I Rozbudowa lokalnej infrastruktury
OSP Zielkowo, woj. warmiñsko – mazurskie, Gmina Lubawa, powiat i³awski
Inicjatywa: Obiekt codziennej rekreacji, wypoczynku i sportu w Zielkowie – projekt realizowany przez OSP z partnerami
Celem projektu by³o stworzenie przestrzeni rekreacyjno-sportowej, która bêdzie s³u¿yæ wszystkim mieszkañcom za miejsce zabaw, spotkañ, wypoczynku, treningów, zawodów sportowych i stra¿ackich, miejsce ró¿nych imprez plenerowych i integracyjnych. W wyniku realizacji projektu powsta³a nowa infrastruktura u¿ytku publicznego – boisko, plac zabaw dla dzieci oraz przestrzeñ do wspólnych spotkañ. Obiekt umo¿liwi rozwijanie aktywnych form spêdzania wolnego czasu przez najm³odszych jak i starszych mieszkañców Zielkowa a tak¿e przyjezdnych go¶ci. Jednocze¶nie przestrzeñ do codziennej rekreacji uatrakcyjni³a wie¶ jako miejsce zamieszkania i wp³ynê³a na podniesienie jako¶ci ¿ycia. Sta³a siê wizytówk± wsi oraz ca³ego regionu. Dodatkowym efektem inicjatywy jest integracja spo³eczna, która rozwinê³a siê w trakcie tworzenia obiektu poprzez wspó³pracê pokoleñ, wzmocnienie lokalnych wiêzi i solidarno¶ci. Dzieci i m³odzie¿ mia³y te¿ okazjê do poznawania lokalnej historii, obyczajów a tak¿e do rozwoju osobistego w ¿yciu spo³ecznym. Beneficjentami obiektu powsta³ego jako efekt podjêtej inicjatywy bêd± wszyscy mieszkañcy wsi Zielkowo – od najm³odszych po seniorów a tak¿e mieszkañcy s±siednich miejscowo¶ci, ca³ej gminy i powiatu.
OSP Grabowiec, woj. mazowieckie, Gmina Rzeczniów, powiat lipski
Inicjatywa: Remont i wyposa¿enie Remizy OSP w Grabowcu na potrzeby mieszkañców - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
G³ównym celem projektu by³a poprawa jako¶ci i standardu ¿ycia mieszkañców poprzez remont i doposa¿enie budynku Remizy OSP – wspólnej dla wszystkich mieszkañców przestrzeni pe³ni±cej funkcjê centrum ¿ycia spo³ecznego i kulturalnego w miejscowo¶ci Grabowiec. Zrealizowana inicjatywa podnios³a standard u¿ytkowy nowej przestrzeni oraz nada³a obiektowi nowe funkcje: spo³eczne, kulturalne, rekreacyjne, co spowodowa³o o¿ywienie dzia³alno¶ci kulturowej, zmobilizowanie do wspólnych dzia³añ na rzecz wsi, wzmocnienie integracji miêdzypokoleniowej. ¦wietlica sta³a siê atrakcyjnym miejscem spêdzania wolnego czasu, organizacji zebrañ wiejskich, szkoleñ, przyjêæ z uroczystych okazji rodzinnych i wiejskich, imprez zwi±zanych z kultywowaniem tradycji zwyczajów ludowych. Beneficjentami zrealizowanej inicjatywy s± wszyscy mieszkañcy Grabowca a tak¿e spo³eczno¶ci okolicznych miejscowo¶ci.
II Poprawa bezpieczeñstwa
OSP w Miejscu Odrzañskim, woj. opolskie, Gmina Cisek, powiat kêdzierzyñsko – kozielski
Inicjatywa: Akcja informacyjno-prewencyjna „NIE dla CZADU” - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Za³o¿enie projektu polega³o na edukacji spo³eczeñstwa na temat bezpieczeñstwa w zakresie przeciwdzia³ania zdarzeniom zwi±zanym z tlenkiem wêgla. Inicjatywa skierowana by³a do dzieci i m³odzie¿y, a za ich po¶rednictwem – do rodziców. Czynnikiem mobilizuj±cym do przeprowadzenia akcji na szersz± skalê by³a zatrwa¿aj±ca ilo¶æ zdarzeñ z tlenkiem wêgla. Inicjatywa informacyjno-edukacyjna objê³a swoim zasiêgiem nie tylko najm³odsze pokolenia, ale wszystkich mieszkañców gminy oraz osoby odwiedzaj±ce 2 najwiêksze centra handlowe województwa opolskiego i u¿ytkowników mediów spo³eczno¶ciowych. Statystyki Komendy Powiatowej PSP w Kêdzierzynie ju¿ odzwierciedlaj± efekty akcji informacyjno-edukacyjnej: wzrost o ponad 300% wyjazdów do zdarzeñ spowodowanych alarmem czujek, i w których nie by³o potrzeby hospitalizowania domowników. Dodatkowym efektem inicjatywy jest wiêksza ¶wiadomo¶æ prê¿nego dzia³ania OSP i M³odzie¿owych Dru¿yn Po¿arniczych.
OSP Bogunice, woj. ¶l±skie, Gmina Lyski, powiat rybnicki
Inicjatywa: Przycisk ¿ycia w Bogunicach - - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Inicjatywa – zamontowanie tzw. „Przycisków ¿ycia” i po³±czenie ich z systemem alarmowania OSP, przeszkolenie spo³eczno¶ci w zakresie udzielania pierwszej pomocy z naciskiem na u¿ycie defibrylatora AED - wp³ynê³a na podniesienie poziomu bezpieczeñstwa w ca³ej gminie, znacznie zwiêkszy³a ¶wiadomo¶æ i podnios³a umiejêtno¶ci mieszkañców w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Dziêki tej inicjatywie podwy¿szy³y siê te¿ kwalifikacje stra¿aków w ratowaniu ¿ycia - wszystkie przeszkolone osoby bêd± potrafi³y udzieliæ pierwszej pomocy oraz u¿yæ urz±dzenia typu AED w ka¿dym miejscu, w którym siê znajd±. Wskutek przeprowadzonych dzia³añ informacyjnych mieszkañcy bêd± umieli uruchomiæ przycisk ¿ycia, by pomóc swoim bliskim lub s±siadom. Przeszkolone osoby potwierdzi³y równie¿, ¿e przezwyciê¿y³y w³asny lêk przed udzielaniem pomocy i u¿ywaniem defibrylatora AED. Beneficjantami inicjatywy s± wszyscy mieszkañcy wsi. Bêd± nimi równie¿ wszyscy ludzie, którym w przysz³o¶ci zostanie udzielona pierwsza pomoc przez osoby przeszkolone w ramach inicjatywy „Przycisk ¿ycia w Bogunicach”.
III Ochrona ¶rodowiska i ekologia
Nie przyznano nagrody
IV Poprawa estetyki przestrzeni publicznej
OSP w Bródkach, woj. wielkopolskie, Gmina Lwówek, powiat nowotomyski
Inicjatywa: Sadzawka ¶w. Floriana czyli Bródki w akcji, bêdzie strefa rekreacji - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Inicjatywa polega³a na zagospodarowaniu zaniedbanej sadzawki w reprezentacyjnym centrum wsi, stworzeniu strefy rekreacji i wypoczynku oraz miejsca spotkañ dla mieszkañców. Wa¿nym celem projektu by³o stworzenie wspólnoty i wiêzi spo³ecznych poprzez zaanga¿owanie mieszkañców do pracy spo³ecznej podczas realizacji projektu. Dziêki realizacji projektu zyska³a miejsce wypoczynku, rekreacji i zabaw przeznaczone do publicznego u¿ytkowania. Poprawi³o siê bezpieczeñstwo przeciwpo¿arowe. Dodatkowo, mieszkañcy i przyjezdni zatrzymuj±cy siê przy sadzawce ¶w. Floriana bêd± mieli mo¿liwo¶æ poznania bogatej historii Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej w Bródkach i jej wk³adu w rozwój tej Ma³ej Ojczyzny opisanych na tablicy informacyjnej. Jednocze¶nie miejscowa jednostka OSP wykaza³a siê umiejêtno¶ci± zorganizowania spo³ecznej inicjatywy, zmobilizowania ca³ej spo³eczno¶ci wokó³ dzia³añ na rzecz wspólnego dobra i pozyskiwania ¶rodków na sfinansowanie projektu. Dodatkowym efektem inicjatywy by³o pokazanie mieszkañcom okolicznych wsi, ¿e wspólnym spo³ecznym zaanga¿owaniem mo¿na zrealizowaæ zamierzenia pozornie niemo¿liwe. Beneficjentami inicjatywy s± wszyscy mieszkañcy wsi. Projekt zosta³ zrealizowany przy zaanga¿owaniu spo³ecznym stra¿aków ochotników, mieszkañców gminy oraz ze wsparciem finansowym ze strony w³adz samorz±dowych.
OSP Goraj, woj. lubelskie, Gmina Goraj, powiat bi³gorajski
Inicjatywa: Pamiêtaj±c o przesz³o¶ci, dbamy o przysz³o¶æ - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
G³ównym celem dzia³añ by³a poprawa estetyki oraz bezpieczeñstwa u¿ytkowników dojazdu do miejsc wa¿nych dla lokalnej spo³eczno¶ci: zabytkowego cmentarza ¿o³nierskiego z okresu I Wojny ¦wiatowej w Zastawiu i cmentarza parafialnego w Goraju wraz z otaczaj±c± infrastruktur±. Celem inicjatywy by³a tak¿e integracja ró¿nych ¶rodowisk spo³ecznych wokó³ wspólnych dzia³añ polegaj±cych na uszanowaniu pamiêci zmar³ych oraz poleg³ych ¿o³nierzy, pielêgnacji kultury i tradycji zwi±zanych z gmin± Goraj. Dziêki inicjatywie zorganizowanej przez OSP w Goraju przywrócono ³ad estetyczny i zwiêkszono bezpieczeñstwo na zaniedbanych dotychczas cmentarzach wpisanych do rejestru zabytków. W wyniku podjêtych dzia³añ uda³o siê tak¿e przywróciæ pamiêæ w¶ród lokalnej spo³eczno¶ci o miejscu spoczynku ofiar I Wojny ¦wiatowej. Istotnym efektem inicjatywy by³o tak¿e zjednoczenie mieszkañców poprzez zaanga¿owanie w pracê spo³eczn± na rzecz wspólnych warto¶ci oraz w³adz samorz±dowych wokó³ wa¿nych dla lokalnej spo³eczno¶ci obiektów nale¿±cych do tradycji i kultury tego miejsca. Beneficjentami inicjatywy s± mieszkañcy gminy oraz osoby odwiedzaj±ce cmentarze – w sumie tysi±ce ludzi.
V Edukacja
OSP w Porêbie, woj. ma³opolskie, Gmina My¶lenice, powiat my¶lenicki
Inicjatywa: Klub ¦rodowiskowy dla Dzieci i M³odzie¿y w Porêbie - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Celem inicjatywy by³o stworzenie bezpiecznego i przyjemnego miejsca dzia³aj±cego na zasadzie „otwartych drzwi”, do spêdzania w sposób twórczy wolnego czasu dla dzieci i m³odzie¿y w wieku 5 – 18 lat a tak¿e stworzenie warunków do udzielania im pomocy i wsparcia w nauce oraz w rozwi±zywaniu trudnych dla nich problemów. Za³o¿eniem przy¶wiecaj±cym przy tworzeniu Klubu by³o równie¿ rozwijanie wspó³pracy z innymi organizacjami i instytucjami. Efektem przeprowadzonych dzia³añ jest Klub, którego funkcjonowanie i opiekunów wspieraj±, na zasadzie wolontariatu, cz³onkowie OSP z wykszta³ceniem pedagogicznym. W Porêbie powsta³o przyjazne i bezpieczne miejsce zapewniaj±ce wyrównywanie szans edukacyjnych, w którym najm³odsi mieszkañcy mog± spêdzaæ czas w sposób atrakcyjny i kreatywny, rozwijaæ swoje zainteresowania i zdolno¶ci, kondycjê fizyczn±, zabawê i pracê zespo³ow±. W ramach zajêæ lepiej poznaj± lokaln± historiê i tradycje, maj± mo¿liwo¶æ spotykania interesuj±cych ludzi. S± te zachêcani do korzystania z instytucji kulturalnych i o¶wiatowych. Dodatkowo, bli¿ej poznaj± ¿ycie stra¿aka, a przystêpuj±c do M³odzie¿owej Dru¿yny Po¿arniczej bior± udzia³ w szkoleniach i æwiczeniach. Klub jest wa¿nym miejscem zw³aszcza dla dzieci z rodzin patologicznych, poniewa¿ w tym w³a¶nie miejscu odnajduj± spokój, poczucie bezpieczeñstwa, rado¶æ ¿ycia, poczucie godno¶ci, prawo do ¿ycia w spokoju i bezpieczeñstwie. Klub wspó³dzia³a z lokalnymi organizacjami, ze Szko³± podstawow±, chêtnie wspiera dzia³ania Parafii, Ko³a Gospodyñ Wiejskich i rady So³eckiej.
OSP Niegowonice, woj. ¶l±skie, Gmina £azy, powiat zawierciañski
Inicjatywa: Ratownictwo po godzinach – bezpieczny pies, bezpieczny cz³owiek - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Celem projektu by³a edukacja przez zabawê z psami ratowniczymi wykorzystywanymi na co dzieñ w akcjach poszukiwawczych, poznanie ich m±dro¶ci, determinacji oraz mo¿liwo¶ci s³u¿enia spo³eczeñstwu jakie oferuje dzia³alno¶æ w OSP. Dziêki temu mo¿liwe by³o kreowanie po¿±danych zachowañ u najm³odszych, uczenie ich empatii dla zwierz±t i ludzi a tak¿e bezpiecznych zachowañ w kontakcie ze zwierzêtami, a przede wszystkim w przypadku ataku psa. Inicjatywa zosta³a zrealizowana przez druha Tomasza Mêcik-Kronenberga z Sekcji Wspomagaj±cej Dzia³ania Poszukiwawcze z Psem OSP Niegowonice i jego 2 psy: Basiê i Zosiê. Zajêcia z psami cieszy³y siê ogromnym zainteresowaniem dzieci, rodziców oraz opiekunów placówek, w których odbywa³y siê spotkania. Organizatorzy inicjatywy otrzymywali liczne zaproszenia i pro¶by o przeprowadzenie zajêæ, a w niektórych przypadkach spotkania te by³y powtarzane. W 2016 r. odby³o siê 26 spotkañ z psami: w przedszkolach, ¶wietlicach i szko³ach, na festynach, podczas do¿ynek w gminie £azy i s±siednich miejscowo¶ciach, podczas szkolenia ratowniczego OSP. Dziêki uprzejmo¶ci stra¿aków i kierownictwa PSP przeszkolono tak¿e 80 dzieci w zakresie zabiegów reanimacyjnych prowadzonych u dzieci i doros³ych. Podczas Gali Wolontariatu uczestnicy podkre¶lali prospo³eczny charakter inicjatywy „Ratownictwo po godzinach – bezpieczny pies, bezpieczny cz³owiek”, a autor inicjatywy otrzyma³ z r±k Pos³ów i Senatorów RP nagrodzê „Laur Wolontariatu” oraz wizerunek psa ratowniczego wykonanego przez dzieci w skali 1:1.
VI Rozwój sportu i rekreacji oraz turystyki
OSP Dymitrów Ma³y, woj. podkarpackie, Gmina Baranów Sandomierski, powiat tarnobrzeski
Inicjatywa: Z Wis³± za pan brat - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Inicjatywa dotyczy³a popularyzacji wykorzystania zasobów zwi±zanych z Wis³± w kontek¶cie wypoczynku, rekreacji oraz na rzecz zrównowa¿onego rozwoju i poszanowania tego cennego zasobu natury. Grupa wolontariuszy i m³odzie¿ uczestnicz±ca w projekcie podjê³a siê dzia³añ promuj±cych ten zasób i ukaza³a praktyczn± mo¿liwo¶æ jego wykorzystania na rzecz rekreacji i wypoczynku mieszkañców Podkarpacia, poprzez przygotowanie, organizacjê sp³ywu Wis³± i promocjê walorów tej inicjatywy. W efekcie powsta³o solidne partnerstwo na rzecz realizacji przedsiêwziêcia. W sp³ywie uczestniczy³o blisko 50 osób, a dziêki inicjatywie rozpowszechniono atuty i zasoby Wis³y, pokazano jej szlak jako alternatywê do wypoczynku i rekreacji. Informacje ze sp³ywu zosta³y upowszechnione wielotorowo w mediach lokalnych, regionalnych i w TV ogólnopolskiej. Sukcesem inicjatywy jest tak¿e zaplanowanie kolejnego sp³ywu „3 Korony: Kraków - Sandomierz - Warszawa” z deklaracj± w³±czenia siê jeszcze wiêkszej ilo¶ci partnerów.
OSP w Polesiu, woj. ³ódzkie, Gmina £yszkowice, powiat ³owicki
Inicjatywa: RUNNING OSP POLESIE - wielkie bieganie w ma³ej wsi - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Celem inicjatywy by³o zaszczepienie w¶ród lokalnej spo³eczno¶ci nawyków aktywnego spêdzania wolnego czasu poprzez bieganie, integracja mieszkañców poprzez wspólne treningi, wyjazdy czy spotkania okoliczno¶ciowe jak wigilia czy zakoñczenie sezonu oraz aktywizowanie fizyczne ludzi w ka¿dym wieku. Najwa¿niejszym efektem projektu "Running OSP Polesie" jest zdrowszy tryb ¿ycia mieszkañców poprzez uprawianie sportu – seniorzy w mniejszym stopniu narzekaj± na nadci¶nienie, m³odzie¿ spêdza wiêcej czasu na bieganiu ni¿ przez telewizorem. Idea powo³ania do ¿ycia sekcji biegowej Running OSP Polesie spotka³a siê z ogromnym zainteresowaniem i dzi¶ zrzesza 60 osób, a treningi odbywaj± siê kilka razy w tygodniu. Cz³onkowie klubu uczestniczyli ju¿ w Pó³maratonie £owickim i Skierniewickim, warszawskich biegach na 10 km, a pierwsza w historii gminy ca³odniowa impreza biegowo-rekreacyjna „Biegamy Polesie 2016” przyci±gnê³a 220 zawodników, w¶ród których najm³odsi mieli po 4 lata. W czerwcu 2017r. odbêdzie siê kolejna impreza sportowa "Biegamy Polesie 2017". Dzia³alno¶æ klubu dodatkowo sprzyja integracji spo³eczeñstwa i jednocze¶nie ods³ania otwarto¶æ OSP na nowe pomys³y oraz entuzjazm w ich realizowaniu.
VII Kultura i tradycja
OSP w Lekowie, woj. mazowieckie, Gmina Regimin, powiat ciechanowski
Inicjatywa: Ocaliæ od zapomnienia - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Celem projektu by³a konserwacja zabytkowych nagrobków znajduj±cych siê na cmentarzu parafialnym w Lekowie, które wyró¿niaj± siê kunsztem artystycznym i s± „¶wiadkami historii”. Celem by³o równie¿ budowanie ¶wiadomo¶ci historycznej mieszkañców Gminy Regimin i parafii lekowskiej m. in. za pomoc± odtworzenia losów osób spoczywaj±cych w tych mogi³ach. Efektem projektu jest renowacja trzech nagrobków i pozyskanie ¶rodków na sfinansowanie konserwacji kolejnych grobów. Dziêki projektowi mieszkañcy Gminy Regimin i Parafii Lekowo mogli zapoznaæ siê z ¿yciorysami osób pochowanych na miejscowym cmentarzu. Sta³o siê to mo¿liwe dziêki wydaniu ksi±¿ki „Ocaliæ od zapomnienia. Cmentarz w Lekowie”. Ponadto, zwiêkszy³a siê ¶wiadomo¶æ historyczna, a tak¿e wra¿liwo¶æ na potrzebê dbania o zabytkowe obiekty. Dodatkowo, bogata historia w³asnej okolicy staje siê powodem do dumy.
OSP Lubnia, woj. pomorskie, Gmina Brusy, powiat chojnicki
Inicjatywa: 300% normy - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
My¶l± przewodni± inicjatywy by³o pokazanie m³odym pokoleniom realiów ¿ycia w czasach PRL-u, u¶wiadomienie im, na przyk³adzie maszyn rolniczych i metod pracy, ewolucji technologicznej jaka siê dokona³a na przestrzeni lat. Jednocze¶nie by³a to doskona³a okazja, by zachêciæ m³odych mieszkañców do zg³êbiania historii rejonu. Dziêki podjêtym dzia³aniom stworzono ca³ej lokalnej spo³eczno¶ci okazjê do przypomnienia i wyja¶nienia na przyk³adzie maszyn rolniczych na czym polega kontrast miêdzy dzisiejsz± technologi± a prac± na roli w tamtym czasie. Starsi mieszkañcy z emocjami wspominali dawne lata i swoj± ciê¿k± pracê – o¿ywiaj±c wspomnienia pokazywali jak niegdy¶ wi±zano s³omê i chêtnie snuli opowie¶ci o tym „jak to by³o za tamtych czasów”, natomiast m³odzi – zapoznali siê z dot±d nieznanymi im mechanizmami pracy gospodarczej. Inicjatywa, przeprowadzona podczas dorocznych do¿ynek (w 2016r. w gminie Brusy odby³y siê do¿ynki wojewódzkie) dodatkowo sprzyja³a integracji pokoleñ przy wspólnej zabawie.
VIII Aktywizowanie seniorów i wspó³praca pokoleñ
OSP w Górkach Zagajnych, woj. kujawsko-pomorskie, Gmina Kcynia, powiat nakielski
Inicjatywa: Ma³o nas do pieczenia chleba - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Inicjatywa polega³a na stworzeniu k±cika kulinarnego i budowie pieca chlebowego bêd±cych okazj± do stworzenia unikalnego w powiecie nakielskim miejsca nawi±zuj±cego do tradycji wspólnego wypiekania chleba, zorganizowania miejsca spotkañ spo³eczno¶ci, integracji pokoleñ poprzez wspóln± pracê przy realizacji projektu. Inspiracj± do realizacji przedsiêwziêcia by³ przede wszystkim brak ¶wiadomo¶ci o lokalnej kulturze i tradycji oraz chêæ stworzenia we wsi wyj±tkowego miejsca – unikalnego na terenie powiatu i jednocze¶nie zwiêkszaj±cego atrakcyjno¶æ organizowanych pikników i festynów. Efektem inicjatywy jest przywrócenie estetycznego wygl±du przestrzeni w centrum wsi, zwiêkszenie atrakcyjno¶ci wsi poprzez budowê unikalnego pieca do wypieku chleba i stworzenie nowego miejsca spotkañ wspólnoty. Natomiast przeprowadzone warsztaty i ¦wiêto Chleba wzbogaci³y wiedzê mieszkañców z zakresu ludowej tradycji i znaczenia chleba. Projekt przyczyni³ siê do integracji pokoleñ i powrotu do tradycji wspólnego ¶wiêtowania. Praca przy projekcie rozbudzi³a aktywno¶æ mieszkañców do wspólnych dzia³añ, a k±cik kulinarny sta³ siê nieod³±cznym elementem infrastruktury wykorzystywanym przy organizacji biesiad i festynów organizowanych przez OSP oraz Panie z Kujawsko Pomorskiego Stowarzyszenia Kobiet. Beneficjentami inicjatywy byli mieszkañcy wsi oraz osoby przyje¿d¿aj±ce z okolic, dzieci ze szkól dla, których przeprowadzane bêd± warsztaty, Gminny O¶rodek Kultury w Kcyni.
OSP Mrowino, woj. wielkopolskie, Gmina Rokietnica, powiat poznañski
Inicjatywa – Aktywizowanie seniorów i wspó³praca pokoleñ - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Celem inicjatywy jest u¶wiadamianie seniorów o niebezpiecznych zdarzeniach, z którymi mog± mieæ styczno¶æ w ¿yciu codziennym i w jaki sposób im zapobiegaæ. Edukacja dotyczy przede wszystkim zatruæ czadem i ratuj±cej ¿ycie roli czujników w pomieszczeniach mieszkalnych, zasad bezpieczeñstwa palenia drewnem w kominkach i kot³owniach centralnego ogrzewania oraz udzielania pierwszej pomocy. W wyniku prowadzonych dzia³añ zwiêksza siê ¶wiadomo¶æ seniorów w zakresie codziennego bezpieczeñstwa – umiejêtnego korzystania z pieców, sprzêtu AGD oraz umiejêtno¶ci w alarmowaniu s³u¿b ratunkowych. Seniorzy otrzymuj± tak¿e realn± pomoc ze strony OSP w zakupie i instalacji czujników czadu, w zakresie prawid³owego korzystania z kominków i pieców. Zwiêksza siê ich odwaga do udzielania pierwszej pomocy.
IX Integracja spo³eczna
OSP w Bia³ym Ko¶ciele, woj. ma³opolskie, Gmina Wielka Wie¶, powiat krakowski
Inicjatywa: Najwiêkszym problemem dzieci powinny byæ niepouk³adane zabawki…- projekt realizowany przez OSP z partnerami
Kto¶ kiedy¶ powiedzia³, ¿e najwiêkszym problemem dzieci powinny byæ niepouk³adane zabawki… Niestety czêsto choroba i ból nie pozwalaj± im nawet na zabawê. Wiedz± o tym doskonale rodzice, którym przysz³o zmierzyæ siê z powa¿n± chorob± syna czy córki, a tak¿e pracownicy oddzia³ów dzieciêcych w szpitalach, gdzie sale niestety nie s± puste. Przekonali siê o tym równie¿ druhowie OSP w Bia³ym Ko¶ciele, którzy od kilku lat, z okazji Dnia Dziecka oraz ¦w. Miko³aja, odwiedzaj± ma³ych pacjentów na Oddziale Neurochirurgii Dzieciêcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Prokocimiu. W ramach inicjatywy, OSP wyposa¿a Oddzia³ Neurochirurgii Dzieciêcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w pulsoksymetry lub inny niezbêdny sprzêt. Odwiedziny pokazuj± jak bardzo dzieci czekaj± na te spotkania i jak bardzo siê z nich ciesz±. Inicjatywa ma te¿ drugi wymiar – spo³eczny, poniewa¿ wspólna praca i zaanga¿owanie ca³ej wspólnoty na rzecz chorych dzieci, buduj± i wzmacniaj± wiêzi rodzinne oraz spo³eczne. Najlepszym potwierdzeniem potrzeby prowadzonej inicjatywy jest u¶miech na twarzach chorych dzieci i ich rodziców oraz s³owo „Dziêkujê”.
OSP w Su³kowicach, woj. ma³opolskie, Gmina Iwanowice, powiat krakowski
Inicjatywa: Aktywne formy wypoczynku, bior±ce czynny udzia³ w procesie rehabilitacji - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Celem projektu by³a aktywizacja oraz integracja osób niepe³nosprawnych wzrokowo z osobami sprawnymi poprzez przeprowadzenie cyklu spotkañ kulturalno-rozrywkowych, podczas których poruszano tematy zwi±zane z bezpieczeñstwem i s³u¿b± OSP. Za³o¿eniem inicjatywy by³o te¿ wype³nienie potrzeby wsparcia osób, które z powodu u³omno¶ci czuj± siê niedowarto¶ciowane, a z drugiej strony – wsparcia osób zdrowych czuj±cych siê nieswojo w towarzystwie osób niepe³nosprawnych. Projekt potwierdzi³ potrzebê organizowania zajêæ integruj±cych osoby niepe³nosprawne z ca³± spo³eczno¶ci±. Niepe³nosprawni aktywnie uczestniczyli w zajêciach i warsztatach, a pe³nosprawni mieszkañcy czuli siê potrzebni drugiej stronie. Beneficjentem inicjatywy by³ Zwi±zek Niewidomych – Okrêg Ma³opolski, Ko³o Powiatowe w Olkuszu. Istotnym efektem by³a równie¿ wynikaj±ca z projektu integracja spo³eczno¶ci jest wspólnym dobrem i korzy¶ci±.
X Innowacje oraz integracja cyfrowa poprzez zwiêkszanie dostêpno¶ci do Internetu i tworzenie bezpiecznego ¶rodowiska cyfrowego
OSP Rabiany, woj. mazowieckie, Gmina Korytnica , powiat wêgrowski
Inicjatywa: Innowacyjna Stra¿ Po¿arna - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Celem projektu by³o stworzenie multimedialnej sali w remizie OSP Rabiany, w której mieszkañcy gminy mogliby korzystaæ z Internetu. Dotychczas zaledwie 37% spo³eczno¶ci mia³o dostêp do sieci i by³y to g³ównie osoby m³ode – do 30 roku ¿ycia, natomiast osoby starze by³y „cyfrowo” wykluczone. Celem inicjatywy by³a tak¿e aktywizacja mieszkañców wsi poprzez organizowanie spotkañ, podczas których wszyscy mieliby dostêp do sieci, mogliby uczestniczyæ we wspólnych projekcjach filmów, zdjêæ czy transmisji sportowych na wielkim ekranie. Dziêki stworzeniu nowoczesnej przestrzeni multimedialnej w remizie OSP Rabiany uda³o siê prze³amaæ nisk± aktywno¶æ spo³eczn± i brak chêci wspó³dzia³ania jednych ¶rodowisk z innymi mieszkañcami. W efekcie uda³o siê zaktywizowaæ m³odzie¿ do dzia³añ z osobami starszymi a tak¿e przeciwdzia³aæ zjawiskom patologicznym poprzez rozbudzanie zainteresowañ multimedialnych mieszkañców oraz integracjê spo³eczn±. Beneficjentami projektu s± mieszkañcy wsi Rabiany, ich go¶cie oraz mieszkañcy s±siednich miejscowo¶ci.
XI Wspó³praca zagraniczna
OSP w Bielewie, woj. wielkopolskie, Gmina Krzywiñ, powiat ko¶ciañski
Inicjatywa: Zlot Zabytkowych Pojazdów Stra¿ackich PYRO-CAR Bielewo 2016 - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Miêdzynarodowy Zlot zorganizowano w celu integracji stra¿aków OSP dzia³aj±cych na terenie gminy Krzywiñ, szczególnie z jednostek typu "M", które straci³y dawne znaczenie a posiadaj± piêkna historiê, i pokazanie w dzia³aniu starych sikawek i samochodów. Przy tej okazji promowano tak¿e lokalne potrawy, dlatego nazw± zlotu nawi±zano do skojarzeñ „stra¿ackich”: car-pojazd, pyro – ogieñ w j. greckim, a w gwarze wielkopolskiej „ziemniaki”. Zlot, w którym uczestniczy³y zaprzyja¼nione dru¿yny stra¿aków z Czech i S³owacji, uatrakcyjniony wystêpami Dzieciêcej Dru¿yny Po¿arniczej OSP Bielewo, stra¿ackiej orkiestry dêtej i zespo³u wokalnego Semplicze, pokazem pracy rze¼biarza, wystaw± pojazdów motorowych, pokazami jazdy na motocyklach ¿u¿lowych, sta³ siê miejscem integracji bardzo wielu ¶rodowisk: kilku pokoleñ stra¿aków, mieszkañców wsi i s±siednich miejscowo¶ci. Zlot umo¿liwi³ pokazanie dawnego dorobku jednostek OSP typu "M”, pobudzi³ ich do aktywno¶ci i wskaza³ mo¿liwo¶ci pracy z dzieæmi, seniorami oraz wspó³pracy z podobnymi jednostkami stra¿y z zagranicy. W Zlocie uczestniczy³o 17 OSP z gminy Krzywiñ, kilka zaprzyja¼nionych OSP z powiatu ko¶ciañskiego i gostyñskiego, 2 dru¿yny z zagranicy i oko³o 1 000 widzów, a stoisko z potrawami z "pyr" by³o wrêcz oblegane. PYR-CAR zintegrowa³ mieszkañców i wypromowa³ wie¶. Impreza odbi³a siê du¿ym echem w okolicy. Organizatorzy spodziewaj± siê t³umów widzów na kolejnym Zlocie w 2017r.
OSP w G³êbowicach, woj. ma³opolskie, Gmina Osiek, powiat o¶wiêcimski
Inicjatywa: Witamy w Polsce – 2016 - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Celem spotkania M³odzie¿owych Dru¿yn Po¿arniczych z Polski i Niemiec jest wzmocnienie przyjaznych relacji pomiêdzy m³odzie¿± – d±¿enie do d³ugotrwa³ego partnerstwa pomiêdzy MDP G³êbowice i JF /Glienicke-Nordbahn, dalszy rozwój umiejêtno¶ci spo³ecznych i indywidualnych, promowanie relacji miêdzy kulturowych, poznawanie zwyczajów, a tak¿e wymiana do¶wiadczeñ w pracy z m³odzie¿±, wdra¿anie odpowiedzialno¶ci za zachowanie indywidualne i grupowe partnerów. Ta wspó³praca zbli¿a i ³±czy równie¿ cz³onków starszych OSP, w szczególno¶ci wychowawców i opiekunów z obydwu krajów. G³ówny efekt spotkania to dalsza integracja oraz wspó³praca pomiêdzy m³odzie¿± i opiekunami z Polski i Niemiec, zacie¶nienie wspó³pracy i wymiana do¶wiadczeñ w¶ród ratowników, a przede wszystkim rozwój m³odzie¿y i nawi±zywanie przyja¼ni z rówie¶nikami z Niemiec - wiêkszo¶æ m³odzie¿y kontynuuje kontaktowanie siê przy pomocy komunikatorów internetowych. Uczestnicy chêtnie udzielali siê we wszystkich punktach programu i wyrazili chêæ uczestnictwa w wymianie w kolejnym roku.
XII Najbardziej zaanga¿owany spo³ecznie pracodawca
Amica S.A. , woj. wielkopolskie
Amica S.A - producent sprzêtu AGD, firma zatrudnia ok. 2 500 pracowników mieszkaj±cych w okolicach Wronek.
Prezes Zarz±du Amica S.A., Pan Jacek Rutkowski, jest zaanga¿owany w dzia³ania o szerokim zakresie, które przynosz± pracownikom i spo³eczno¶ci wiele korzy¶ci poprawiaj±cych jako¶æ ¿ycia: OSP Amica, Fundacja Amicis, firmowe przedszkole i ¿³obek Amica Kids dla dzieci pracowników, finansowanie i szkolenie 92 wykwalifikowanych ratowników dbaj±cych o bezpieczeñstwo w firmie. Pracownicy mog± tak¿e korzystaæ z przychodni zak³adowej, dodatkowych badañ profilaktycznych i o¶rodka wypoczynkowo-szkoleniowego. W uznaniu za zaanga¿owanie, finansowe i rzeczowe, w wsparcie lokalnych grup spo³ecznych, Burmistrz Miasta i Gminy Wronki wrêczy³ w 2015 r. Prezesowi Amica S.A. statuetkê "Duma Wronek".
NOWAK „Okucia Meblowe” Sp. z o.o., woj. wielkopolskie
Nowak Okucia Meblowe Sp. z o.o. Sp. k. – firma z bran¿y metalowej z siedzib± w Olszowej sk³adaj±ca siê z 2 zak³adów zatrudnia ok. 400 osób.
Alojzy Nowak, za³o¿yciel firmy wyró¿nia siê prospo³eczn± postaw± wobec problemów ¶rodowiska wiejskiego, w którym ¿yje i funkcjonuje. Troszczy siê o w³a¶ciwe warunki pracy, szko³y, parafii i funkcjonowania wiejskich organizacji. S³u¿y pomoc± finansow±, rzeczow± oraz nieodp³atnie ¶wiadczonymi us³ugami (prace ¶lusarskie, hydrauliczne i elektryczne, sprzêt transportowy i budowlany), przekazuje 1% podatku dochodowego na rzesz miejscowej OSP, partycypuje w kosztach inwestycji wiejskich i samorz±dowych, wspiera m. in. szko³ê, OSP, Ko³o Gospodyñ Wiejskich, LZS, parafiê. Dziêki spo³ecznej pomocy A. Nowaka, wa¿ne dla wspólnoty obiekty jak remiza OSP wraz z kuchni± Ko³a Gospodyñ Wiejskich, boisko i pomieszczenia LZS, szko³a i ko¶ció³ zyska³y na atrakcyjno¶ci i funkcjonalno¶ci, stwarzaj±c ca³ej spo³eczno¶ci lepsze warunki do spotkañ i wspólnego spêdzania czasu. W wyniku wspó³pracy przedsiêbiorców z organizacjami wiejskimi i samorz±dem gminnym wie¶ stale siê rozwija, przyci±gaj±c nowych mieszkañców - we wsi przyby³o wiele nowych posesji i powstaj± nastêpne, wzros³a tak¿e liczba mieszkañców oraz liczba podmiotów gospodarczych.
www.floriany.pl