POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [18.08.2017, 09:46:35] • zachodniopomorskie

XIV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych Borne Sulinowo

XIV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych Borne Sulinowo

fot. Kam

- W Bornem Sulinowie można zobaczyć amerykański półgąsienicowy transporter opancerzony Halftrack, niemiecki czołg Marder, samobieżną haubicę 2S1 Goździk czy prom gąsienicowy GSP 55 – powiedział Jarosław Marczyński prezes Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa organizator imprezy.

W Bornem Sulinowie trwa trzydniowy XIV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych pod hasłem „Gąsienice i Podkowy”. W zlocie bierze udział ponad 300 pojazdów kołowych, gąsienicowych, militarne motocykle z całej Polski, a także m.in. Niemiec, Holandii, Belgii i Czech.

XIV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych Borne Sulinowo

fot. Kam

Uroczystemu oficjalnemu otwarciu złotu towarzyszyła defilada kompanii z pocztem sztandarowym 2 Brygady Zmechanizowanej im. Marszałka Józefa Pilsudckiego w takt muzyki w wykonaniu zespołu Częstochowa Pipes & Drums.

XIV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych Borne Sulinowo

fot. Kam

- Zlotowi pojazdów będą towarzyszyły skoki spadochronowe z okazji przypadającej właśnie 90. rocznicy wojskowego spadochroniarstwa w Polsce. Skoki zostaną wykonane przez byłych żołnierzy jednostki specjalnej Grom oraz spadochroniarzy z Piły ubranych w mundury Cichociemnych. Planowany jest także zrzut desantowego zasobnika spadochronowego wypełnionego słodyczami – dodał Jarosław Marczyński.

XIV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych Borne Sulinowo

fot. Kam

Współorganizatorem XIV Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych jest Związek Polskich Spadochroniarzy, którego prezes gen. dyw. (w st. spocz.) Jan Kempara jest gościem imprezy.

XIV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych Borne Sulinowo

fot. Kam

Borne Sulinowo – Groβ Born przez wiele lat było dużym garnizonem wojskowym z poligonem o powierzchni 18 tys. ha. Niemcy zbudowali garnizon na początku lat 30. XX wieku. Zmilitaryzowane miasteczko oficjalnie otwarto 18 sierpnia 1938 roku. Po zdobyciu Bornego Sulinowa w lutym 1945 roku garnizon przejęła Armia Radziecka i stacjonowała tu do 21 października 1992 roku. Na żadnej mapie cywilnej miasto nie było zaznaczone. Borne Sulinowo stało się miejscowością jawną dopiero po opuszczeniu go przez Rosjan.

mzk

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpoczęło łącznie 4330 uczniów uczęszczających do szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Świnoujście. Wśród nich 323 dzieci po raz pierwszy przekroczyło próg szkoły podstawowej, rozpoczynając tym samym swoją przygodę z edukacją. Z kolei naukę w szkołach ponadpodstawowych rozpoczęło 195 uczniów. Do miejskich przedszkoli przyjęto również 255 nowych przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. We wszystkich placówkach oświatowych podlegających pod Urząd Miasta Świnoujście pracuje 811 osób. W tym gronie znajduje się 577 nauczycieli wspierających dzieci i młodzież na każdym etapie edukacji, a także 234 pracowników obsługi i administracji, dbających o sprawne funkcjonowanie szkół i przedszkoli ■