Pudełko pełne barwnych smakołyków to zarówno doskonała propozycja na szkolne drugie śniadanie, jak i tradycyjny lunch, który łatwo zapakować do pracy. Przepisów na beto jest wiele, lecz najlepszą cechą tego posiłku jest to, że nie musimy przestrzegać prawie żadnych zasad. Najpyszniejsze zestawy wyczarujemy kierując się własnym smakiem, który warto urozmaicić dużą dozą fantazji.
Pudełeczko pełne smaków
Klasyczne japońskie bento zawiera w sobie kilka kluczowych składników – ryż, warzywa, mięso lub ryby, a także marynowane przetwory. Ponadto w zależności od kompozycji smakowej i formy podania można wyróżnić około 10 odrębnych rodzajów. Wśród nich prym wiedzie kayaraben, czyli pudełko wypełnione składnikami stylizowanymi na postaci z kreskówek. Częstym urozmaiceniem są też wymyślne wycinanki z warzyw, sera i glonów nori. Zestawy tego typu są równie powszechne w Japonii, jak pakowane w celofan kanapki w Polsce, które znajdziemy zarówno w barach gastronomicznych, jak i na sklepowych półkach. Komponując bento należy zachować harmonię pomiędzy wszystkimi składnikami odżywczymi – węglowodanami, białkami oraz witaminami i błonnikiem, w które obfitują owoce i warzywa. Niezwykle ważna jest także typowa dla kultury japońskiej estetyka, która wymaga efektownego podania i odpowiedniego opanowania.
Do zasmakowania jeden krok
Bento najlepiej przygotować dzień wcześniej. Wykorzystane składniki powinny natomiast smakować dobrze również na zimno, aby lunch można było zjeść w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, bez konieczności podgrzewania. Podstawowym elementem może być nieduża porcja ryżu, kaszy, makaronu, a także omlet, tortilla lub kanapka. Ponadto obowiązkowe są warzywa. Możemy dodać pokrojony ogórek, pomidorki koktajlowe, marchewkę i seler naciowy. – Smak urozmaici także ser, w szczególności żółty, który można transportować bez obaw, że straci swój kształt lub fakturę. Ponadto zarówno z plasterków, jak i większych kawałków z łatwością powycinamy dowolne kształty – mówi Ewa Polińska z MSM Mońki. Fantazyjne kształty bez trudu uzyskamy wykorzystując różne wycinaki i foremki. Obowiązkowym składnikiem bento jest także jajko ugotowane na twardo.
Perfekcyjnie podane
W przypadku bento, które zamierzamy zabrać do pracy lub przygotować dla dziecka do szkoły, istotne jest też samo zapakowanie. Poszczególne produkty powinny być oddzielone od siebie, na przykład za pomocą silikonowych foremek do muffinek lub przegródek, które można wyciąć z kolorowej tektury. Sosy i dipy obowiązkowo pakujemy do osobnych pojemniczków. Pudełko powinno być także bardzo szczelnie wypełnione produktami. Wolna przestrzeń sprawi, że w czasie transportu posiłek może stracić swój estetyczny wygląd, a poszczególne składniki zbytnio się ze sobą pomieszają. Pierwsze bento możemy przygotować w tradycyjnym pudełku na lunch. A kiedy na dobre rozpoczniemy przygodę z inspirowanymi Japonią posiłkami na wynos w internecie bez trudu znajdziemy sklepy oferujące specjalne pojemniki i akcesoria.
Magdalena Brzęczek
Specjalista ds. PR