POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [22.11.2017, 15:19:09] • Polska

Nieustraszone wojowniczki w walce o wolność. „Dziewczyny, broń i ISIS” w listopadzie na kanale Nat Geo People

Nieustraszone wojowniczki w walce o wolność. „Dziewczyny, broń i ISIS” w listopadzie na kanale Nat Geo People

fot. Organizator

W listopadzie Nat Geo People przedstawi widzom historię heroicznych kobiet, które kroczą z bronią ku wolności. Powrócimy do makabrycznych wydarzeń z sierpnia 2014 roku. Poznamy dziewczyny, których nie oszczędził los. Ile zdoła znieść kobieta? Opowiedzą nam o tym młode jazydki walczące z ISIS.

„Dziewczyny, broń i ISIS” – premiera w niedzielę 26 listopada o godz. 22:00 na kanale Nat Geo People.
Sierpień 2014, północny Irak. Tak zwane Państwo Islamskie zajmuje miasto Sinjar i dokonuje masakry na jazydach. Tysiące mężczyzn ginie, a kobiety zostają uprowadzone - to największe masowe porwanie tego wieku. W rękach bojowników z ISIS znalazło się ponad 5 tysięcy pojmanych jazydek. Większość z nich straciła wszystko – wolność, godność, rodzinę i dom. Mimo młodego wieku, doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, widziały makabryczne sceny i otarły się o śmierć.

Miała jedynie 9 lat, kiedy została brutalnie zgwałcona. Takie sytuacje były na porządku dziennym wspomina jedna z porwanych w 2014 roku jazydek.

W wyniku zeszłorocznych działań wojennych, tzw. Państwo Islamskie straciło część okupowanych terenów, dzięki czemu około 2 tysięcy kobiet odzyskało wolność. Wśród nich była grupa, która uformowała żeńską jednostkę bojową. Za cel postawiła sobie wytropienie i zabicie bojowników ISIS odpowiedzialnych za ich porwanie, gwałty i zniewolenie. Teraz - silniejsze niż kiedykolwiek - chwytają za broń, by walczyć o te, które dalej pozostają w niewoli. Wśród uwięzionych kobiet są ich matki, siostry, ciotki i przyjaciółki – wszystkim bezprawnie odebrano wolność.

W dokumencie „Dziewczyny, broń i ISIS” wraz z dziennikarką Stacey Dooley wyruszymy śladami największego masowego porwania, by dowiedzieć się jak najwięcej o wydarzeniach z sierpnia 2014 roku i o losie ludzi, którzy stali się ofiarami islamskich bojowników. Film zabierze również widzów do żeńskiego centrum szkoleniowego. Pokaże, że kobiety-wojowniczki to jedno z największych zagrożeń dla członków tzw. Państwa Islamskiego. Śmierć z ich ręki uniemożliwia im dostanie się do Dżannah, czyli muzułmańskiego raju. W programie przyjrzymy się, jak młode dziewczyny przygotowują się na starcie z wrogami, dla których słowo „litość” nie istnieje. Przeniesiemy się też na pole walki, gdzie zobaczymy starcia z bojownikami ISIS. Zobaczymy, jak bardzo kobiety muszą być ostrożne w swoich działaniach, by nie popełnić błędu, który mógłby doprowadzić do ponownej utraty wolności.

Dokument jest częścią cyklu „Idąc własną drogą: kobiety, które inspirują” emitowanego na kanale Nat Geo People.

„Dziewczyny, broń i ISIS” – premiera w niedzielę 26 listopada o godz. 22:00 na kanale Nat Geo People

Olga Kobus
Biuro prasowe National Geographic, Nat Geo Wild oraz Nat Geo People


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpoczęło łącznie 4330 uczniów uczęszczających do szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Świnoujście. Wśród nich 323 dzieci po raz pierwszy przekroczyło próg szkoły podstawowej, rozpoczynając tym samym swoją przygodę z edukacją. Z kolei naukę w szkołach ponadpodstawowych rozpoczęło 195 uczniów. Do miejskich przedszkoli przyjęto również 255 nowych przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. We wszystkich placówkach oświatowych podlegających pod Urząd Miasta Świnoujście pracuje 811 osób. W tym gronie znajduje się 577 nauczycieli wspierających dzieci i młodzież na każdym etapie edukacji, a także 234 pracowników obsługi i administracji, dbających o sprawne funkcjonowanie szkół i przedszkoli ■