POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [15.09.2017, 13:32:41] • zachodniopomorskie

Koszalin ma najlepszą przestrzeń publiczną na Pomorzu Zachodnim

Koszalin ma najlepszą przestrzeń publiczną na Pomorzu Zachodnim

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Miejskie kąpielisko, drewniane pomosty, place zabaw dla dzieci, wyciąg do wakeboardingu, siłownie terenowe i miejsca rekreacji - wszystko to można znaleźć w Wodnej Dolinie w Koszalinie, czyli kompleksowo zagospodarowanym zbiorniku wodnym na rzece Dzierżęcince. Inwestycja zwyciężyła w tegorocznej edycji „Konkursu Marszałka Województwa na najlepszą przestrzeń publiczną województwa zachodniopomorskiego”. Nagrodę wręczył w czwartek, 14 września 2017 roku w Szczecinie, wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Była to już ósma edycja przedsięwzięcia.

- Każda przestrzeń publiczna może być upiększona. Dobrze zaprojektowane miasta sprawiają, że bardziej komfortowo nam się w nich żyje. Chcemy, aby nowe inwestycje uwzględniały potrzeby mieszkańców, a wiemy, że nie zawsze się to udaje. Dosyć często nad przestrzenią przeznaczoną góruje interes ekonomiczny. Zgłoszone do konkursu projekty udowadniają, że w miastach można również wypoczywać, spotykać się z przyjaciółmi czy rozwijać swoje pasje. Z każdą kolejną edycją widzimy, że dokładamy swoją cegiełkę do przywrócenia należnego miejsca klasycznie pojmowanej urbanistyce. Tradycyjnie wybór laureata nie był łatwy - powiedział wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Witalna przestrzeń miejska służąca aktywnemu wypoczynkowi i dedykowana mieszkańcom w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach - tak kapituła Konkursu Marszałka Województwa określiła Wodną Dolinę w Koszalinie, czyli kompleksowe zagospodarowanie zbiornika wodnego na Dzierżęcince. Warta ponad 5 mln zł inwestycja uznana została tym samym za najlepszą tegoroczną przestrzeń publiczną województwa zachodniopomorskiego. Na ponad 12 tys. m2 Gmina Miasto Koszalin wykorzystała naturalne walory przyrodnicze doliny rzeki, a łagodnie opadające zbocza wykorzystano na stworzenie bulwarów spacerowych z ławkami i oświetleniem. Projekt nie tylko zrewitalizował zaniedbaną część Koszalina, ale i zaktywizował okolicznych mieszkańców.

- To piękna przestrzeń, niczym kawałek poznańskiej Malty w Koszalinie. Ilość osób, które odwiedzają to miejsce pokazuje, że wato było podjąć trudu realizacji inwestycji - mówił prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Komisja Konkursowa wyróżniła również inwestycję Gminy Drawsko Pomorskie, która stworzyła jedną z największych w regionie przestrzeń o funkcji skateparku. Zajmuje on powierzchnię aż 1,5 tys. m2. Projekt „Sport i rekreacja nad rzeką Drawą” kosztował ponad 1,1 mln zł.

- Małe Drawsko Pomorskie uplasowała się tuż za wielkim Koszalinem, ale za rok postaramy się go wyprzedzić. Tymczasem jesteśmy dumni z naszej przestrzeni, która powstała z myślą o mieszkańcach - podkreślił przewodniczący Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim Ireneusz Gendek.

Oba przedsięwzięcia nagrodzono w kategorii „Przestrzeń publiczna lub zrewitalizowana przestrzeń publiczna”. W kategorii „Obiekt użyteczności publicznej” nie przyznano wyróżnień.

- O nagrodzie decydowała przede wszystkim jakość - tłumaczył dyrektor Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego Leszek Jastrzębski. - Zwycięskie inwestycje idealnie wkomponowały się w krajobraz kulturowy i przyrodniczy - dodał przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Adam Zwoliński.

Łącznie do Konkursu zgłoszono 6 zadań. Oprócz nagrodzonych, były to:

1/ „Zagospodarowanie parku miejskiego im. Romana Łyczywka w Szczecinie” - Gmina Miasto Szczecin,
2/ „Budowa i zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w Wąwolnicy” - Gmina Dobra koło Szczecina,
3/ „Zagospodarowanie terenu przy Urzędzie Gminy z miejscem pamięci historycznej w Dobrej” - Gmina Dobra koło Szczecina,
4/ „Nowy zielony zakątek - zagospodarowanie przestrzeni publicznej na cele mieszkaniowe” - Gmina Drawsko Pomorskie.

Oprócz zachodniopomorskich samorządów tradycyjnie uhonorowano jeszcze pracownie projektujące wyróżnione przestrzenie oraz wykonawców inwestycji. Nagrody otrzymali:

1/ „Biuro ARCHIKO - Pracownia Projektowa Katarzyna Krawiecka-Kołaczek” oraz firma „DOMAR Kazimierz Domaradzki” za Wodną Dolinę w Koszalinie,
2/ „MD Polska - Biuro Architektoniczne Kamila Podwalicka i Robert Dawidowski” oraz firma „GESTO Krzysztof Szczepaniak” za Skatepark w ramach projektu „Sport i rekreacja nad rzeką Drawa” w Drawsku Pomorskim.

Łukasz Jucha
Główny Specjalista
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■