ikamien.pl • Poniedziałek [10.07.2017, 14:17:13] • Międzyzdroje
W Grodnie debatowano na temat energetyki odnawialnej i rozproszonej. Jednym z gości konferencji był były premier Jerzy Buzek

fot. Andrzej Ryfczyński
Dyskusje w gronie ekspertów, przedstawicieli polskiej oraz europejskiej polityki, zajmujących się tematem energetyki odnawialnej i rozproszonej, a także prezentacje i wystąpienia dotyczące najważniejszych wyzwań oraz problemów stojących przed rozwojem sektora odnawialnych źródeł energii i energii rozproszonej – 7 lipca br. odbyła się II. Edycja konferencji nt. OZE, organizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Energii.
Konferencja naukowa pt. „Pokonywanie barier administracyjnych w rozwoju mikroźródeł energii odnawialnej jako podstawy energetyki obywatelskiej – doświadczenia w Polsce i w Unii Europejskiej”. odbyła się 7 lipca br. w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie.

fot. Andrzej Ryfczyński
W pierwszym panelu dyskusyjnym poruszony został temat strategii Unii Europejskiej i krajów członkowskich w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej na obszarach wiejskich. Podczas dyskusji Komisarz UE ds. Polityki Klimatycznej i Energetycznej Miguel Arias Cañete przybliżył strategię UE w zakresie rozwoju OZE i gospodarki niskoemisyjnej, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił politykę Rządu RP w pokonywaniu barier administracyjnych przy realizacji tego typu na obszarach wiejskich, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel wskazał jakie szanse dla rozwoju inwestycji na terenach wiejskich niesie za sobą ten sektor, a Przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego prof. dr hab. Jerzy Buzek omówił perspektywy rozwoju energetyki obywatelskiej i gospodarki niskoemisyjnej z perspektywy Parlamentu Europejskiego.

fot. Andrzej Ryfczyński
W drugiej części konferencji uczestnicy spróbowali odpowiedzieć na pytanie, jakie perspektywy, szanse oraz wyzwania w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii i energetyki rozproszonej rysują się na terenach wiejskich oraz jak pokonywać bariery administracyjne, utrudniające rolnikom i małym przedsiębiorcom zakładanie własnych, przydomowych instalacji. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dr inż. Kazimierz Kujda, Prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o., Jarosław Wróbel, Członek Narodowej Rady Rozwoju przez Prezydencie RP i Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski, Prezes Institute for Security, Energy and Climate Studies dr Krzysztof Księżopolski, Dyrektor Zarządzający w Banku Ochrony Środowiska S.A. Adrian Markiewicz oraz Dyrektor Biura Cukru i Biopaliw Agencji Rynku Rolnego Marzena Skąpska.

fot. Andrzej Ryfczyński
Cykl konferencji naukowych nt. odnawialnych źródeł energii, zainicjowany przez Fundację EFRWP w 2016 roku to istotny głos w ogólnopolskiej debacie dotyczącej rozwoju odnawialnych źródeł energii i polityki prosumenckiej na obszarach wiejskich w Polsce. I edycja konferencji pt. „Mikroźródła energii odnawialnej jako podstawa energetyki obywatelskiej oraz perspektywy ich rozwoju w Polsce i UE” (czerwiec 2016) zbiegła się w czasie z uchwaleniem przez Sejm RP nowelizacji ustawy OZE pozwalającej m.in. na rozwój inwestycji na terenach wiejskich w zakresie instalacji źródeł odnawialnych w ramach (mikro)klastrów. Tematy i wnioski konferencji zostały wydane w publikacji pokonferencyjnej, dostępnej na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl

fot. Andrzej Ryfczyński
W tegorocznej edycji konferencji w panelach dyskusyjnych wzięły osoby ze świata polityki, przedstawiciele agencji państwowych i spółek związanych z przemysłem energetycznym (m.in. PGNiG, PSG), BOŚ, samorządowcy oraz eksperci zajmujący się problemem barier w energetyce prosumenckiej i rozproszonej. Ważnym aspektem konferencji było ukazanie tematu OZE zarówno z perspektywy organów administracyjnych, kształtujących politykę Polski i UE, jak również instytucji oraz organizacji, które aktywnie ją realizują i finansują, aż po doświadczenia samorządowców, którzy na co dzień zmagają się z przełamywaniem barier w rozwoju OZE na terenach wiejskich.

fot. Andrzej Ryfczyński
Konferencja organizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Poręczenia Kredytowe Sp. z o.o. w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych.
źródło: www.iswinoujscie.pl
Przeżyliśmy Tuska obalili my Buzka !
TW Karol, sprzedawał kolegów UBecji teraz wysługuje się Niemcom.
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
Temu panu dziękuje za super emeryturę z OFE !!
najsłabszy premier w RP.sługus AWS-zero swoich decyzji.a teraz euro poseł za 8500 euro, na miesiąc
KOLEGA BOLKA" KAROL", TO JAKIŚ ZLOT ODPADÓW CYWILIZACYJNYCH BYŁ ? TW “Karol” był najwyżej ulokowanym tajnym współpracownikiem służb specjalnych komunistycznego aparatu represji we władzach ruchu “Solidarność”. Konfederacja Polski Niepodległej o istnieniu takiej agentury była informowana. Ocena infiltracji struktury tzw. gliwickiej części RKW NSZZ”S”, została przekazana kierownictwu podziemnej “Solidarności” przez osobę informowaną przez Wydział Operacyjny „Kontrwywiadowczy” KPN [świadek ujawniony Sądowi zgodnie ze zobowiązaniem posła Michała Janiszewskiego odn 8].
Buzek- ten od marnowania" energetyki Narodu", bo 1. to za jego rządów minister Handke zepsuł system szkolny (ściślej: powinien go reformowac, ale bez wprowadzania gimnazjów i spychania do niszy szkolnictwa zawodowego). Skutek: na efekt cyfryzacji, czyli masowe przytepienie inteligencji i zawężenie horyzontów umysłowych do kompów i smartfonów nałożył się fatalny, psychotyczny (nerwice, agresja w gimnazjach) system szkolny. 2. to wtedy Obcy wyszedł z brzucha obietnic, powstała Platforma, o której Niesiołowski mówił dla" G.Wyborczej" (nr 168, 20.07.2001):" PO najprawdopodobniej skończy tak jak wszystkie ruchy, które spaja jedynie cynizm, hipokryzja i konformizm. Ciekawe tylko, czy nastąpi to jeszcze przed wyborami, czy zaraz po." Owszem, rządziła AWS, ale w erotycznym, libertyńskim uścisku z Unią Wolności.
15:57:09 Ważne, że ty znasz się na wszystkim – znawco. PiS’owski czas fachowców.
Człowiek którego jedynym osiągnięciem były gimbusy które do dnia dzisiejszego jedynie są w głowie tego decyzyjnego śmiesznego psuja naszej gospodarki.
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
to jest istny ŁObuzek
Ten co wprowadzał 4 nieudane reformy, miliardy w błoto, w nagrodę na stołek do Unii.
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
A po co ten Buzek? Na czym on się zna? na energii odnawialnej_ buhahahah
Ten facet dawno powinien siedzieć w, , kazamatach, , a nie wypowiadać się w temacie energii. ..
A mnie to interesuje bardzo gdyż na terenach wiejskich lub jak kto sobie to skonstruuje w dzielnicach Świnoujścia, energia odnawialna jest bardzo potrzebna i na czasie.Buzek jako były przewodniczący RE zapewne wie co mówi.Niestety BOŚ bierze środki z UE a na cele przydatne dla wsi oraz terenów przyległych nic lub niewiele z tych środków korzystamy.Póki co są na to pieniądze z UE i powinniśmy z nich skorzystać.
Wśród niektórych" EKSPERTÓW", z unijnych stołków, wydaje się, że temat zostanie przegadany, bo warto pamiętać myśl taką - KIEDY SIĘ MÓWI O CZYMŚ NADZBYT WIELE, W POTOKU SŁÓW GINĄ NAJWAŻNIEJSZE CELE.
Zmarnował szanse Solidarności! Buzek na wózek i wio z nim.
Strzeżcie się fałszywych proroków."
Cóż za wiedzę ma Buzek na temat energii odnawialnej. Jedna wielka sitwa z Balaszem na czele...