POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [03.12.2017, 11:33:20] • Świnoujście

A co ty wiesz o dokarmianiu ptaków?

A co ty wiesz o dokarmianiu ptaków?

fot. kaktus

Dokarmianie ptaków to ważna sprawa i nie powinniśmy jej zostawiać przypadkowi, gdyż brak wiedzy w tej dziedzinie przynosi często więcej szkody niż pożytku. Najbardziej optymalnym momentem na rozpoczęcie dokarmiania jest pojawienie się pierwszych poważnych przymrozków.

Jednak o ptakach szczególnie należy pamiętać wtedy, kiedy zaczną się opady śniegu. Nie zapomnijmy też o wodzie, gdyż jest ona tak samo ważna jak pożywienie.

Gdy już zdecydujemy się na dokarmianie to pamiętajmy jednak, że powinno ono trwać, przez cały okres zimowy gdyż musimy mieć świadomość, że w ten sposób interweniujemy w nawyki ptaków. A one szybko dostosują się do raz poznanego źródła pożywienia i wtedy nie będą tracić energii na poszukiwanie innych miejsc, żerowania.

Dlatego ornitolodzy uczulają abyśmy mieli świadomość, że jeżeli już zdecydujemy się na dokarmianie, to powinniśmy robić to aż do okresu wiosennego.

Czym najlepiej dokarmiać naszych skrzydlatych przyjaciół?

Poleca się wszelkie nasiona. Mogą to być nasiona słonecznika, pszenica, proso ale i drobna kasza i pokrojone drobno białe pieczywo.

Na ptasią karmę nadają się też drobne owoce, rodzynki, porzeczki, jagody. Jednak zależy to od gatunku, które występują w okolicy, bo ptaki tak jak ludzie, nie wszystkie lubią to samo. 

Dodajmy, że znany na całym świecie niemiecki ornitolog prof. Peter Berthold twierdzi, że nowoczesne rolnictwo doprowadzono do takiej perfekcji, że w wielu wypadkach odebrało ptakom źródła żerowania, które wcześniej istniały. Ptaki znajdowały tam olbrzymią ilość ziaren, owadów i nasion. Współczesna kultura rolnicza, która trzebi chwasty i technologicznie zostawia niewiele polnych „resztek” poważnie ograniczyła żerowiska dla ptaków.

Ponoć tylko same pola pszenicy dostarczały kiedyś miliona ton nasion do żerowania, które we współczesnym, technologicznym świecie zniknęły.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Poniedziałek [04.12.2017, 18:40:23] • [IP: 83.8.113.**]

a ja mam wieloletni patent. Jak już nastanie prawdziwa zima, z mrozem i śniegiem, wtedy jak ptaszory już nie są wstanie nam pomagać zjadając nasiona chwastów, na balkonie elektrycznymi trytkami mocuję solidną gałąź. Na niej wieszam słoninkę (tylko i wyłącznie surową - najlepsza ze skórą bo dłużej wisi) a do tego obok w zadaszonym karmniku różne ziarenka (nigdy chleb albo odpadki ze stołu). I zimą atrakcje - a to sikory w różnych odmianach, a to wróbelki, kowaliki, inne ptaszęta - a nawet dzięcioły przylatują. I niech się schowa telewizyjny NG - frajda jak nic.

Gość • Niedziela [03.12.2017, 16:52:51] • [IP: 83.8.132.***]

O dokarmianiu ptaków popularnych w naszym mieście są sikorki, wróble.sroki oraz kruki i inne gatunki...Co roku zimą podczas pierwszych przymrozków karmę zakupioną w Lidlu oraz kupuję słoninę w Polo i płatki owsiane.Praktycznie mogę je obserwować codziennie gdyż mam taką możliwość.Ptaki doskonale sobie radzą w otoczeniu drzew zarówno iglastych jak i liściastych.Lubią wyjadać z sosnowych szyszek drobne owady a przysmakiem jest skórka z marchwi.U mnie na działce jest ich dziesiątki.Co roku mają możliwość zbudowania gniazda w budkach.Mają świeżą wodę oraz warunki do rozwoju.Polecam wszystkim ludziom dobrej woli"Dbajcie o ptaki" gdyż jest ich coraz mniej.Dobroć płynie z serca i to serce ma niesamowitą radość.

Gość • Niedziela [03.12.2017, 15:03:58] • [IP: 94.254.229.**]

Troszkę wcześniej ukazała się informacja że miasto w ramach pomocy ptakom zakupi 100kg karmy dla ptactwa, pytanie brzmi : do kiedy starczy tej karmy skoro okres zimowy może trwać do marca a u nas jest mnóstwo ptactwa plus łabędzie. 100kg według mnie starczy może na tydzień a co resztą okresu zimowego?

Gość • Niedziela [03.12.2017, 14:57:02] • [IP: 92.42.114.**]

o dokarmianiu ptaków moje" uprzejme" sąsiadki wiedza tyle, że: nie ważne co, byle wyrzucić przez okno (często przechodniom na głowy) i mieć poczucie dobrze spełnionego obowiązku.

Gość • Niedziela [03.12.2017, 14:32:27] • [IP: 164.127.103.***]

13:12 - Chyba ty jesteś zalany betonem, skoro go wszędzie widzisz, może zadzwoń pod nr 112, wybawią cie z tej trudnej sytuacji.----13:50. ..O, nie czytałem twojego wpisu, dopiero teraz to uczyniłem, a nieświadomie zawarłem te same treści w moim poprzednim wpisie pt." nie chlebem.

nie chlebem • Niedziela [03.12.2017, 14:28:54] • [IP: 164.127.103.***]

A ja słyszałem od biologa (audycja w radiu), że karmic dobrze jest dopiero, gdy ziemie pokryje śnieg, gdyż karmienie wcześniejsze rozleniwia ptaki i je upośledza, demobilizuje. Szkoda, że w artykule obok dobitnie nie napisano, iz NIE KARMI SIE CHLEBEM, a nieustannie widze ludzi, myślących, ze dobrze czynią, sa dobrzy dla ptaków karmiąc właśnie pieczywem, które jest SZKODLIWE dla ptaków, zwłaszcza jak jest wilgotne, bo kwaśnieje. Nad kanałem gdyby tak zawiesic tablice z przestroga, by nie karmic chlebem... to byłoby dobre. A jeśli mamy karmnik, to trzeba go systematycznie czyścic, by ptaki tam sie nie zarażały swoimi mikrobami.

GośćMKM • Niedziela [03.12.2017, 13:50:45] • [IP: 89.65.97.***]

Poleca się. .. drobna kasza i pokrojone drobno białe pieczywo? Pieczywa nie wolno dawać ptakom! Bardzo szybko chorują, a w zimie jest szkodliwe, bo zamarza. Przy okazji wrócić należy do apelowania, aby nikt nie karmił ptaków (zwłaszcza w mieście) w lecie. Ciągle spotyka się" dobrych ludzi", którzy przez całe lato znoszą chleb, często spleśniały, i rozsypują np. koło przeprawy. Warto prowadzić akcję edukacyjną. Jeżeli wielu nie rozumie szkodliwość takiego" dokarmiania" i niszczenia natury, również tej w naszym sąsiedztwie, to może należy ustawić tablice edukacyjno-informacyjne! Polecam w szczególności ul. Wybrzeże Władysława IV.

Gość • Niedziela [03.12.2017, 13:26:25] • [IP: 81.190.126.***]

Przede wszystkim, pod żadnym pozorem, nigdy nie wolno ptakom dawać niczego solonego. W szczególności solonej słoniny, boczku itd. Słoninę dawać oczywiście należy, ale tylko surową, niesoloną, a taką nie tak łatwo kupić. Niestety widać idiotów wywieszających dla ptaków soloną słoninę która ptaki zwyczajnie zabija.

Gość • Niedziela [03.12.2017, 13:12:20] • [IP: 178.238.253.**]

Wszystko zalane betonem wiec trzeba dokarmiać ptaki i inne zwierzęta tęż!

Gość • Niedziela [03.12.2017, 12:49:08] • [IP: 78.88.31.***]

Napisali, że można białym pieczywem nie wiem czy mają racje ale zapomnieli dodać najważniejszego gdzie dokarmiać w jakim miejscu bo teraz wszyscy znowu przy osiedlach będę nie dokarmiać tylko zaśmiecać a trzeba dodać, że to jest wykroczenie

Gość • Niedziela [03.12.2017, 12:42:47] • [IP: 78.10.206.***]

Szkoda że nie napisaliście, że ptaków nie wolno karmić chlebem.

Oglądasz 1-11 z 11
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Awaria sieci wodociągowej usunięta. Ciśnienie w sieci wraca do normy. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu poinformował o zakończeniu prac związanych z usuwaniem awarii sieci wodociągowej. Prace naprawcze zostały zakończone dziś o godzinie 11:40. Jednocześnie przeprowadzono płukanie sieci wodociągowej przy ujęciu wody SUW „Granica” ■🚔 Zachodniopomorskie: 9 wypadków, 3 ofiary śmiertelne, 48 pijanych kierowców w długi weekend – wzrost tragicznych statystyk! W porównaniu do roku poprzedniego (2024) nastąpił znaczący wzrost wypadków ( 80%), ofiar śmiertelnych ( 200%), rannych (50%), nietrzeźwych kierujących (15%) ■ ⚠️ Uwaga! Dziś (23.06) od godz. 16:00 do 23:00 w całym woj. zachodniopomorskim możliwe burze z gradem, intensywny deszcz (do 30 mm), silny wiatr (do 90 km/h). Zachowaj ostrożność! ■ Ruch między węzłami Świnoujście Łunowo i Międzyzdroje został przekierowany na nową S3. Ruch odbywa się na tym odcinku z zawężeniem do jednego pasa w każdą stronę. Częściowo uruchomiony został węzeł Międzyzdroje, nie ma już tymczasowego ronda i ruch jest płynniejszy. To kolejny etap udrażniania przejazdu nową S3 ■ W dniu 18 czerwca o godz. 11.00 w Auli SP1 przy Narutowicza 10 odbywa się gala finałowa Miejskiego Konkursu Fotograficznego na 80- lecie SP1. ■ Joanna Agatowska uzyskała absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za rok 2024 ■ Po rozpatrzeniu raportu o stanie gminy miasto Świnoujście Prezydent Joanna Agatowska uzyskała votum zaufania od Rady Miasta ■ Pełna przejezdność drogi S3 przed wakacjami jest zagrożona, wykonawcy apelują do Premiera ■ Ryszard Grobelny; "bardzo niepokojącym zjawiskiem, także w Świnoujściu, jest stale spadający przyrost naturalny" ■ Nową formułę prezentacji raportu o stanie miasta omówił specjalny gość sesji - Ryszard grobelny. Raport dostępny jest w formie strony internetowej ■ Z powodu awarii jednego z promów typu „Bielik” obsługujących przeprawę „Warszów” pomiędzy wyspami Uznam i Wolin, kursowanie promów odbywa się obecnie w trybie nieregularnym. Zarząd Dróg Miejskich i Żeglugi informuje, że zespół techniczny pracuje nad jak najszybszym usunięciem usterki i przywróceniem promu do eksploatacji. Do czasu zakończenia naprawy pasażerów obsługuje wyłącznie jeden prom typu „Karsibór”. Oznacza to, że czas oczekiwania na przeprawę może się wydłużyć, szczególnie w godzinach szczytu ■ Podczas Dnia Dziecka w parku Zdrojowym trwała zbiórka na leczenie Adasia Orlika. Wolontariusze zebrali 9.308,37 zł, 176,97 euro, 2 korony czeskie i żeton do wózka ■ Byli pracownicy „Odry” spotkają się 28 czerwca o godz. 16:00 w Forcie Anioła – to coroczna okazja, by powrócić wspomnieniami do czasów, gdy zakład zatrudniał tysiące osób i tętnił życiem. W przeddzień Dnia Rybaka będzie czas na rozmowy, uśmiechy i integrację przy grillu ■