iswinoujscie.pl • Sobota [18.02.2017, 13:46:57] • Świnoujście
Słowacy kupią od nas gaz. Rusza budowa gazociągu Polska- Słowacja

fot. Sławomir Ryfczyński
Spółki GAZ-SYSTEM i EUSTREAM – polski i słowacki operator systemu przesyłowego - otrzymały dofinansowanie Unii Europejskiej na prace budowlane połączenia gazowego Polska – Słowacja w maksymalnej kwocie ok. 108 mln euro. Wsparcie przyznane zostało w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF). Projekt budowy gazociągu Polska-Słowacja otrzymał największe wsparcie ze wszystkich 18 projektów rozbudowy infrastruktury energetycznej w UE wybranych do dofinansowania przez Komisję Europejską w 2017 r.
Połączenie gazowe Polska – Słowacja wraz z rozbudową wewnętrznej infrastruktury gazu ziemnego w Polsce jest częścią Korytarza Północ-Południe, czyli kluczowego projektu infrastruktury gazowej planowanego w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej w celu zwiększenia regionalnej dywersyfikacji i bezpieczeństwa dostaw gazu.
Finansowe wsparcie Unii Europejskiej dla gazociągu Polska – Słowacja to niewątpliwy sukces dla obu stron projektu. Połączenie otworzy rynek słowacki na import gazu z terminalu LNG w Świnoujściu - powiedział Tomasz Stępień, prezes GAZ-SYSTEM.
Dwukierunkowe połączenie Polska – Słowacja połączy systemy przesyłowe gazu obu krajów: słowacką tłocznię gazu w miejscowości Veľké Kapušany z węzłem gazu w miejscowości Strachocina. Całkowita długość gazociągu wyniesie 164 km, z czego około 58 km przypada na terytorium Polski. Projekt połączenia międzysystemowego Polska – Słowacja obejmuje także niezbędną rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej Polsce, budowę tłoczni w Strachocinie, modyfikację istniejącej tłoczni Veľké Kapušany i budowę stacji pomiarowej w pobliżu granicy polsko-słowackiej.
W październiku 2013 r. Komisja Europejska nadała projektowi połączenia gazowego Polska – Słowacja status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (Project of Common Interest - PCI). W 2015 spółki GAZ-SYSTEM i EUSTREAM otrzymały wsparcie finansowe UE dla prac planistycznych i projektowych w zakresie tego połączenia.
GAZ SYSTEM
CO ZA GŁUPOTA, CZY MY MAMY SWÓJ I PODDOSTATKIEM GAZU ŻEBY JESZCZE SPRZEDAWAC, SPRZEDAMY A POTEM RUSKIE PRZYKRĘCĄ NAM KUREK I SIĘ POLSKA OSRA BO NAM NIKT NIE DA, ALE GŁUPOTA.
Budujcie terminal kontenerowy i odbierzcie zyski niemcom ktorzy przechwytują przeladunki na pół europy w Hamburgu i nie tylko.Swinoujski zascianek ma decydowac o strategicznych inwestycjach." PAN NA ZAGRODZIE", Kto chodzi teraz na plażę w Przytorze? Ta kladka to wyrzucone pieniądze.
Gdyby ktoś chciał wyrobić sobie zdanie o mieszkańcach Świnoujścia czytając komentarze do umieszczanych na iswinoujscie informacji to pewnie doszedłby do wniosku, że jest to miasto geniuszy albo debili
Słowacy z rosyjskiego gazy na pewno nie zrezygnują ale gazoport świnoujski zapewnia im strategiczne bezpieczeństwo w razie, jakby co. To mądra decyzja rządu słowackiego.
Agenda21 Oni chyba wiedza co robią. Sądzę że lepiej od ciebie.
Ha, ha, ha... Słowacy niby mają pompować od nas kataski gaz (najdroższy na świecie) gdy mają o połowę tańszy rosyjski ? Pewnie w gazetach słowackich piszą dokładnie odwrotnie, że to oni Słowacy będą sprzedawać Polakom gaz (rosyjski) który będzie skraplany w Świnoujściu i eksportowany do Kataru He, he, he
Szkoda fatygi. Teraz gaz już jest niemodny. Teraz z powrotem nastała moda na mazut i smołę z w mieloną papą.
Może gonić go z powrotem do qataru za lepszą kasę.niech matoly bielika go wożą
RUROCIĄG TO ONI SOBIE ZBUDUJĄ, ALE CO DO ZAKUPU GAZU TO NIE JEST JUŻ TAKIE PEWNE NA 100%. GAZ OD KATARSKIEGO ŻYDA JEST BARDZO DROGI TO I POPYTU NIE MA. PEWNIE CHODZI O TO, ABY PRZEZ POLSKĘ I SŁOWACJĘ POMPOWAĆ ROSYJSKI GAZ NA KUPAINĘ.
I otyle jesteśmy bogatsi.Budujcie szybko port kontenerowy, Niemcy się czają.A do tego, co myśli o terminalu na Wiejskiej.Ty masz w ogóle pojęcie o fizyce, chemii, technice i technologiach w dzisiejszych czasach? Ty nawet nie wiesz w jakich okolicznościach może nastąpić zagrożenie wybuchem.Pajac
Całemu czerwonemu robactwu glosujacemu na Jasia Betoniarza pragnę przypomnieć, że już 17 lat temu mieli budować gazociąg z Norwegii ale padalce z SLD go zablokowali. Od tego czasu zarobilibysmy miliardy złotych na handlu gazem i niższych cenach na gaz z Rosji
Kto będzie pokrywał różnicę ceny drogiego gazu katarskiego, a tańszego rosyjskiego ?
I bardzo dobrze. Polska gospodarka nabiera tempa. W końcu staje się, że interes Polski jest najważniejszy.
Ale jaja to teraz będą wpływać 2 gazowce na miecha brawo)
A co na to PUTIN i NIEMCY ??
OCZYWIŚCIE A TERMINAL NOWIUTKI NA WIEJSKIEJ SOBIE WYBUDUJCIE TO SZYBCIUTKO WAS W POWIETRZE WYJEBIE