iswinoujscie.pl • Sobota [22.04.2017, 08:50:27] • Świnoujście
Muzeum Rybołówstwa zaprezentowało kolekcję… guzików! Przeczytajcie skąd ten pomysł!

fot. iswinoujscie.pl
„Sochocińskie guziki-ślad dawnej tradycji. Pod takim tytułem w świnoujskim muzeum otwarta została w piątek 21 kwietnia nowa wystawa. Witając gości otwarcia, dyrektor Barbara Adamczewska musiała najpierw wytłumaczyć co zaprezentowane eksponaty wiąże z z pracą poławiaczy… W gablotach na piętrze budynku siedziby muzeum odnajdziemy setki guzików i guziczków. Każdy zwiedzający zada sobie zapewne pytanie. Co wspólnego mają guziki z wodą, połowami /?!/ Okazuje się, że mają!
Ta wystawa odkrywa zapomnianą już tradycję. Od połowy XIX, głównie na Mazowszu wraz z zapotrzebowaniem przemysłu tekstylnego rozwijała się produkcja guzików. Do ich wyrobu nie używano jednak tak jak dziś tworzyw sztucznych lecz masy pozyskiwanej z połowów małż rzecznych. Sochocin był wówczas stolicą polskiego guzikarstwa.

fot. iswinoujscie.pl
Były inne niż te, które znamy dziś. Tłoczone obecnie masowo z tworzyw sztucznych nie mają na pewno takiego niepowtarzalnego uroku jak te, ręcznie tłoczone z muszli. Z Sochocina trafiały do sklepów w całej Polsce i wielu miejsc na świecie. Kupowali je odbiorcy w Rosji (m.in, w Petersburgu) ale także w Kazachstanie, na Syberii i w Anglii.

fot. iswinoujscie.pl
Goście otwarcia tej ekspozycji mieli okazję poznać tę nieznaną historię. O tym jak przed laty wyrabiano guziki opowiadał adiunkt Muzeum Rybołówstwa Lech Kamiński.

fot. iswinoujscie.pl
Historia guzikarstwa stała się jeszcze bardziej frapująca gdy o tradycji opowiadali mieszkańcy Sochocina i okolic gdzie do dziś żywa jest pamięć tego rzemiosła. Stało się to możliwe dzięki projekcji filmu zrealizowanego z udziałem Sochocinian. N a co dzień tylko w tej mazowieckiej wsi zajrzeć można do izby tradycji przechowującej narzędzia do wyrobu guzików i same guziki. Od tego piątku czasowa ekspozycja jest dostępna także w Świnoujściu. I na pewno warto poświęcić kilka chwil by odwiedzić Muzeum przy ulicy Armii Krajowej!
źródło: www.iswinoujscie.pl
dobry pomysł na wystawę! coś oryginalnego i interesującego, brawo!!
Łapa robi frekwencję.
"Przepraszamy za usterki - chwilowo brak komentarzy. -Naród." ...{...nie, żartuję - ale od rana nie ma tu komentarzy, nawet trolle karmią sie rozrywaniem. niby mięsa, innych zagadnień} -Swoja drogą nasi przodkowie lub niespokrewnieni etnicznie z nami poprzednicy Słowian mieszkający tutaj na pewno umieli wykorzystac możliwości przyrody nadmorskiej (ości igłami? łuski ozdobą? piasek nadmorski proszkiem do czyszczenia garnków?, itd.)