POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [29.12.2016, 12:28:28] • zachodniopomorskie

KMZB w województwie zachodniopomorskim

Już prawie trzy miesiące, jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie zachodniopomorskim. Wiele można się z niej dowiedzieć, jakie sygnały zgłaszają policjantom mieszkańcy i które z nich potwierdziły się. Taki rodzaj współdziałania przynosi pożądane efekty. Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Z każdym dniem przybywa nowych zgłoszeń. Każde z nich jest weryfikowane przez policjantów.

Sygnały naniesione przez mieszkańców naszego województwa na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa policjanci sprawdzają i weryfikują.

Te potwierdzone mają dalszy ciąg i konsekwencje. Od września gdy KMZB zaczęła funkcjonować do dzisiaj na terenie województwa zachodniopomorskiego policjanci odczytali 7.691 zdarzeń, wskazanych przez mieszkańców jako te, które są według nich niebezpieczne i wymagają interwencji Policji. 2.683 zgłoszenia, czyli ponad 35 procent zostało przez mundurowych potwierdzonych. Wiele sygnałów podlega nadal weryfikacji, a patrole kontrolują dane miejsce kilka razy.

Spośród nich najwięcej dotyczyło nieprawidłowego parkowania, przekraczania dopuszczalnej prędkości, a także spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. W tych przypadkach policjanci stosowali pouczenia, ale też nie obyło się bez mandatów karnych. Kilkaset zgłoszeń dotyczyło niewłaściwej infrastruktury drogowej. Dlatego też, działając w tym zakresie, policjanci kierowali pisma do zarządców dróg, celem sprawdzenia i w razie potwierdzenia, usunięcia nieprawidłowości.

Zachodniopomorscy stróże prawa odnotowali już wymierne efekty działania mapy zagrożeń. W Koszalinie w rejonie śródmieścia, gdzie mieszkańcy sygnalizowali różnego rodzaju zagrożenia mundurowi podejmowali własne interwencje w tym rejonie. Policjanci wylegitymowali osoby, które swoim zachowaniem wzbudziły ich podejrzenia i mogą wchodzić w konflikt z prawem. Trafne przypuszczenia przyczyniły się do ujawnienia osób posiadających narkotyki.

Osoby posiadające zakazane prawem substancje zatrzymali także mundurowi ze Stargardu oraz ze Szczecinka. Mieszkańcy sygnalizowali bowiem, że na jednej z ulic w Szczecinku istnieje zagrożenie związane z narkotykami. Policjanci weryfikując te informacje zatrzymali dwóch mężczyzn posiadających marihuanę.

Natomiast w gminie Pełczyce powiat choszczeński policjanci zatrzymali na gorącym uczynku dwóch sprawców usiłowania włamania do samochodu. Miejsce to znajduje się w bliskiej odległości od wskazanego wcześniej na KMZB miejsca, gdzie dochodzi do spożywania alkoholu.

Trzech sprawców rozboju zatrzymali także funkcjonariusze z Płotów. Miejsce, w którym doszło do tego czynu było również naniesione na mapę.

Przed Świętami na terenie powiatu świdwińskiego na mapę naniesione zostało zgłoszenie dotyczące znęcania się nad zwierzętami. Dzielnicowy rejonu natychmiast podjął interwencje potwierdzając to zgłoszenie. Pies, który był uwiązany na łańcuchu i przebywał w złych warunkach został zabrany. Policjanci w tej sprawie prowadzą postępowanie dot. znęcania się nad zwierzęciem.

Policjanci przypominają: chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami! Reaguj na zagrożenie! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wejdź na stronę internetową Policji: www.zachodniopomorska.policja.gov.pl.

To narzędzie pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie oraz przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali, a także rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Wskaż miejsca, w których chcesz częstszych patroli Policji. Warte uwagi jest też to, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.


asp.szt. Anna Gembala


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■