POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • ¦roda [11.10.2017, 08:02:07] • Polska

Sezon grzewczy w pe³ni – co ze smogiem?

Sezon grzewczy w pe³ni – co ze smogiem?

fot. Organizator

Uchwa³y antysmogowe w Ma³opolsce i na ¦l±sku wesz³y w ¿ycie. Jeszcze w tym roku podobne dzia³ania obejm± Mazowsze i Dolny ¦l±sk. A wszystko po to by powietrze by³o czystsze, a my zdrowsi. Celem nowego prawa jest wyeliminowanie ¼róde³ niskiej emisji, które zanieczyszczaj± powietrze. Smog z wielokrotnie przekroczonymi normami zawarto¶ci py³ów zawieszonych nie tylko szkodzi, ale i „zatruwa”. Co zmieni nowe prawo? Jak w nowej rzeczywisto¶ci odnajdzie siê u¿ytkownik centralnego ogrzewania zasilanego wêglem?

Bezdyskusyjnie g³ównym celem wprowadzenia na poziomie regionalnym nowych regulacji antysmogowych jest walka o czystsze powietrze. Zdrowie i dobre samopoczucie mieszkañców, mimo rozpoczêtego sezonu grzewczego, to priorytet. Do¶wiadczania z zesz³ego roku, wielokrotne przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza jasno pokaza³y, ¿e takie prawo jest niezbêdne. Czy system norm, nakazów i kontroli mo¿e poprawiæ sytuacjê – sprawiæ ¿e zim± swobodnie odetchniemy?

Uchwa³y antysmogowe – czas start!
Od lipca br. uchwa³a antysmogowa obowi±zuje w Ma³opolsce, a od wrze¶nia br. wesz³a w ¿ycie w Województwie ¦l±skim. Wysokie stê¿enia py³ów zawieszonych w powietrzu to efekt dwóch sprzê¿onych ze sob± negatywnych dzia³añ. Powietrze zanieczyszczane jest g³ównie w wyniku spalania z³ej jako¶ci paliw kopalnych oraz tzw. odpadów powêglowych w urz±dzeniach grzewczych najni¿szej klasy. Popyt na tego typu produkty wynika z niskiej ceny sprzeda¿y. Nowe prawo „nisk± emisjê” ma zatrzymaæ za spraw± konieczno¶ci wymiany przez u¿ytkowników c.o. urz±dzeñ grzewczych – spalaj±cych paliwo wêglowe i drewno oraz poprzez wymuszenie konieczno¶ci zakupu paliw tylko dobrej jako¶ci – frakcji ekogroszków wêgla kamiennego posiadaj±cych odpowiednie parametry, certyfikaty i badania.


Koniec z paleniem odpadami
Palenie odpadami powêglowymi, tanim wêglem brutalnym oraz mieszkankami tych pali to wielki problem z którym postanowiono rozprawiæ siê na dobre. Przyjête uchwa³y wprowadzaj± na terenie ca³ego Województwa Ma³opolskiego i ¦l±skiego zakaz spalania w kot³ach, kominkach i piecach wêgla brunatnego oraz paliw sta³ych produkowanych z wykorzystaniem tego wêgla oraz bezwzglêdny zakaz spalania mu³ów, flotokoncentratów wêglowych oraz mieszanek produkowanych z ich procentowym udzia³em. Stopniowo wycofywane bêd± równie¿ mia³y wêglowe i wêgle grube. Zakaz stosowania dotyczy równie¿ paliw, w których udzia³ masowy wêgla kamiennego o uziarnieniu poni¿ej 3 mm wynosi wiêcej ni¿ 15 procent, a tak¿e biomasy sta³ej, której wilgotno¶æ w stanie roboczym przekracza 20 proc. Na ¶l±sku nie mo¿na równie¿ paliæ mokrym drewnem w kominkach, musi byæ ono sezonowane co najmniej przez 2 lata.
- Tylko ograniczenia istniej±cych i zapobieganie powstawania nowych ¼róde³ „niskiej emisji”, czyli brak mo¿liwo¶ci zasilania odpadami powêglowymi urz±dzeñ grzewczych ma sens. Uwa¿am, ¿e tego typu rozwi±zania s± konieczne nie tylko w wybranych województwach gdzie sytuacja jest najtragiczniejsza. Takie uchwa³y powinny byæ wdro¿one na terenie ca³ego kraju. Zakaz palenia odpadami wêglowymi mo¿e poprawiæ stan powietrza, którym wszyscy oddychamy. Jednocze¶nie te restrykcje powinny byæ równoznaczne z wycofaniem tych szkodliwych odpadów z handlu w obiegu indywidualnym. Tylko spalanie ekogroszków najwy¿szej jako¶ci powsta³ych z wêgla kamiennego o wysokich parametrach dodatkowo wzbogaconych procesami oczyszczania i suszenia gwarantuje dba³o¶æ o ¶rodowisko naturalne. Takie produktu wêglowe wytwarza SYNERGIO GROUP pod marka WÊGIEL SZTYGAR® – mówi Anna Gruszka, Dyrektor ds. Marketingu, Sprzeda¿y i Rozwoju.

Kary finansowe – zbyt niskie?
Nowe prawo wyznacza d³ugie okresy przej¶ciowe dla u¿ytkowników kot³ów na wêgiel i drewno. Jest natomiast bezwzglêdne je¶li chodzi o wymianê paliw. Ju¿ w sezonie grzewczym 2017/2018 u¿ytkownicy musz± zaopatrzyæ siê w wêgiel kamienny typu ekogroszek o wysokich parametrach jako¶ci. Do koñca 2022 roku konieczna bêdzie wymiana kot³ów na wêgiel lub drewno, które nie spe³niaj± ¿adnych norm emisyjnych. Do koñca 2026 roku trzeba bêdzie wymieniæ kot³y, które obecnie spe³niaj± podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadaj± klasê 3 lub klasê 4 wed³ug normy PN-EN 303-5:2012. Kontrola przestrzegania uchwa³y bêdzie prowadzona przez uprawnione do tego s³u¿by (stra¿ miejsk± i gminn±, pracowników gmin, policjê). Je¶li u¿ytkownik nie bêdzie posiada³ dokumentu potwierdzaj±cego wymaganej jako¶ci kot³a zostanie ukarany za naruszenie uchwa³y. U¿ytkownik nielegalnej instalacji mo¿e zostaæ ukarany mandatem do 500 z³ lub grzywn± do 5 000 z³.

Czyste powietrze ze wzbogaconym ekogroszkiem
Nowe prawo wprowadza wymagania dla jako¶ci spalanych w urz±dzeniach grzewczych paliw. Niestety nie zakazuje ich sprzeda¿y a jedynie próbuje wyeliminowaæ paliwa z³ej jako¶ci - czyli wêgiel brunatny, odpady wêglowe i mokre drewno. Definicja paliw z³ej jako¶ci mie¶ci siê w specyfikacji technicznej: 1/ paliwo, w których udzia³ masowy wêgla kamiennego lub wêgla brunatnego o uziarnieniu 0-5 mm wynosi powy¿ej 5%, 2/ paliwo zawieraj±ce wêgiel kamienny lub wêgiel brunatny spe³niaj±cych w stanie roboczym co najmniej jeden z nastêpuj±cych parametrów: warto¶æ opa³owa poni¿ej 26 MJ/kg, zawarto¶æ popio³u powy¿ej 10%, zawarto¶æ siarki powy¿ej 0,8%, 3/ paliwo zawieraj±ce biomasê o wilgotno¶ci w stanie roboczym powy¿ej 20%.
- Ekogroszek workowany marki WÊGIEL SZTYGAR® ULTRA spe³nia nawet bardziej wy¶rubowane normy jako¶ci wêgla ni¿ te ujête w nowym prawie antysmogowym. Warto¶æ opa³owa 28-26 MJ/kg, siarka max 0.6 %, wilgotno¶æ max 10 %, popió³ mniej ni¿ 7% - wszystkie te warto¶ci plasuj± WÊGIEL SZTYGAR® w czo³ówce najlepszych materia³ów opa³owych dostêpnych w tej chwili na rynku. Jako jedyni wzbogacamy nasz wêgiel dodatkowymi procesami – oczyszczania z kamienia i suszenia – przez co mo¿liwe jest ich czystsze spalanie, przy dopuszczalnych warto¶ciach emisji py³ów. Obserwacje rynku i statystyk sprzeda¿y wyra¼nie pokazuj±, ¿e Klienci z coraz wiêksz± determinacj± poszukuj± dobrej jako¶ci paliw. Nie zaskakuje natomiast to, ¿e po przetestowaniu naszych ekogroszków zdobyte zaufanie procentuje w postaci polecania naszych produktów innym – s±siadom, rodzinie czy przyjacio³om – mówi Anna Gruszka, Dyrektor ds. Marketingu, Sprzeda¿y i Rozwoju.

Anna Zator-Sygu³a
pr manager


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Do prezydentki ¦winouj¶cia wp³yn±³ wniosek Zwi±zku Miast i Gmin Uzdrowiskowych w sprawie zmiany w zasadach parkowania w dzielnicy nadmorskiej. Rada zgodzi³a siê by jeszcze podczas dzisiejszej sesji g³osowaæ nad tym projektem ■ Policjanci z Komenda Miejska Policji w ¦winouj¶ciu w pi±tek otrzymali z r±k Komendanta Miejskiego Policji w ¦winouj¶ciu – insp. Jaros³awa Czaja przedterminowe akty mianowania na wy¿sze stopnie s³u¿bowe. Komenda Miejski Policji w ¦winouj¶ciu – insp. Jaros³aw Czaja w towarzystwie zastêpcy, naczelników oraz kierowników wrêczy³ policjantom akty mianowania na wy¿sze stopnie policyjne. Nominacje otrzyma³o czterech stró¿ów prawa z 44 Wysp: 2 w korpusie aspiranckim oraz 2 w korpusie podoficerów. ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w ¦winouj¶ciu ma przyjemno¶æ zaprosiæ w dniu 27 listopada (¶roda) o godz. 17:00 – do Biblioteki G³ównej (ul. Pi³sudskiego 15) na spotkanie z popularnym i lubianym aktorem Robertem Goner±. Wstêp wolny! ■ "UZDROWISKO ¦WINOUJ¦CIE" S.A. uprzejmie informuje wszystkich swoich emerytów o zg³aszanie siê do Zarz±du Spó³ki przy ul. Nowowiejskiego 2 w ¦winouj¶ciu w celu pobrania ¶wiadczenia ¦wi±tecznego. Kontakt telefoniczny: 91 321 44 47 ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w ¦winouj¶ciu ma przyjemno¶æ zaprosiæ w dniu 15 listopada (pi±tek) o godz. 17:00 - na spotkanie z aktork± Mari± Pakulnis po³±czone z prezentacj± ksi±¿ki pt.:"Moja nitka". Prowadzenie red. Marcin Michrowski. Wstêp wolny! ■