POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [15.11.2017, 07:04:31] • Polska

Światowy tydzień wiedzy o antybiotykach (13-19 listopada)

Światowy tydzień wiedzy o antybiotykach (13-19 listopada)

fot. Organizator

Organizacja CIWF Polska przypomina z tej okazji jak wygląda sytuacja w Polsce i jak niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia jest nadużywanie antybiotyków w hodowli zwierząt. Polska zajmuje niechlubne 2 miejsce w Europie pod względem zużycia w hodowli zwierząt Krytycznie Ważnych Antybiotyków, tj. najsilniejszych w leczeniu chorób ludzi. Co więc nam grozi i jak temu zapobiec?

Walka bez leków niemożliwa do wygrania. Superbakterie coraz bardziej niebezpieczne. Musimy działać już teraz! - mówi fundacja CIWF Polska w ramach trwającego właśnie Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach. Polska organizacja, która jest członkiem międzynarodowej koalicji Ratujmy Nasze Antybiotyki, podkreśla niebezpieczeństwo wynikające z rosnącej oporności bakterii na antybiotyki i apeluje do polskiego Ministra Rolnictwa i Ministra Zdrowia o podjęcie natychmiastowych działań w kwestii nadużywania antybiotyków w rolnictwie. CIWF Polska, ProVeg i Fundacja Wiemy Co Jemy wspólnie połączyły siły w kampanii Ratujmy Nasze Antybiotyki.

Krótki animowany film nakręcony przez organizację pozarządową CIWF Polska (link: www.ciwf.pl/antybiotyki) pokazuje zagrożenia, jakie płyną dla ludzkiego zdrowia z powodu nadużywania antybiotyków w hodowli zwierząt. Zawiera także link do apelu skierowanego do polskich ministrów, o podjęcie zdecydowanych działań służących ochronie naszych antybiotyków: poparcie propozycji ogólnoeuropejskiego zakazu masowego profilaktycznego podawania antybiotyków zwierzętom hodowlanym, a także znacznego ograniczenia stosowania w rolnictwie antybiotyków zaklasyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, jako "ostatniej szansy”. W marcu 2016 r. europosłowie zagłosowali za zakazem rutynowego stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt. Ta propozycja może zmienić także rolnictwo w Polsce na lepsze.

SYTUACJA W POLSCE
• Polska zajmuje niechlubne 2 miejsce w Europie pod względem zużycia w hodowli zwierząt Krytycznie Ważnych Antybiotyków (tj. najsilniejszych w leczeniu chorób ludzi);
• 60% wszystkich antybiotyków stosowanych jest w hodowli zwierząt;
• W ciągu 3 lat (2011-2014) zużycie antybiotyków w rolnictwie wzrosło o 23%;
• Prawie 600 ton antybiotyków podano zwierzętom hodowlanym w 2015 r.;
• Zwierzętom podaje się średnio 3 razy więcej antybiotyków, niż wynosi zalecana bezpieczna dawka (140,8 mg leków na kg masy ciała zwierzęcia, podczas gdy maksymalna bezpieczna dawka nie powinna przekraczać 50 mg/kg).

Dane opublikowane przez Europejską Agencję Leków pokazują, że stosowanie antybiotyków w całej Europie jest ponad dwukrotnie wyższe u zwierząt, niż u ludzi. Co gorsze, w europejskich gospodarstwach ponad 91% antybiotyków podawanych jest zwierzętom masowo, w paszy lub w wodzie pitnej, najczęściej w przemysłowej hodowli świń i drobiu.
Petycja oraz więcej informacji: www.ciwf.pl/antybiotyki

Marta Gregorczyk
Manager ds. Komunikacji
CIWF Polska


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■