Dla maluchów...
Propozycji gier edukacyjnych dla najmłodszych jest na rynku sporo, wśród nich są takie, które poza zabawą i nauką prostych umiejętności oferują coś więcej – głęboko wpływają na rozwój dziecka. W opisie wartościowych gier znajdziecie informację o tym, jacy eksperci pracowali przy ich tworzeniu i jaki był ich cel. Na przykład aplikację dla przedszkolaków Akuku, gdzie jestem?, oprócz logopedy i pedagoga, współtworzyły dzieci, z którymi konsultowane były dźwięki, rysunki, kolory i nawigacja w grze. Aplikacja rozwija umiejętności manualne i uczy spostrzegawczości, liczenia oraz odgłosów aż 45 zwierząt z różnych stron świata. Inną ciekawą propozycją jest zestaw gier logicznych – Listonosz, Labirynt, Sudoku, Rytm – opracowanych przez psychologa z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzięki tej aplikacji, dzieci ćwiczą orientację przestrzenną, logiczne myślenie i koncentrację. Kolejna gra, która z pewnością przypadnie do gustu małym użytkownikom i ich rodzicom, to Szumi Mi – Logopedia na Wesoło. To pierwsza z serii aplikacji, które stworzone zostały z myślą o dzieciach z problemami logopedycznymi. Pomaga wypracowywać prawidłową realizację głosek z trzech szeregów (szumiącego, syczącego i ciszącego), ćwiczy słuch fonematyczny (rozróżnianie dźwięków mowy, akcentów, intonacji) i pamięć.
Małe dziecko potrzebuje oczywiście pomocy rodzica, by używać aplikacji i samego tabletu. Wspólne rozwiązywanie zadań, wyjaśnianie i wspieranie w wysiłku dają jeszcze jedną korzyść – wzmacniają więź między rodzicem a dzieckiem.
...i dla starszych
Wartościowych propozycji gier edukacyjnych dla starszych dzieci i dorosłych również jest wiele. Aplikacja Lumosity oferuje program do codziennej „gimnastyki mózgu”. Naukowcy razem z projektantami gier proponują trening umiejętności kognitywnych, takich jak spostrzegawczość, wyciąganie wniosków, orientacja przestrzenna, pamięć czy koncentracja, a to wszystko w przyjaznej formie, dostępnej na tablecie. Dodatkową zaletą Lumosity jest inteligentny system, który dopasowuje zadania do wyników i w pewnym sensie kontroluje poziom trudności gry, żeby była maksymalnie pożyteczna dla indywidualnego użytkownika. Dla pasjonatów języków powstała aplikacja Duolingo. W polskiej wersji językowej oferuje możliwość nauki angielskiego, ale ci, którzy znają angielski na poziomie przynajmniej podstawowym, mogą używać jej do nauki kolejnych języków obcych, wybierając z ponad 20 opcji. Innym ciekawym programem jest Note Fighter, który pozwala ćwiczyć umiejętność czytania nut. Dla uczniów szkoły podstawowej powstała aplikacja Squala, w której dzieci mogą rozwiązywać quizy, odnoszące się do programu nauczania, realizowanego przez szkołę. W większości aplikacji zastosowano system gratyfikacyjny, możliwość rywalizowania ze znajomymi, zbierania punktów i wymieniania ich na bonusy. Dzięki temu nauka staje się ekscytująca.
Zadbaj o oczy dziecka
Podsuwając dziecku tablet i zachęcając do edukacyjnej przygody, musimy dać mu urządzenie maksymalnie bezpieczne dla zdrowia. Najwyższej jakości ekran, koniecznie bezpieczny dla oczu, to jeden z najważniejszych parametrów. Powinien być wyposażony w filtr niebieskiego światła i funkcję automatycznego dostosowania jasności wyświetlacza do warunków otoczenia. Takie rozwiązania dostępne są na przykład w tablecie Huawei MediaPad M3 Lite. Jego dodatkowym atutem jest wydajna bateria, która pozwoli nawet na 9 godzin nieustannej pracy. Daje to możliwość komfortowej nauki i zabawy nie tylko w domu, ale również w czasie podróży.
Magdalena Wyka
Junior Account Executive