POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [12.06.2017, 15:44:38] • Międzyzdroje

Ogień znów zapłonął na Grodzisku. II Dzień św. Ottona z Bambergu

Ogień znów zapłonął na Grodzisku. II Dzień św. Ottona z Bambergu

fot. Andrzej Ryfczyński

11 czerwca br. przeżyliśmy w Lubinie II Dzień św. Ottona z Bambergu zorganizowany przez Władze miasta i gminy Międzyzdroje, Stowarzyszenie Historia Grodziska Lubin, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Volvard i Parafię Rzymskokatolicką pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie.

O godz. 11.00 w kościele parafialnym w Lubinie była odprawiona Msza św. w intencji: "O umocnienie wiary na Pomorzu Zachodnim" sprawowana przez tutejszego proboszcza ks. kan Waldemara Michałowskiego, który również wygłosił Słowo Boże.

Ogień znów zapłonął na Grodzisku. II Dzień św. Ottona z Bambergu

fot. Andrzej Ryfczyński

W homilii nawiązał do nakazu misyjnego Chrystusa: "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego." Dzieło to podjął na zachodniopomorskiej ziemi św. Otton z Bambergu z inicjatywy księcia polskiego Bolesława Krzywoustego i za zgodą księcia zachodniopomorskiego Warcisława, który w roku 1124 wyruszył na misję od Gniezna przez Santok i Puszczę Barlinecką dotarł do Pyrzyc, Szczecina, Wolina oraz Lubina i szeregu innych miejscowości, gdzie ewangelizował i chrzcił mieszkających tam. Ślady materialne misji Ottonowej są zachowane do dziś, m.in. w Lubinie na Grodzisku fragmenty ławy fundamentowej kościoła wybudowanego z woli św. Ottona.

Ogień znów zapłonął na Grodzisku. II Dzień św. Ottona z Bambergu

fot. Andrzej Ryfczyński

Dzień ten wpisuje się w uroczystość Trójcy Przenajświętszej i 30 rocznicę pobytu św, Jana Pawła II na zachodniopomorskiej ziemi, który 11 czerwca 1987r na Jasnych Błoniach w Szczecinie pod pomnikiem 3 orłów symbolizujących 3 pokolenia Polaków sprawował Eucharystię i wygłosił katechezę o rodzinie, podczas której wezwał do modlitwy '...by rodzina była silna Bogiem, a kraj był silny rodziną zdrową fizycznie i moralnie..." Papież wezwał też do podjęcia prostej benedyktyńskiej zasady: "módl się i pracuj" a kończąc i nawiązując do wiatru od morza wezwał: "Trzeba się zmagać. Ci co żyją nad morzem, ludzie morza, którzy wypływają na morze, muszą się zmagać z wichrem, aby zwyciężyć. Kiedy więc przychodzą w młodości te różne uderzenia, te wichry namiętności, kiedy bierze górę słabość, przypomnij tchnienie Ducha, które masz w sobie od chrztu, od bierzmowania, nie po to żebyś się przewracał za lada podmuchem, tylko żebyś stał jak ten żeglarz i dopłynął."

Ogień znów zapłonął na Grodzisku. II Dzień św. Ottona z Bambergu

fot. Andrzej Ryfczyński

Niech dzieło misyjne św. Ottona i nauczanie św. Jana Pawła II wydaje błogosławione owoce w naszym życiu i umacnia naszą wiarę.
Po Mszy św. wygłosił wykład p.prof. Marian Rębkowski a później wszyscy przeszli na Grodzisko na "Jarmark rodzinny'.

Ogień znów zapłonął na Grodzisku. II Dzień św. Ottona z Bambergu

fot. Andrzej Ryfczyński

Po wykładzie rozpoczęła się część jarmarku na grodzisku w Lubinie. I znów zapłonął ogień rozpalony od pochodni, była zabawa dla dzieci, konkursy o tematyce średniowiecznej – łucznictwo, turniej rycerski, rzut podkowami, gra w kręcioła. Na uczestników jarmarku czekał pyszny poczęstunek. Słoneczna pogoda pozwoliła na wypoczynek z dala od zgiełku z pięknymi widokami na Zalew Szczeciński i Wsteczną Deltą Świny jaki roztacza się z grodziska.
Liczba wystawców w tym roku wzbogaciła się o stoisko bartnika, u którego można było zakupić pyszne miody, pierniki, stoisko dawnego rzemiosła, na którym prezentowano wyroby ze skóry, na kolejnym przedstawiano techniki rozniecania ognia, tkactwa, biżuterii i inne. Dla wszystkich chętnych zapewniony był bezpłatny dojazd z Międzyzdrojów. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali międzyzdrojscy policjanci.

Ogień znów zapłonął na Grodzisku. II Dzień św. Ottona z Bambergu

fot. Andrzej Ryfczyński

Wydarzenie było organizowane przez: parafię rzymskokatolicką pw. MB Jasnogórskiej w Lubinie, Stowarzyszenie Historii Grodziska Lubin, Stowarzyszenie Volvard oraz gminę Międzyzdroje, która wsparła wydarzenie finansowo.

Aby Dzień Św. Ottona mógł się odbyć potrzebna była praca bardzo wielu osób, którym za wszelką pomoc i wsparcie składamy gorące podziękowania.

Już dziś zapraszamy wszystkich na III Dzień Św. Ottona w Lubinie, który zaplanowaliśmy na 9 czerwca 2018 roku. Do zobaczenia!

Proboszcz ks. kanonik Waldemar Michałowski i Joanna Ścigała


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

AGENDA 21 • Wtorek [13.06.2017, 20:38:33] • [IP: 80.245.178.***]

CIEKAWE KTO I DLACZEGO PROMUJE BISKUPA GERMANIZUJĄCEGO POMORZE?

Gość • Poniedziałek [12.06.2017, 22:27:39] • [IP: 93.94.186.**]

PRZEPIEKNA IMPREZA

Gość • Poniedziałek [12.06.2017, 20:17:17] • [IP: 80.245.184.*]

Szkoda że nie było podane do wiadomości dopiero po fakcie chętnie bym posłuchala

Gość • Poniedziałek [12.06.2017, 16:47:35] • [IP: 164.127.132.**]

To była zadziwiająca misja - Niemiec, św.Otton, został" zatrudniony" przez Polaka, Bolesława Krzywoustego, by ewangelizował Słowian, którzy nie czuli sie Polakami, bo te ziemie wcale nie były" piastowskie", jak lubili chlapać komuniści, one były niezorientowane politycznie, różne siły chciały tam się zakorzenić. W Wolinie Wolinianie chcieli zabić św. Ottona, ledwie im umknął, nie spodobał się pogańskim kapłanom. Nie działał przemocą, miał tylko wojów-ochroniarzy. Odwiedził kilka miejsc w regionie i doprowadził do uroczystego chrztu na wyspie Uznam w Usedom / Uznam (chyba w r.1124). Przy ocenie takich misji króluje lewicowa polityczna poprawność, akcentuje sie interesy polityczne, nacisk króla, rzekomą powierzchowność przyjmowania wiary. A przecież to było dzieło głębsze - np. synowie pogańskiego możnowładcy ze Szczecina byli zachwyceni osobowością, wiarą bpa Ottona, wbrew zakazom przychodzili, by go słuchać. Dlatego ta religia zwyciężyła, bo sięgała ludzkiego serca.

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem. Zaczną one obowiązywać w niedzielę i dotyczą przeważającej części kraju. Ostrzeżenie II stopnia - silny i bardzo silny wiatr o średniej prędkości od 40 do 55 km/h, w porywach do 95 km/h, z północnego zachodu i zachodu oraz miejscowe burze - zostało wydane dla północno-zachodniej części kraju. Dotyczy ono woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego (powiaty: pucki, wejherowski, lęborski, słupski, sławieński, Koszalin, koszaliński, białogardzki, gryficki, kołobrzeski, kamieński, goleniowski, policki, Świnoujście) ■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■ AKTUALIZACJA KOMUNIKATU: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu potwierdził przydatność wody do spożycia z wodociągu „Granica-Wydrzany” na odcinku ul. Chrobrego obejmującym budynki przy ul. Chrobrego 19, 21, 26 i 28 ■