- Wszyscy jesteśmy zachwyceni Państwa wynikami. Chcemy, by nasze dzieci były zdrowe i mogły się rozwijać. To nasz wspólny cel i cieszę się że współpraca z uczelnią w Greifswaldzie tak dobrze się rozwija. Również jestem ojcem i wiem, jak ważna jest szansa na wczesne przebadanie. Wszystkie noworodki i ich rodzice powinny mieć taką możliwość. Korzystajmy z wiedzy medycznej, by pomagać dzieciom. - powiedział Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.
Pomorze Zachodnie było pierwszym regionem w Polsce, gdzie rozpoczęto badania przesiewowe pod kątem wrodzonego przerostu nadnerczy – bardzo ciężkiego zaburzenia genetycznego mogącego nawet zagrażać życiu. Z kolei Meklemburgia Pomorze-Przednie było pierwszym landem w Niemczech, gdzie rozpoczęto badania przesiewowe noworodków pod kątem mukowiscydozy. Wszystko zaczęło się w 2012 r. dzięki wspólnemu projektowi Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Greifswaldzie. Efektem ich pracy było kilkadziesiąt uratowanych noworodków i przebadanie 37 tys. maluchów z Polski oraz blisko 29 tys. dzieci z Niemiec. Dzięki kolejnej edycji Programu Interreg Va, te prace są kontynuowane.
Tym razem obok wspomnianych już uczelni „Innowacyjny, polsko-niemiecki transgraniczny program wczesnej diagnostyki i leczenia chorób rzadkich u noworodków – RareScreen” współrealizują także Uniwersytet Medyczny Charité w Berlinie, warszawski Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka. Wsparcie trafi do 120 000 polskich i niemieckich noworodków, ich rodzin, naukowców, pracowników szpitali, lekarzy, pielęgniarek, położnych oraz studentów polskich i niemieckich uczelni medycznych.
Celem wartego blisko 3,4 mln euro projektu RareScreen jest rozbudowa transgranicznej polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie innowacyjnej, wczesnej diagnostyki i leczenia chorób rzadkich u noworodków. Projekt przyczyni się do obniżenia współczynników umieralności noworodków i niemowląt, które są wskaźnikami jakości życia społeczeństwa i efektywności funkcjonowania opieki zdrowotnej. Współpraca jest kontynuacją projektu PomScreen, który był unikalny w skali europejskiej. Badania przesiewowe noworodków służą wczesnemu wykrywaniu rzadkich chorób genetycznych, które przy braku objawów w pierwszych dniach życia, nie są odpowiednio wcześnie rozpoznawane i leczone. Skutkuje to zgonem noworodków lub wielonarządowymi powikłaniami. Szacuje się, że 1 na 1400 noworodków jest dotknięty którąś z chorób rzadkich objętych badaniami przesiewowymi.
RareScreen pozwoli o poszerzenie dotychczasowej współpracy o nowych partnerów, nowy region – Brandenburgię oraz o nowe metody diagnostyczne, co stworzy unikalne możliwości poprawy opieki zdrowotnej. Lista diagnozowanych do tej pory chorób rzadkich poszerzona zostanie m.in. o badania w kierunku ciężkich, złożonych zaburzeń odporności (SCID) oraz rodzinnej hipercholesterolemii.
- Ten projekt ratuje życie naszych maluchów, ale innych dobrych działań integrujących Polaków i Niemców nie brakuje. W zachodniopomorskich szkołach promujemy zdrowe odżywianie. Nasze instytucje kultury, jak np. Opera na Zamku otwiera się z ofertą na melomanów z Niemiec. Właśnie w ten sposób budujemy trwałe więzi w relacjach po obu stronach Odry. - Przekonuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Program współpracy Interreg VA na lata 2014-2020 to 134 mln euro dla Pomorza Zachodniego, Meklemburgii Pomorza Przedniego i Brandenburgii na wspólne projekty w takich dziedzinach jak natura, kultura, transport, mobilność, edukacja oraz współpraca transgraniczna.
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Szczytny cel, piękne osiągnięcia, więc żadne komentarze, także idiotyczne, nie są potrzebne.
Brzmi znakomicie, gdybyż Niemcy przekazali trochę środków z funduszy promujących aborcje, to można by zrobić o wiele więcej.