Dlaczego czyszczenie grilla jest ważne?
Zaniedbany i oblepiony resztkami przypalonego jedzenia grill może odebrać nam przyjemność udanej uczty na świeżym powietrzu. I bynajmniej nie chodzi tylko o względy estetyczne. Zwęglone resztki wydzielają dym, który sprawia, że potrawy nabierają cierpkiego smaku. Mogą przyklejać się do grillowanych przysmaków powodując, że będą one nie tylko niesmaczne, ale też niezdrowe. Właściwa konserwacja urządzenia ma również wpływ na jakość przygotowywanych dań. Warto pamięć, że jeśli grill jest zamykany, jego górną pokrywę należy systematycznie czyścić. Osadzający się na niej przypalony tłuszcz, może opadać na potrawy, wpływając niekorzystnie na walory smakowe przyrządzanego jedzenia i, co ważne, na nasze zdrowie. Spożywanie starego tłuszczu może skutkować zwiększeniem niestrawności, bólami brzucha, a nawet przyczynić się do pogłębienia zmian miażdżycowych.
Proste patenty, które pozwolą Ci skrócić czas czyszczenia
Aby zaoszczędzić sobie późniejszej pracy, warto chronić ruszt grilla już na etapie smażenia. Dobre efekty daje wyłożenie go ponakłuwaną folią aluminiową lub używanie gotowych tacek aluminiowych, które zapobiegną przywieraniu do niego kawałków jedzenia i skapywaniu tłuszczu. Ponadto zdecydowanie mniej wysiłku będziemy musieli włożyć w czyszczenie sprzętu, jeśli od razu, po zakończeniu grillowania usuniemy cały pozostały tłuszcz i resztki jedzenia. Najprościej je wypalić. W tym celu należy zostawić grill rozpalony (najlepiej go przykryć pokrywą) na ok. 15 minut. Kiedy wystygnie, wyczyść drucianą szczotką.
Nie zapominajmy, że równie istotne jest prawidłowe przechowywanie grilla po zakończonym sezonie. Czyste urządzenie należy umieścić w suchym pomieszczeniu, gdzie bezpiecznie poczeka na następny rok. Aby zabezpieczyć przed rdzewieniem, nasmarujmy go olejem.
Szybkie sposoby na czyszczenia grilla
Jeśli nie udało nam się zabezpieczyć grilla przed zabrudzeniem, najlepiej odświeżyć go od razu po zakończonej imprezie. Najprościej przywrócić go do porządku czyszcząc w pierwszej kolejności ruszt. Kiedy grill przestygnie, ale będzie jeszcze ciepły (wtedy łatwiej go umyć, bo kawałki jedzenia nie zdążyły stwardnieć i przywrzeć), usuwamy zanieczyszczenia. Do tego celu wykorzystajmy szczotkę z włosiem ze stali nierdzewnej (sprawdzi się zarówno do żeliwnego, jak i stalowego rusztu) lub grubą, sztywną gąbkę z warstwą ścierną oraz odrobinę rozcieńczonego płynu do mycia naczyń. – Do oczyszczenia rusztu z tłuszczu doskonale sprawdzą się ściereczki na rolce (np. ściereczki Light & Soft marki Vileda) – bardzo poręczne i łatwe w użyciu. Są niezwykle chłonne, dlatego bez problemu zbiorą tłuszcz – lepiej niż używany często do tego celu ręcznik papierowy. Z kolei przypalone resztki jedzenia precyzyjnie usuniemy stosując np. zmywak Inox Clean & Protect ze specjalną, mocną, warstwą ścierną PURactive, która poradzi sobie nawet z największymi zabrudzeniami. Pamiętajmy także o starannym wyszorowaniu paleniska w środku i na zewnątrz gorącą wodą z płynem do mycia naczyń. W tym wypadku również wybierzmy ostrzejszą gąbkę, która nie porysuje nawet delikatnych powierzchni (np. Inox Clean & Protect). Nie należy używać silnych detergentów, gdyż mogą uszkodzić lakierowaną powłokę grilla. Aby sprzęt nie rdzewiał, po zakończeniu pracy wszystkie elementy obudowy i misy trzeba dokładnie osuszyć ściereczkami z wiskozy – radzi Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.
Jeśli posiadamy grill gazowy – palniki zabezpieczmy folią, aby woda nie dostała się do wewnątrz. Następnie spłuczmy gorącą wodą i wytrzyjmy do sucha.
Mycie grilla w stylu eko
Jeśli staramy się żyć ekologicznie i nie chcemy używać specjalnych środków do mycia grilla dostępnych w marketach, bez problemu możemy przygotować substancje czyszczące samodzielnie. Sprzęt łatwo umyjemy ciepłą wodą z mydłem i dodatkiem octu. Dobre efekty osiągniemy stosując sprawdzone sposoby. Wystarczy, położyć ruszt na folii aluminiowej i porządnie obsypać go solą. Następnie wstawić do mocno nagrzanego piekarnika, a wyjąć dopiero, gdy sól stanie się brązowa. Potem trzeba tylko usunąć sól i przetrzeć ściereczką. Gotowe!
Pamiętajmy, że systematyczne czyszczeniu sprzętu sprawi, że dłużej będzie nam służył, a generalne mycie będzie można ograniczyć nawet do dwóch razy w sezonie.
Anna Rogoźnicka
Starszy Specjalista ds. PR