iswinoujscie.pl • Sobota [19.08.2017, 15:42:56] • Świnoujście
Miejsca Literatury – cykl spotkań autorskich z renomowanymi pisarzami i pisarkami w ramach Festiwalu Fama w Świnoujściu

fot. Organizator
Projekt jest realizowany od 2010 roku. Poświęcony jest różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku tematem przewodnim projektu są STREFY WRZENIA. Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: miejsca, przyczyny i skutki konfliktów; doświadczenia wojenne; pogranicza; podróż geograficzna i podróż przez historię; pamięć indywidualna i zbiorowa; zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne; granice geograficzne, mentalne, duchowe; emigracja, wykluczenie, ucieczka; bezdomność duchowa; uniwersalna problematyka wyłaniająca się z zagadnień specyficznych, indywidualnych historii.
Za nami już pierwsze spotkania. Bohaterkami pierwszego z nich była reporterka Magdalena Kicińska oraz, symbolicznie – tytułowa bohaterka jej książki „Pani Stefa”, Stefania Wilczyńska, bliska współpracowniczka Korczaka, z którym prowadziła Dom Sierot dla dzieci żydowskich, będąc jego faktyczną kierowniczką. Kolejnym gościem był Piotr Nestorowicz – absolwent Polskiej Szkoły Reportażu, autor esejów, reportaży i powieści. W 2015 roku za książkę „Cudowna” otrzymał nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz nominację do Nagrody Nike.

fot. Organizator
Przed nami kolejne spotkania. W niedzielę, 20 sierpnia o godzinie 18.00, na sofie w Galerii Miejsce sztuki 44 zasiądzie Grzegorz Uzdański – poeta, prozaik oraz wokalista. Uzdański jest też autorem popularnego bloga „Nowe wiersze sławnych poetów”. Spotaknie poprowadzi Moniak Stopczyk.
Ostatnim z gości, w poniedziałek, 21 sierpnia o godzinie 17.30, będzie uznana pisarka – Inga Iwasiów, pomysłodawczyni Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”. Moderatorem spotkania będzie, również uznany pisarz – Artur Daniel Liskowacki.
Dopełnieniem literackiej części Famy będzie projekt Klubu Literackiego „Na wyspie” – „Listy do Ani” poświęcony życiu i twórczości Anny Beaty Chodorowskiej-Gorzelniaskiej. Finał projektu, w środę, 23 sierpnia 2017, w Mobilnym Instytucie Kultury na placu Wolności.

fot. Organizator
MIEJSCA LITERATURY, STREFY WRZENIA
GRZEGORZ UZDAŃSKI – spotkanie autorskie WYCIECZKA NA KUJAWY
moderatorka: Monika Stopczyk
20.08.2017
18:00
Galeria Miejsce sztuki44
ul. Armii Krajowej 13, Świnoujście
Grzegorz Uzdański (rocznik 1979) – śpiewa w zespole Przepraszam. Uczy w XX. Społecznym Gimnazjum na Raszyńskiej w Warszawie. Pisze doktorat o wczesnym Heideggerze w Instytucie Filozofii UW. Należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca. Publikował wiersze w ,,Lampie” i ,,Kresach”, wystąpił gościnnie na płycie ,,Chopin Shuffle” zespołu Levity. Mieszka w Warszawie. Prowadzi popularny funpage "Nowe wiersze sławnych poetów" na portalu Facebook.
MIEJSCA LITERATURY, STREFY WRZENIA
INGA IWASIÓW – spotkanie autorskie SZCZECIN. MIASTO ODZYSKANE
moderator: Artur Daniel Liskowacki
WS
21.08.2017
17:30
Galeria Miejsce sztuki44
ul. Armii Krajowej 13, Świnoujście
Prof. dr hab INGA IWASIÓW | Krytyczka literacka, prozaiczka, historyczka i teoretyczka literatury, poetka. Od 1999 roku do momentu zamknięcia pisma w 2012 roku redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”. Od 2000 roku profesorka Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie kieruje Zakładem Literatury XX Wieku w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa. Członkini Komitetu Nauk o Literaturze PAN od 2007. Członkini SPP oraz PEN Clubu. Profesura tytularna w 2007. Jurorka Nagrody Literackiej "Nike" (2009-2013) oraz Nagrody Literackiej dla Autorki "Gryfia". Prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego.
Autorka pionierskiej "próby feministycznej": "Kresy w twórczości Włodzimierza Odojewskiego"(Szczecin 1994) i rozprawy o prozie Leopolda Tyrmanda "Opowieść i milczenie" (Szczecin 2000).
Wydała między innymi: „Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie” (2004, wyd. II 2008), „Parafrazy i reinterpretacje. Wykłady z teorii i praktyki czytania” (2004); „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj” (2002); ), „Granice. Polityczność prozy i dyskursu kobiet po 1989 roku” (2013); zbiory wierszy „Miłość” (2000) i „39/41” (2004); opowiadania „Smaki i dotyki” (2006) oraz powieści " Bambino" (2008), „Ku słońcu” (2010), "Na krótko" (2012) , „Blogotony” (2013), „Umarł mi. Notatnik żałoby” (2013); "W powietrzu" (2014) oraz "Pięćdziesiątka" (2015)
Spotkanie poprowadzi Artur Daniel Liskowacki.
Nawet hejterom szkoda energii na to" wydarzenie". Ta galeria to porażka, jak długo jeszcze za nasze pieniądze będzie działać to snobowisko?
kończ Waść, wstydu oszczędź!