POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [12.06.2017, 13:15:26] • Świnoujście

Współczesność świata w soczewce ms44

Współczesność świata w soczewce ms44

fot. Sławomir Ryfczyński

W sobotę 10 czerwca mieliśmy okazję uczestniczyć w otwarciu wystawy prof. Kamila Kuskowskiego, polskiego artysty poruszającego się w nurcie sztuki krytycznie oceniającej obraz współczesnego świata. Ironiczny, prześmiewczy ton prac Kamila Kuskowskiego znakomicie trafił do licznie zgromadzonej wernisażowej publiczności. Mieszkańcy Świnoujścia, niemieccy goście i wypoczywający nad morzem, podczas otwarcia dyskutowali nad pracami zgromadzonymi na wystawie zadając artyście liczne pytania. Miejska Galeria Sztuki Współczesnej przyzwyczaiła już świnoujską publiczność do prezentacji sztuki twórców wysokiej rangi, obecnych na co dzień w galeriach Warszawskich, Krakowskich czy Berlińskich. Kolejną okazję do uczestnictwa w ważnym wydarzeniu artystycznym świnoujścianie będą mieli 8 lipca podczas prezentacji zdjęć nestorki polskiej fotografii Zofii Rydet.

Sam artysta tak mówi o swojej pracy:
Malarstwo stanowi dla mnie aktywność, której główną siłą jest możliwość stawiania pytań i prowokowania odpowiedzi na te pytania. Jego istotą jest nie tyle akt malowania, praca w malarskiej materii, czy maestria pędzla, ile raczej koncepcyjna praca z obrazem sztalugowym jako pewnego rodzaju formatem, medium, konwencją formowania i przekazywania refleksji o rzeczywistości i kulturze.

Współczesność świata w soczewce ms44

fot. Sławomir Ryfczyński

Tak rozumiane malarstwo okazuje się ma zaskakująco wysoką zdolność do dotykania i uwidaczniania palących problemów współczesności, stając się dzięki temu ważkim elementem społecznej debaty. Wielka tradycja europejskiego czy szerzej zachodniego malarstwa nie jest w tym kontekście wyłącznie źródłem rozwiązań formalnych i technicznych, ale również może być rozumiana jako zbiór koncepcji i pomysłów, dzięki którym obrazy mogą uzyskać społeczne oddziaływanie i kulturowe znaczenie. Odwołując się do tej tradycji i rozwijając ją praktykuję sztukę, którą można by nazwać „malarstwem koncepcyjnym”. Przy czym chodzi mi tu raczej o swobodne określenie mojej praktyki artystycznej niż o ukucie ścisłego terminu. Mimo że nie aspiruję do definicyjnej ścisłości, to jednak chciałbym zaznaczyć, że nie chodzi mi tu o włączenie mojej twórczości do zespołu zjawisk określanych mianem sztuki konceptualnej ani też postkonceptualnej. Kładąc w mojej twórczości nacisk na refleksję krytyczną nie zakładam jednak, że dzieło sztuki ulegnie zniesieniu w pojęciu. Bardzo istotne jest według mnie uobecnienie koncepcji w obiekcie, instalacji lub projekcji wideo.

Współczesność świata w soczewce ms44

fot. Sławomir Ryfczyński

Na wystawie prezentowane są następujące cykle z twórczości Kamila Kuskowskiego :
Obrazy obraz 2014
Tytuł cyklu „Obrazy obraz” jest grą słów odwołującą się do złożoności relacji pomiędzy: odbiorcą - dziełem sztuki – twórcą. Relacja ta daje odbiorcy nieograniczoną możliwość werbalnej reakcji krytycznej w stosunku do oglądanego artefaktu a pośrednio także samego autora.
Prace z cyklu „Obrazy obraz” są od strony formalnej klasycznymi monochromami, natomiast w obszarze treści stanowią próbę zobrazowania tytułowych obraz, będących rodzajem inwektyw czy form krytycznych pojawiających się w odpowiedzi na to, co zobaczone w obrazach.

Współczesność świata w soczewce ms44

fot. Sławomir Ryfczyński

M2 2012 36 obrazów akryl na płótnie 100 x 100 cm
W pewnym sensie chodzi tu o uruchomienie lub przynajmniej poruszenie kwestii wartości nieruchomości. A rozgrywa się to w oscylacji pomiędzy wartością reprezentacji a wartością lokalu. Warunkiem oscylacji jest zestawienie rzeczy, pochodzących z zupełnie odmiennych porządków, czego podstawą jest wspólny metraż. Metr kwadratowy obrazu równa się metrowi kwadratowemu lokalu mieszkalnego. Obraz przedstawia fragment rzutu poziomego mieszkania, tylko dzięki temu to zrównanie jest możliwe. Co więcej cały rzut, w zmniejszonej skali, jest przedstawiony na cyklu obrazów. Poliptyk stanowi zatem swoistą reprezentację lokalu M2 o układzie zbliżonym do kwadratu. Rodzi to pytanie o wartość tej obrazowej metafory. Kluczem do odpowiedzi jest cena. Cena płótna o wymiarach metr na metr ma wynosić tyle, co średni koszt metra kwadratowego mieszkania w Warszawie. Malarska interwencja pędzlem na obrazach stworzonych techniką drukowania na płótnie ma stanowić artystyczną gwarancję. Jest ona tym bardziej konieczna, że gra, w którą malarstwo zostaje tu włączone, nie jest niczym innym jak grą rynkową. Tylko bowiem w tego rodzaj grze może zostać zrównane to, co nieporównywalne: metr kwadratowy obrazu mieszkania i metrem kwadratowy realnego mieszkania. To, co wciąż pozostaje nie możliwe do zrównania to ryzyko. Nie ma bowiem pewności, co okaże się lepszą inwestycją: malarstwo czy nieruchomości.

Współczesność świata w soczewce ms44

fot. Sławomir Ryfczyński

Neue Dada 2013-2016
Projekt NEUE DADA jest próbą rozwinięcia idei dadaizmu w odniesieniu zarówno do niej samej jak i wykorzystania potencjału eksploracji jaki za sobą ona niesie.
Prezentowane na wystawie pracę odwołują się bezpośrednio do prac trójki artystów Marcela Duchampa, Man Ray’a i Rene Margritta.

Tytułowe Neue Dada jest więc recyclingiem ideowym zawartym w pracach artystów, których twórczość stanowi w dużym uogólnieniu fundament sztuki współczesnej.
Nadawanie przedmiotom za pomocą gestu artystycznego na zasadzie pewnej przewrotności nowego znaczenia jest jednym z najbardziej istotnych elementów definiujących sztukę nowoczesną.

Współczesność świata w soczewce ms44

fot. Sławomir Ryfczyński

Obrazy sztuki 2012
Wydłużone prostokątne obrazy, na kt.rych widnieją
powiększone grzbiety książek — tytuły najważniejszych dzieł dotyczących teorii i historii sztuki.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Wtorek [13.06.2017, 06:17:53] • [IP: 93.94.188.***]

Wycinki rysunkow budowlanych na szmacie. Tez mi sztuka...

Gość • Poniedziałek [12.06.2017, 15:08:29] • [IP: 164.127.132.**]

Proponuje panu pisac humoreski na temat ceny metra kwadratowego powierzchni porównanej do metra kwadratowego płótna. Po co zapełniać płótna, tworzyć pozorne dzieła sztuki, które są żartami, czymś w rodzaju wytworów Duchampa. Lepiej żartować pisząc teksty, może zrobić film. Ludzie nadal tęsknią za po prostu malarstwem, a coraz bardziej wielu z nas irytują uczone komentarze przy" dziełach" lub nawet humorystyczne teksty nimi zainspirowane.

Gość • Poniedziałek [12.06.2017, 14:02:41] • [IP: 92.42.116.***]

Ciekawy artysta, niebanalny i z dystansem. Pogratulować!

Gość • Poniedziałek [12.06.2017, 13:49:28] • [IP: 92.42.114.*]

Przyszli wszyscy ci którzy chcą pokazać, że interesują się kulturą, a naprawdę stoją plecami do obrazów i ściskają sobie łapki. Niezła szopka :)

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem. Zaczną one obowiązywać w niedzielę i dotyczą przeważającej części kraju. Ostrzeżenie II stopnia - silny i bardzo silny wiatr o średniej prędkości od 40 do 55 km/h, w porywach do 95 km/h, z północnego zachodu i zachodu oraz miejscowe burze - zostało wydane dla północno-zachodniej części kraju. Dotyczy ono woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego (powiaty: pucki, wejherowski, lęborski, słupski, sławieński, Koszalin, koszaliński, białogardzki, gryficki, kołobrzeski, kamieński, goleniowski, policki, Świnoujście) ■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■ AKTUALIZACJA KOMUNIKATU: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu potwierdził przydatność wody do spożycia z wodociągu „Granica-Wydrzany” na odcinku ul. Chrobrego obejmującym budynki przy ul. Chrobrego 19, 21, 26 i 28 ■