POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [22.04.2017, 08:50:27] • Świnoujście

Muzeum Rybołówstwa zaprezentowało kolekcję… guzików! Przeczytajcie skąd ten pomysł!

Muzeum Rybołówstwa zaprezentowało kolekcję… guzików! Przeczytajcie skąd ten pomysł!

fot. iswinoujscie.pl

„Sochocińskie guziki-ślad dawnej tradycji. Pod takim tytułem w świnoujskim muzeum otwarta została w piątek 21 kwietnia nowa wystawa. Witając gości otwarcia, dyrektor Barbara Adamczewska musiała najpierw wytłumaczyć co zaprezentowane eksponaty wiąże z z pracą poławiaczy… W gablotach na piętrze budynku siedziby muzeum odnajdziemy setki guzików i guziczków. Każdy zwiedzający zada sobie zapewne pytanie. Co wspólnego mają guziki z wodą, połowami /?!/ Okazuje się, że mają!

Ta wystawa odkrywa zapomnianą już tradycję. Od połowy XIX, głównie na Mazowszu wraz z zapotrzebowaniem przemysłu tekstylnego rozwijała się produkcja guzików. Do ich wyrobu nie używano jednak tak jak dziś tworzyw sztucznych lecz masy pozyskiwanej z połowów małż rzecznych. Sochocin był wówczas stolicą polskiego guzikarstwa.

Muzeum Rybołówstwa zaprezentowało kolekcję… guzików! Przeczytajcie skąd ten pomysł!

fot. iswinoujscie.pl

Były inne niż te, które znamy dziś. Tłoczone obecnie masowo z tworzyw sztucznych nie mają na pewno takiego niepowtarzalnego uroku jak te, ręcznie tłoczone z muszli. Z Sochocina trafiały do sklepów w całej Polsce i wielu miejsc na świecie. Kupowali je odbiorcy w Rosji (m.in, w Petersburgu) ale także w Kazachstanie, na Syberii i w Anglii.

Muzeum Rybołówstwa zaprezentowało kolekcję… guzików! Przeczytajcie skąd ten pomysł!

fot. iswinoujscie.pl

Goście otwarcia tej ekspozycji mieli okazję poznać tę nieznaną historię. O tym jak przed laty wyrabiano guziki opowiadał adiunkt Muzeum Rybołówstwa Lech Kamiński.

Muzeum Rybołówstwa zaprezentowało kolekcję… guzików! Przeczytajcie skąd ten pomysł!

fot. iswinoujscie.pl

Historia guzikarstwa stała się jeszcze bardziej frapująca gdy o tradycji opowiadali mieszkańcy Sochocina i okolic gdzie do dziś żywa jest pamięć tego rzemiosła. Stało się to możliwe dzięki projekcji filmu zrealizowanego z udziałem Sochocinian. N a co dzień tylko w tej mazowieckiej wsi zajrzeć można do izby tradycji przechowującej narzędzia do wyrobu guzików i same guziki. Od tego piątku czasowa ekspozycja jest dostępna także w Świnoujściu. I na pewno warto poświęcić kilka chwil by odwiedzić Muzeum przy ulicy Armii Krajowej!

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Sobota [22.04.2017, 23:39:42] • [IP: 92.42.115.***]

dobry pomysł na wystawę! coś oryginalnego i interesującego, brawo!!

Gość • Sobota [22.04.2017, 22:15:54] • [IP: 80.245.178.**]

Łapa robi frekwencję.

Gość • Sobota [22.04.2017, 21:13:15] • [IP: 164.127.170.***]

"Przepraszamy za usterki - chwilowo brak komentarzy. -Naród." ...{...nie, żartuję - ale od rana nie ma tu komentarzy, nawet trolle karmią sie rozrywaniem. niby mięsa, innych zagadnień} -Swoja drogą nasi przodkowie lub niespokrewnieni etnicznie z nami poprzednicy Słowian mieszkający tutaj na pewno umieli wykorzystac możliwości przyrody nadmorskiej (ości igłami? łuski ozdobą? piasek nadmorski proszkiem do czyszczenia garnków?, itd.)

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■