POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [21.12.2016, 14:43:18] • Świnoujście

Zobacz, niszczyciela min ORP Kormoran w akcji!

Zobacz, niszczyciela min ORP Kormoran w akcji!

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Przyszły okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża niszczyciel min ORP Kormoran w pierwszej połowie grudnia zrealizował współpracę zarówno z załogą śmigłowca SH-2G a także z okrętem dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Czernicki.

Współpraca z innymi jednostkami pływającymi oraz ze statkami powietrznymi to jeden z kolejnych etapów morskich prób nowego niszczyciela min Kormoran. Podczas realizacji zadań z okrętem dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Czernicki testowano miedzy innymi możliwości zaopatrywania Kormorana przez inne jednostki pływające. Pierwsze z prób przeprowadzono w Porcie Wojennym w Gdyni. Pomiędzy zacumowanymi w nim okrętami zostały przeciągnięte liny służące do przeładunku towarów, a także wąż paliwowy. Następnie miejsce miały próby na morzu. Na wodach Zatoki Gdańskiej współpracujące okręty ustawiły się w szyku torowym. Dzieliło je około 150 metrów. Z rufy ORP Czernicki na Kormorana podano wąż paliwowy a następnie sprawdzono prawidłowość zamocowania króćców paliwowych.

Zobacz, niszczyciela min ORP Kormoran w akcji!

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Z kolei podczas współpracy ze śmigłowcem SH-2G głównym zadaniem jego załogi było praktyczne przećwiczenie podejmowania i przekazywania na pokład okrętu ładunku umieszczonego w zasobniku. Podczas lotu doświadczalnego wyznaczono także bezpieczny profil podejścia do współpracy z nowym typem jednostki oraz określono najbardziej dogodne miejsca na pokładzie niszczyciela min do wykonywania tzw. zadań VERTREP (ang. Vertical replenishment) czyli zaopatrywania okrętu z powietrza przez śmigłowiec.

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wchodzi w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Brał udział w wojnie przeciwko Irakowi, dwa razy był też okrętem flagowym Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Wkrótce znów stanie na czele sojuszniczej grupy natowskich okrętów. Zespół będzie operował na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Na jego pokładzie zostanie ulokowany sztab dowodzący działalnością podległych jednostek. Do zadań okrętu będzie należało również wsparcie logistyczne zespołu. Na czas misji ORP „Czernicki” zyska status Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

8. FOW


komentarzy: 12, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-12 z 12

Gość • Środa [21.12.2016, 22:31:10] • [IP: 88.156.233.**]

Podoba mi się ten skrót: VERTREP - to od wertepu czy od trepa?

Gość • Środa [21.12.2016, 20:24:07] • [IP: 164.127.91.***]

no to już możemy wywiesić białą flagę ha ha ten kapeć to żenada

Gość • Środa [21.12.2016, 19:39:43] • [IP: 62.69.254.**]

spoko. .. obrona w postaci Wojsk Terytorialnych pod wezwaniem Antosia M. nas obroni a nawet na Moskwe pojdziemy w zwycieskim marszu !!. ...

Gość • Środa [21.12.2016, 18:17:27] • [IP: 80.149.82.***]

Miny to będą stawiać wojska ofensywne już po zajęciu naszego państwa więc gdzie tu logika. Jeśli jesteśmy w stanie bronić się tylko okrętem sztabowym i okrętami do zwalczania czy stawiania min to cienko nas widzę. Czy 8 flotylla jest w stanie ugryźć kiedy zostanie kopnięta czy tylko puści bąka? Jak obronią nas przed wpłynięciem wrogiej jednostki do poru? stawiając miny i licząc na cud że najeźdźca nie ma jednostek do ich neutralizacji? A jeśli tak to co ? Ucieczka w popłochu jak na Ukrainie. Coś cienko to widzę.

AGENDA 21 • Środa [21.12.2016, 17:46:43] • [IP: 80.245.178.***]

ALEŻ TO SZOK, CO TE RZĄDZĄCE W POPRZEDNICH LATACH DEBILE ZROBIŁY Z MARYNARKĄ WOJENNĄ. ZDJĘCIE POCHODZI Z PORTU MARYNARKI WOJENNEJ W GDYNI, ALE TAM NIE MA OKRĘTÓW. PUSTE NABRZEŻA OBSRANE PRZEZ MEWY, TO NIEBYWAŁY SUKCES POPAPRAŃCÓW OBESRAŃCÓW.

Gość • Środa [21.12.2016, 17:20:54] • [IP: 64.62.175.**]

30 lat temu to my takie operacje na rybakach robilismy z ruskimi tankowcami i smiglowcami- zenada

Gość • Środa [21.12.2016, 17:16:42] • [IP: 95.129.224.**]

Ten Czernicki to bohaterski statek broni Polski przed terorystami z afryki . .

Gość • Środa [21.12.2016, 17:08:30] • [IP: 92.241.199.***]

ale komedia, haha. ja TAM JESTEM NA BUNKROWANIACH OD KILKU LAT I DZIEN W DZIEN MAM DO CZYNIENIA CO CHWILE Z INNĄ JEDNOSTKA, ALE O PRUBNYM BUNKROWANIU PIERWSZY RAZ SLYSZE, TYLKO W MW MOGA SIE ZAJMOWAC PIERDOLAMI I JESZCZE OGLASZAJA WIELKI SUKCES W GAZECIE, PARANOJA I DZIECINADA

PAN_KOMINIARA_TV • Środa [21.12.2016, 16:16:53] • [IP: 80.245.188.**]

A GRZECHU GDZIE HAHA POZDRO WARIACIK

Gość • Środa [21.12.2016, 16:15:36] • [IP: 62.69.231.***]

Podobny jak rower wodny" Zefir".

Abaku abram • Środa [21.12.2016, 15:57:16] • [IP: 178.238.246.**]

Ta ta, a i tak najlepiej wyjdzie wam operacja PEKIN! Dajcie sobie spokoj z tymi bzdurami zwykla motorowka lub innym skuterem wodnym was rozwala islamisci!

Gość • Środa [21.12.2016, 15:57:10] • [IP: 62.69.231.**]

Czyli jest bezpiecznie?

Oglądasz 1-12 z 12
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■