POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [03.02.2017, 22:38:03] • zachodniopomorskie

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Co roku na Pomorzu Zachodnim wykrywanych jest 600 nowotworów piersi. Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne, wiodąca w regionie i czołowa w kraju, doceniana przez pacjentów oraz wyróżniana przez instytucje medyczne marszałkowska placówka ochrony zdrowia, włącza się do obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem. Święto ustanowione zostało w 2000 roku i przypada na 4 lutego. W tym dniu - podobnie jak w każdą sobotę - pacjentki objęte populacyjnym programem profilaktyki raka piersi będą mogły w ZCO skorzystać z pracowni mammograficznej.

Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne regularnie włącza się akcje dedykowane swoim pacjentom. Podejmowane działania to efekt realizacji różnego rodzaju programów zapobiegania i leczenia chorób nowotworowych. Tegoroczne święto upłynie w lecznicy pod znakiem badań profilaktycznych. W sobotę, 4 lutego br., od godziny 9 do 13, pacjentki pomiędzy 50, a 69 rokiem życia, które dodatkowo w ostatnich 12 miesiącach nie przeszły badania mammograficznego, bądź nie są lub nie były objęte specjalistycznym leczeniem, będą mogły je bezpłatnie wykonać.

- Onkologia jest jedną z najtrudniejszych lekarskich specjalizacji. Nowotwory nadal dotykają sporej części osób, dla których przyjęcie informacji o chorobie jest bardzo bolesne. Aby pacjenci mieli godne warunki do leczenia, aby mieli nadzieję na szybki, a przede wszystkim skuteczny powrót do pełni sił, nasza marszałkowska placówka przeszła gigantyczne zmiany inwestycyjne i medyczne. Od lat plasuje się w czołówkach rankingów szpitali w Polsce, zdobywa wyróżnienia i aktywnie włącza się do organizacji akcji promujących zdrowie - mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Placówka przy ul. Strzałowskiej jest przykładem, jak korzyści inwestycyjne połączyć ze skutecznym leczeniem. Tylko w 2016 roku z hospitalizacji w Centrum skorzystało ponad 13 tys. chorych. Do ich badania wykorzystano nowoczesne pomieszczenia lecznicy, które zostały przebudowane m.in. z pomocą RPO WZ 2007-2013 oraz dzięki nowemu sprzętowi zakupionemu m.in. ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

Do jednostki trafiły w ostatnich kilku latach: tomograf komputerowy, aparaty USG i EKG, defibrylatory, skanery naczyń krwionośnych, specjalistyczne urządzenia do wykonywania preparatów histopatologicznych i niedawno rezonans magnetyczny o mocy 3T. Szpital świadczy liczne usługi medyczne od profilaktyki i diagnostyki nowotworowej po leczenie chirurgiczne, chemioterapeutyczne czy rehabilitację onkologiczną i opiekę paliatywną. Wykonuje także zabiegi plastyki piersi czy operacje w obrębie piersi, wątroby i jelita grubego. Z kolei napromieniowanie śródoperacyjne, napromieniowanie na głębokim oddechu czy teleradioterapia bramkowana oddechowo czy stereotaktycznie przeprowadzona jest na Pomorzu Zachodnim tylko w Centrum. Za swoją działalność jednostka jest wysoko oceniana przez pacjentów, organizacje medyczne i media. W roku 2016 portal medyczny TERMEDIA.PL przyznał jej Złotego Lidera Zdrowia 2016 w kategorii innowacyjne pomysły, od portalu ONKOMAPA.PL otrzymała zaś tytuł ośrodka przyjaznego pacjentom onkologicznym, a w rankingu najlepszych stu wielospecjalistycznych polskich szpitali przygotowanym przez dziennik Rzeczpospolita uplasował się na 22 miejscu, najwyżej ze wszystkich zachodniopomorskich lecznic.

Ponadto ZCO pomaga pacjentom w różny sposób. Jednym z nich jest współpraca z założoną przez pracowników Centrum, Regionalną Fundacją Walki z Rakiem, na rzecz której można również przekazywać 1% podatku dochodowego. Pozyskane fundusze przeznaczane są na doposażenie Centrum Diagnostyki
i Terapii Nowotworów Piersi, głównie na zakup sprzętu do terapii i diagnostyki np. na karetki, wózki do przewozu żywności, infuzory czy wytwornice tlenu.

Światowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem, zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO, w Paryżu. To tam w lutym 2000 roku przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. W Polsce święto obchodzone jest inicjatywy Polskiej Unii Onkologii od 2008 roku.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■