W ciągu lata zainteresowanie sprzętem AGD do chłodzenia i mrożenia zdecydowanie wzrasta – w „gorącym” okresie często decydujemy się na wymianę starszych modeli. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd urządzenia, ale też na pobór energii, pojemność i funkcje dodatkowe. Jakie nowoczesne rozwiązania proponują producenci?
Urlop dla AGD
Podczas dłuższych, wakacyjnych wyjazdów, kiedy nie ma nikogo w domu, nasza lodówka również powinna „zwolnić”. Nie musi bowiem pobierać takiej ilości energii jak w czasie intensywnego użytkowania. – Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki wyposażone są w tzw. funkcję holiday, która pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Kiedy ją włączymy, w pustej komorze lodówki utrzymywana jest niska temperatura przy odpowiednio mniejszym poborze prądu. Nieotwierana przez dłuższy czas chłodziarka utrzymuje stałą temperaturę. Zabezpiecza to pozostawioną żywność przed zepsuciem oraz ogranicza powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Po powrocie z urlopu należy oczywiście przywrócić normalny tryb pracy urządzenia – mówi Tomasz Bytnar, ekspert marki KERNAU, oferującej wysokiej jakości sprzęt AGD. Pamiętajmy również, aby przed urlopem usunąć z naszych lodówek te produkty, które mają krótki termin przydatności do spożycia. Warto też sprawdzić, jak długo nasz sprzęt będzie działał bez zasilania – to ważne szczególnie w razie awarii podczas nieobecności.
Chłód, ale bez lodu
Niezwykle praktyczny w nowoczesnych lodówkach jest system No Frost. Dzięki niemu na ściankach chłodziarki nie gromadzi się szron. – Stała kontrola temperatury pozwala równomiernie i szybko schładzać produkty przy utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności. System ten umożliwia usuwanie z wnętrza lodówki nadmiaru wilgoci oraz automatyczne osuszanie poprzez ciągły obieg powietrza. Wyklucza to konieczność rozmrażania urządzenia, a więc znacznie łatwiej utrzymać je w czystości – dodaje ekspert marki KERNAU. W lodówkach bezszronowych świeżą żywność najlepiej przechowywać w plastikowych pojemnikach – zapewni to zachowanie ich naturalnego wyglądu przez długi czas.
Superszybkie chłodzenie i mrożenie
Szczególnie podczas upałów pojawia się potrzeba szybkiego schłodzenia lub zamrożenia konkretnych produktów. Przydatna wtedy okaże się funkcja Super Cool oraz Super Freeze. – Kiedy do lodówki lub zamrażarki wkładamy dużą ilość świeżo zakupionej żywności, możemy błyskawicznie ustawić odpowiednio niską temperaturę chłodzenia lub mrożenia. Dzięki temu zachowamy naturalny smak i zapach świeżych warzyw, owoców, napojów oraz gotowych potraw. Dobrym rozwiązaniem jest również specjalna szuflada Chiller Box, w której stale utrzymywana jest temperatura bliska 0 stopni Celsjusza – przekonuje Tomasz Bytnar z KERNAU. Szereg dodatkowych funkcji w chłodziarko-zamrażarce może generować większe zużycie energii elektrycznej. Dlatego też przy zakupie koniecznie sprawdźmy klasę energetyczną urządzenia oraz dostępność systemu ECO, który pozwala optymalnie ustawić temperaturę. Mniejsze rachunki za prąd uzyskamy również dzięki funkcji Night Sensor, który nie włącza oświetlenia lodówki, kiedy w kuchni jest wystarczająco jasno.
Jakub Węgrzyn
Specjalista ds. PR
chce ktos niech trzyma na zewnatrz nikt nie broni
A ja przypominam o ideologii, parareligii globalnego ocieplenia, dziwię się, że mimo działalności kapłanów tej pseudoreligii, milczy sie o zwyczajnym niewykorzystywaniu lodówek - bo jesienią, zimą, wiosną, mozna trzymać produkty NA ZEWNĄTRZ, bo temperatura ok.6-8 st plus wystarczy. Oszołomi globalnego ocieplenia powinni wzywac do nieużywania lodówek (o ileż mniej poboru energii...) - do powrotu do piwniczek w ziemi, do pojemników na balkonach, ale dziwnym trafem milczą. Widocznie lobbies, które stoja za ideologią, nie są tymi od lodówek.