POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [06.02.2017, 13:08:56] • zachodniopomorskie

Mniejszości narodowe i etniczne ważne dla Pomorza Zachodniego

90 tys. zł trafi do organizacji pozarządowych, które organizują działania związane z promowaniem tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych. Środki wesprą w Zachodniopomorskiem Ukraińców, Romów, Litwinów czy Łemków.

Z przeprowadzonego w 2011 r. Narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w województwie zachodniopomorskim wynika, że nasz region wśród mniejszości narodowych najliczniej zamieszkują obywatele RP pochodzenia ukraińskiego (4 482 osób), następnie niemieckiego (3 165 osób), rosyjskiego (505), białoruskiego (471). Obywatele RP narodowości żydowskiej (302), litewskiej (248), pochodzenia ormiańskiego (88), słowackiego (56) i czeskiego (55) zamykają tę listę. Najliczniejszą mniejszość etniczną stanowią Romowie (1002), w dalszej kolejności są Łemkowie (247) i Tatarzy (99). W województwie zachodniopomorskim zamieszkuje także 57 obywateli RP należących do społeczności posługującej się językiem kaszubskim.

W województwie zachodniopomorskim działa 17 organizacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego.

O przyznanie finansowania w ramach otwartego konkursu ofert mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, działalności pożytku publicznego oraz skupiające wolontariuszy – realizujące zadania z zakresu wsparcia mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego pomagają w zapewnieniu wynagrodzeń dla specjalistów prowadzących zajęcia z mniejszościami, ale mogą również pomóc w obsłudze finansowo – księgowej, czy zapewnić uczestnictwo w wydarzeniach kulturowych.

Termin na składanie ofert: od dnia 4 lutego 2017 do 28 lutego 2017 r.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie internetowej: http://www.wws.wzp.pl

Z poważaniem

Małgorzata Muszyńska
Podinspektor


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■