POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [27.09.2017, 08:09:11] • zachodniopomorskie

Dolina Dolnej Odry idealnym punktem obserwacyjnym „Tydzień Żurawia”

Dolina Dolnej Odry idealnym punktem obserwacyjnym  „Tydzień Żurawia”

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Na przełomie września i października jesteśmy świadkami jesiennych migracji żurawi. Jest to fenomen ornitologiczny, podczas którego możliwa jest obserwacja ogromnych skupisk tych ptaków, lecących na zimowisko do Hiszpanii czy Afryki. Gdzie i kiedy zobaczyć żurawia? Zespół Parków Krajobrazowych rozpoczyna akcję informacyjną „Tydzień Żurawia”.

Migracje żurawi najłatwiej zobaczyć na obszarze Międzyodrza. Bogate w pożywienie polne ścierniska oraz podmokłe obszary w Dolinie Dolnej Odry stanowią idealne miejsce do odpoczynku na trasie przelotu.

Największe skupiska spotkać można wczesnym rankiem na polach w okolicach Gryfina. Świetnym miejscem do obserwacji jest wieża widokowa w pobliżu dawnego przejścia granicznego Gryfino-Mescherin. Znakomitym punktem by obserwować z oddali wieczorne podchodzenie ptaków do lądowania jest wał we wsi Marwice. Pamiętajmy, że żurawie są bardzo płochliwe i nieufne, dlatego najlepiej podglądać je z oddali przez lornetkę i z ukrycia.

Zespół Parków Krajobrazowych zaplanował wiele działań mających na celu rozpropagowanie informacji o żurawiu, który nazywany jest „mistycznym ptakiem bagien”.

„Tydzień Żurawia 2017” rozpocznie się już w najbliższy piątek 29 września br.. O godz. 15.30 w Zespole Szkół w Widuchowej odbędzie się uroczystość otwarcia, podczas której wręczone zostaną nagrody finalistom konkursu plastycznego dotyczącego tego gatunku. Wręczony zostanie również puchar „Mistrzowie sportu Tygodnia Żurawia” dla zwycięskiej drużyny rozgrywek sportowych przeprowadzonych w Zespole Szkół w Widuchowej. Wstęp otwarty dla wszystkich.

Od poniedziałku 25 września przez kolejnych pięć tygodni odbywać się będą zajęcia plastyczno-edukacyjne dotyczące żurawia w pięciu szczecińskich przedszkolach. Podczas zajęć parkowy edukator wprowadza dzieci w tajniki biologii żurawia opowiadając o miejscach jego bytowania i jesiennych migracjach na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry. Dzieci poznają kolory ubarwienia żurawia, dowiadują się co żurawie lubią jeść oraz mają okazję usłyszeć żurawi klangor. Częścią zajęć są warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonują z żurawiem jako tematem przewodnim.

Wszystkie działania zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie w ramach projektu „Promocja i edukacja walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych parków krajobrazowych województwa zachodniopomorskiego”.

Radosław Soćko
Inspektor
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■