iswinoujscie.pl • Poniedziałek [23.10.2017, 10:56:26] • Świnoujście
Samorządowe Oskary rozdane
fot. Organizator
W Warszawie, w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II odbyła się jubileuszowa – XX edycja wręczenia Nagród im. Grzegorza Palki, nazywanych Samorządowymi Oskarami, przyznawanych przez Ligę Krajową za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego.
Przybyłych gości przywitał Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligi Krajowej, były prezydent Częstochowy. Następnie w imieniu Andrzeja Dudy, prezydenta RP głos zabrał dr Kazimierz Kujda, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Odczytał on list od Prezydenta, w którym podkreślana byłą fundamentalna rola samorządu terytorialnego w Polsce.
Po wystąpieniach zaproszonych gości rozpoczęła się najważniejsza część wydarzenia, czyli ogłoszenie wyników prac Kapituły i wręczenie wyróżnień oraz nagród. W tym roku Kapituła postanowiła wręczyć 8 nagród oraz 9 wyróżnień.
W kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym, Samorządowy Oskarem, nagrodzony został Prezydent Miasta Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz za: realizację działań edukacyjnych, kulturalnych i infrastrukturalnych w ramach projektów transgranicznych. W imieniu Prezydenta Świnoujścia nagrodę odebrała Zastępca Prezydenta Miasta Pani Barbara Michalska.
Jak podkreśla Prezydent Janusz Żmurkiewicz : - Nasza współpraca transgraniczna układa się bardzo dobrze. Skończyły się też czasy, kiedy rywalizowaliśmy z niemiecka branżą turystyczną. Jesteśmy wspólną polsko niemiecką wyspą i tak chcemy być postrzegani. Tworząc produkt turystyczny uzupełniamy się: my mamy bogatszą bazę uzdrowiskową, po niemieckiej stronie jest chociażby pole golfowe czy lotnisko.
Dzięki wspólnym projektom otwarty został najdłuższy w Europie transgraniczny ciąg pieszo rowerowy, który na długości 12 kilometrów łączy trzy niemieckie uzdrowiska cesarskie: Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck z historycznie najważniejszym z nich: Świnoujściem. Rok wcześniej podobna inwestycja połączyła Świnoujście z malowniczą gminą Kamminke. Obie te inwestycje, kosztowały prawie 5 milionów euro i były dofinansowane z przygranicznych projektów unijnych. Obie cieszą się ogromną popularnością. Dzięki naszej współpracy, w najbliższym czasie, powstanie nowe przedszkole przy ulicy Bydgoskiej i zmodernizowana zostanie ulica Wojska Polskiego.
fot. Organizator
Bardzo dobrze układa się nasza współpraca międzynarodowa oraz przygraniczna i w innych dziedzinach życia społeczno gospodarczego. Z roku na rok pogłębia się transgraniczna współpraca w dziedzinie kultury, sportu, oświaty i turystyki. Przykładem wieloletniej współpracy w dziedzinie sportu jest Międzynarodowy Maraton Świnoujście – Wolgast, największa tego typu impreza w województwie zachodniopomorskim. Miasto współpracuje od kilku lat z organizatorami Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Coraz więcej koncertów odbywa się w Świnoujściu. Zespoły artystyczne z powiatu greiswaldzkiego uczestniczą w imprezach odbywających się na terenie naszego.
Nasz wspólny, polsko niemiecki projekt edukacyjny, przygotowany wspólnie z gminą Heringsdorf, został uznany za najlepszy przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dzięki temu miasto otrzymało środki na realizację kolejnych międzynarodowych projektów.
Dzięki współpracy szkól i przedszkoli młodzież z naszych placówek oświatowych uzyskuje najwyższe w kraju noty podczas testów kompetencyjnych z języka niemieckiego.
Realizowane są wspólne projekty ekologiczne, które upowszechniają walory przyrodnicze wyspy Uznam, jak chociażby edukacyjne place zabaw przy ośrodkach kultury czy w Parku Zdrojowym.
Doskonale rozwija się współpraca stowarzyszeń kobiecych: Polsko-Niemieckiego Forum Kobiet z siedzibą w Świnoujściu z jego niemieckim odpowiednikiem w mieście Wolgast. Forum Kobiet jest m.in. organizatorem Przeglądu Twórczości Przygranicznej, prowadzi też wspólne akcje charytatywne na rzecz dzieci z domów dziecka. Z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, co roku organizowane są „Dni Sportu Sprawnych Inaczej”, w których uczestniczą też reprezentanci z Niemiec; z ośrodka dla niepełnosprawnych w Zinnowitz i Domu Pomocy Społecznej z Greifswaldu.
- Dziś wszyscy rozumiemy, że żyjemy na wspólnej wyspie i że więcej nas łączy niż dzieli. Jest w tym także ogromna zasługa przede wszystkim władz Heringsdorfu, szczególnie jego byłego Burmistrza Klausa Kottwittenborga, dzisiejszego Larsa Petersena i Uwe Hartmanna burmistrza Kamminke – dodaje Janusz Żmurkiewicz.
Tekst/fot BiK /L.K.
Beton goni beton i betonem pogania😄
Jak to mówią w terenie BETON I DZIUNIA, a czasem za horror, przy Hotelu przy WP na Platanie nie będzie śledztwa prokuratorskiego, bo to dopiero jest bagno, jak można było dać zgodę na coś takiego na 100 metrqach kwadratowych, kto to zrobił, * czy kto?
Śmieszne to dumniactwo z nagród za byle co a w zasadzie za to co jak psu zupa mieszkańcom i turystom się należy robić. A p.Barbara z tą wschodnią urodą faktycznie zwraca na siebie uwagę.
Proszę napisać jaki koszt jest przynaleznosci do tej organizacji i czy wszystkie samorzady brały udział do tej nagrody.
Miasto mamy piękniejsze, niż kiedykolwiek! Marudy - do obozów pracy!
Serdeczne gratulacje!
O, jak pani Barbara podobna do pani Zyty !!
a ci dale swoje akademie nagrody istna Bruksela
Chyba nie za te dynie i jabłka na deptaku? Rozpacz!
A CO MAJĄ Z TEGO MIESZKAŃCY? k0MUNIKACJA MIEJSKA OKROJONA.GDZIE SIĘ PODZIAŁA LINIA NR 6 DLA MIESZKAŃCÓW POSEJDONU? TYLKO MYŚLI SIĘ O NIEMCACH NO BO LINIA NR 6A I 6B JEST TYLKO DLA UBB.
Miasto jest rzeczywiście coraz piękniejsze mimo aktywności paru marud. A i te pieniądze z UE potrafią oni załatwiać.
Sadzę dla gości zrobiono dużo a teraz czas na zrobienie czegoś dla mieszkańców: po 1 - mieszkania komunalne dla młodych; po 2 - bezpłatne parkingi dla mieszkańców; po 3 - darmowa komunikacja miejska dla dzieci i emerytów; po 4 - zabiegi w Uzdrowiskach bez kolejek dla mieszkańców itd itp
Co pan Żmurkiewicz zrealizował? Za pieniądze UE i wyprzedaż gruntów w linii brzegowej. Miasto przeistacza się w betonowy moloch. Dla młodych ludzi przy tych cenach mieszkań nie ma żadnej perspektywy!
Autobusy niemieckie nie wjechały bo tego nie uzgodniły z UM Świnoujście. ... jak porządek to porządek. Polskim autobusom odmówiono argumentując to ochroną swojego interesu to nie widzę problemu że i tu postawa Prezydenta była podobna. Jak to mówią. ... JEŚLI ZACZNIESZ TRAKTOWAĆ LUDZI Z WZAJEMNOŚCIĄ TO ZACZNĄ SIĘ OBRAŻAĆ. W tym przypadku było dokładnie tak samo.
Brak słów, ręce opadają...
(...) Dzięki wspólnym projektom otwarty został najdłuższy w Europie transgraniczny ciąg pieszo rowerowy, który na długości 12 kilometrów łączy trzy niemieckie uzdrowiska cesarskie: Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck z historycznie najważniejszym z nich: Świnoujściem (...) TYLKO PRAWIE CAŁY CIĄG ZOSTAŁ ZBUDOWANY PO STRONIE NIEMIECKIEJ, PO POLSKIEJ JEST ZA TO ODCINEK GDZIE CIĄG ROWEROWY" MIESZA" SIĘ Z CIĄGIEM PIESZYM... O WYPADEK NIETRUDNO!! TAK WIĘC ZA CO TA NAGRODA??
Rowerowa scieżka transgraniczna kończy się przy ulicy Bałtyckiej!! Nasi architekci krajobrazu przed kreśleniem projektów powinni odbyć praktykę u sąsiadow za granicą. Długą praktykę!
Do IP 37 47.73. Mącicielu niemiecki-- lizodupie. kapitula doskonale wiedziała o znakach drogowych, o autobusach i o tym że trzeba Niemcowi płacić za powietrze. Jak długo opłaty za powietrze, tak długo żaden autobus nie wjedzie do miasta. Przejżyj na oczy agitatorze.
Wygląda Pani rzeczywiście reprezentacyjnie, gustownie, elegancko, po prostu bardzo ładnie - nie to co ta z czerwoną rozczapirzoną sldowską fryzurą i wyglądem sprzed pierwszej łapanki
Nie napisano najważniejszego, ile żurek zapłacił z miejskich pieniędzy na konto tej ligi krajowej. Na pewno nie były to małe pieniądze. Proponuje aby żurek z michalska wpłacili z pół bańki na konto ligi miłośników betonu to miasto otrzyma 10 metrowego betonowego oskara i zrobimy konkurencje Świebodzinowi.
No i takie naturalne wschodnie rysy, co za wspaniałości, sami swoi, nic dodać nic ując!
206..tak wszystko to nam przeszkadza, bo nie akceptujemy betonowego miasta dla ludzi złączonych interesami, miasto jest nasze a nie zarządu bo to my płącimy podatki!
oskar to chyba nie za te kwietniki w Swinoujsciu
A ja nie
Jaja jak u prezydenta Brejzy w Inowrocławiu. Dopóki nie przyjechała pani red. Anita Gargas z Magazynu Śledczego / emisja programu w każdy wtorek w TVP1 po 21.00/ wszystko było w porządku. Zupełnie jak u prezia.