Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy z homologacjami, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.
W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy pokonać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji. Weźmy również poprawkę czasową na ewentualne korki oraz inne zdarzenia drogowe, by zdążyć na czas bez rozwijania nadmiernej prędkości. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy do auta po spożyciu alkoholu. Jeśli nie mamy pewności co do naszego stanu trzeźwości, możemy bez problemu sprawdzić go w każdej jednostce Policji.
Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych i zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bezpieczniejsza na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.
Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.
Podczas spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem w miejscach publicznych, takich jak ulice, place i parki zabronione jest spożywanie alkoholu, chyba, że są tam miejsca wyznaczone do jego spożycia, np. ogródki restauracyjne. Dodatkowo każda rada gminy ma możliwość objęcia zakazem spożywania alkoholu innych miejsc na swoim terenie.
Wypoczywając nad wodą zachowajmy szczególną ostrożność, również podczas łowienia ryb, by uniknąć nieplanowanej kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna. Zwracajmy uwagę zwłaszcza na bawiące się na brzegu dzieci. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest sprawny sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kamizelki ratunkowe. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.
Podczas długiego majowego weekendu nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać policjanci, jednak bezpieczny wypoczynek w dużej mierze zależy od nas samych.
Wszędzie długi wekend zaczął się już w piątek 28 IV po południu, tylko nie w ŚWINOUJŚCIU!! PKP stanęło na wysokości zadania. Sezon MZK w Świnoujściu zaczyna dopiero 1 maja, bo wekend w tym mieście zaczyna się w poniedziałek. Po przyjeździe" Błękitnego" i 20 min. oczekiwania na autobus linii Nr 1 okazało się, że autobus wg rozkładu jeździ dopiero od 1 V (kurs o 10.55) I tak wraz z dwójką kilkuletnich dzieci wybraliśmy się pieszo na latarnię. Po przejściu ponad 5 kilometrów przy niesprzyjającej sobotniej, deszczowej pogodzie kolejna niespodzianka latarnia zamknięta z powodu remontu do 1 V. Nie polecam tego niesympatycznego miejsca. Nie dziwię się że tu tylu pijących bez skrępowania alkohol. Bo co tu robić!!. Dobrze że wybudowano gazoport, który stał się sponsorem Muzeum Obrony Wybrzeża, którego pracownicy bronili honoru tego pseudo turystycznego miasta. Lepiej dojechać do Szczecina tam przynajmniej wszystko jest otwarte komunikacja działa bez zarzutów (i dworzec morski i plażę też mają -Hi Hi Hi Hi Hi).
po co te nowe prawo, jest okej, starczy juz matriksa marchewkowo kielbasianego, kijowego
w Patrolu widzimy Policjantów ale o jednego za dużo
będzie nowe Prawo o Ruchu Drogowym teraz Policja będzie mogła Badac Trzezwosc Kierowców na Drodze czyli np. Poranki Trzezwości
Do 188...a tobie dupsko sciska.Naucz sie kupowac to tez sie naoijesz, ale za swoje.
Jak widać na zdjęciu, to ciepło w Świnoujściu się zrobiło. I para w gwizdek.
Nie istnieje coś takiego jak „miejsce publiczne” Ustawa z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. 1982 nr 35 poz. 230) jasno i klarownie w art. 14 wprowadza pojęcie „Miejsc objętych zakazem spożywania alkoholu”. Art. 14. 1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych: 1) na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich; 2) na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników; 3) w miejscach i czasie masowych zgromadzeń; 4) w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4, 5% zawartości alkoholu oraz piwa; 5) (uchylony); 6) w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.
się zacznie wielka majówka, , wielkie chlanie, , na działkach
taaa, bezpieczna majowka, i znowu bedzie 5732 pijanych, 13546 wypadkow w tym 2349 ciezkich, 234 rannych i 49 zabitych oraz 381 samobojstw. co swieta to samo i nic sie nie zmienia, no chyba ze na gorsze