POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [06.01.2017, 09:45:37] • zachodniopomorskie

Niż Axel – zagrożenie powodziowe

Niż Axel – zagrożenie powodziowe

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Wał przeciwpowodziowy na rzece Czerwona w powiecie Koszalińskim przerwany, trwa kolejny poważny test dla Wrót Sztormowych na Kanale Jamneńskim. Niż Axel spowodował poważne zagrożenie powodziowe w pasie nadmorskim, m.in. w powiecie koszalińskim. Sytuacja jest monitorowana przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Prace naprawcze ruszą wraz z opadnięciem wody.

Jak informuje ZZMiUW w Szczecinie, na rzece Czerwona w powiecie koszalińskim doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego. Awaryjna zabudowa wyrwy oraz szybki remont wału będą możliwe dopiero po opadnięciu wody. Ocena strat nastąpi po wizji lokalnej. W najbliższym czasie w okolicach Czerwonej pracować będą trzy stacje pomp. Sytuacja wskazuje, że idealną inwestycją dla tego obszaru byłaby budowa wrót sztormowych, podobnych jak na Kanale Jamno. Byłaby to ochrona przed przelewaniem się wody przez wały w stanach sztormowych.

Niż Axel jest również testem dla wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim. Zarząd Melioracji wskazuje, że różnica poziomu wody przed wrotami i za wrotami wynosiła już od 1,2 do 1,5 metra. Brak inwestycji doprowadziłby do przelania wody do Jeziora Jamno i znacząco podniósł jego poziom. Konsekwencją byłoby zalanie drogi powiatowej łączącej Mielno z Łazami oraz podtopienie terenów przyległych. Inwestycja ma więc ogromne znaczenie pod względem zabezpieczenia przeciwpowodziowego mieszkańców Koszalina i okolic.

Niż Axel – zagrożenie powodziowe

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

W województwie zachodniopomorskim wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia przed silnym wiatrem. Podmuchy wiatru i fale skutkują poważnym zagrożeniem powodziowym, które jest odczuwalne przede wszystkim w pasie nadmorskim. Na wszystkich ciekach wodnych podległych Zachodniopomorskiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie prowadzony jest regularny monitoring.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■