POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [15.09.2017, 07:17:18] • Polska

SOK – bezpiecznie na modernizowanych liniach

SOK – bezpiecznie na modernizowanych liniach

fot. Organizator

Częste patrole na modernizowanych stacjach i liniach, wykorzystywanie nowoczesnych systemów monitoringu, fotopułapek, termo i noktowizorów – Straż Ochrony Kolei wszechstronnie zabezpiecza linie objęte pracami. Funkcjonariusze zwracają uwagę na bezpieczne korzystanie z tymczasowych przejść oraz ochronę kolejowego mienia. O 45 % spadła liczba kradzieży i dewastacji infrastruktury kolejowej w porównaniu ośmiu miesięcy 2016 i 2017 r.

W ciągu doby około 300 patroli Straży Ochrony Kolei zwraca szczególną uwagę na tereny inwestycji. Pod nadzorem są m.in. roboty między Poznaniem a Warszawą, w Krakowie, miedzy Lublinem a Warszawą, Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą, Krakowem a Katowicami czy Poznaniem a Szczecinem. Monitorowane są przejazdy i przejścia przez tory. SOK na bieżąco ścisłe współpracuje z policją przewoźnikami i dyspozyturą kolejową.

- Ochrona pieszych i zabezpieczenie inwestycji na torach, to coraz większy obszar działań Straży Ochrony Kolei. Skuteczna praca jest możliwa dzięki dużej mobilności funkcjonariuszy i wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Aktywne działania SOK ograniczyły o 45% liczbę kradzieży i dewastacji infrastruktury kolejowej za osiem miesięcy 2017 r. w porównaniu do poprzedniego roku – powiedział Paweł Boczek, zastępca Komendanta Straży Ochrony Kolei.

Funkcjonariusze monitorują nie tylko zabezpieczenie terenu, ale prowadzą akcje prewencyjne na rzecz bezpieczeństwa osób korzystających z kolei. Ograniczają nielegalne przechodzenie przez tory, także na szlakach, na których jeżdżą tylko pociągi i pojazdy techniczne, wywożące i dowożące materiały i sprzęt. Przeprowadzone były dodatkowe akcje związane z początkiem roku szkolnego i przechodzeniem przez obszary kolejowe dzieci i młodzieży.
Nierozważne zachowanie pieszych może być przyczyna tragedii, ale także przyczyną poważnych zmian w komunikacji tam, gdzie ruch odbywa się tylko po jednym torze, gdyż na sąsiednim trwają prace. Wstrzymanie ruchu przez wypadek, to opóźnienia pociągów i duże koszty społeczne.
Od stycznia do września funkcjonariusze ujęli 84 złodziei infrastruktury i skontrolowali setki punktów skupu złomu. Skuteczne zabezpieczenie modernizowanych miejsc jest możliwe dzięki

wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Funkcjonariusze korzystają z mobilnych centrów monitoringu, czyli specjalnych wozów operacyjnych z kamerami do obserwacji terenu w dzień
i w nocy. Patrole piesze korzystają ze specjalnie szkolonych psów, które są najbardziej pomocne w terenie. W nocy funkcjonariusze wykorzystują nowoczesne termo i noktowizory. Rozstawione na głównych szlakach fotopułapki informują najbliższy patrol o osobach postronnych na terenie kolejowym.

Przykłady:
12 września w stacji Tarnowskie Góry funkcjonariusze SOK ujęli dwóch sprawców kradzieży sieci trakcyjnej z narzędziami do ciecia metalu. Odzyskali ponad 500 m przewodów elektrycznych.
5 września, dzięki wykorzystaniu fotopułapek pięć osób zostało schwytanych na gorącym uczynku, gdy cięli palnikami tory kolejowe na nieczynnej linii Ostrołęka – Szczytno.
2 września w pobliżu stacji Warszawa Wschodnia Towarowa funkcjonariusze SOK ujęli na gorącym uczynku 2 sprawców kradzieży kabli zasilających semafory.
Straż Ochrony Kolei w tym roku odzyskała mienie kolejowe o wartości 65 tysięcy złotych. Patrole codziennie chronią infrastrukturę przed dewastacja, co przekłada się za sprawne i bezpieczne kursowanie pociągów.

Karol Jakubowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■