz.

W pierwszej edycji Społecznika zainteresowanie Programem wykazało blisko 1200 osób. Dofinansowano 515 działań na łączną kwotę ok. 1,5 mln zł, angażujących społeczność do wspólnego działania, rozwiązywania problemów, wzmacniania struktur społecznych i budowania postaw obywatelskich na Pomorzu Zachodnim. Operatorem pilotażowej edycji Programu Społecznik była Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego, która w przyszłym roku dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego znów ruszy ze wsparciem dla chcących pomagać. Szczegóły znajdą się na stronach karrsa.eu/program-spolecznik/

Marek Mucha
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■