Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 6 w ¦winouj¶ciu odby³y siê zebrania z rodzicami. Go¶ciem tych spotkañ by³a policjantka z miejscowej komendy Policji. Temat by³ wa¿ny i aktualny - zagro¿enia "czyhaj±ce" na m³odego cz³owieka w cyberprzestrzeni.
Policjantka wprowadzi³a obecnych na wywiadówce opiekunów uczniów w problematykê wirtualnego ¶wiata, jego specyfiki i id±cych za tym zagro¿eñ. Dla wielu rodziców dziecko siedz±ce w domu przed monitorem komputera to gwarancja jego bezpieczeñstwa. Prelegentka u¶wiadamia³a, ¿e nic bardziej mylnego, bo chocia¿ w tej sytuacji trudno o guza czy podrapane kolana, dziecko mo¿e pa¶æ ofiar± cyberprzemocy ze strony rówie¶ników, natkn±æ siê na niew³a¶ciwe i niebezpieczne dla jego psychiki tre¶ci internetowe, staæ siê ofiar± internetowego przestêpcy lub po prostu wpa¶æ w uzale¿nienie, które odbije siê na jego zdrowiu i relacjach spo³ecznych. Rodzice czêsto nie s± jednak ¶wiadomi, jakie zagro¿enia czyhaj± na ich dzieci, spêdzaj±ce coraz wiêcej czasu przed monitorem komputera.
Policjantka t³umaczy³a, i¿ to g³ównie na rodzicach spoczywa obowi±zek wprowadzania swoich pociech nie tylko w realny ¶wiat, ale równie¿ w ten wirtualny. Ich zaanga¿owania i opieki nie zast±pi filtruj±ce oprogramowanie czy program antywirusowy. Podkre¶la³a, ¿e pokazanie dziecku warto¶ciowej strony Internetu i wpojenie mu umiejêtno¶ci konstruktywnego korzystania z niego, mo¿e ograniczyæ prawdopodobieñstwo, ¿e dziecko stanie siê ofiar± ca³kiem realnych i powa¿nych zagro¿eñ: kontaktu z pedofilami, internetowych przestêpstw lub kradzie¿y danych osobowych.
Funkcjonariuszka przedstawi³a rodzicom przyk³ady niebezpiecznej dzia³alno¶ci w sieci, gdy m³odzie¿ zawiera znajomo¶ci przez internet, publikuje swoje zdjêcia, na których dok³adnie widaæ np. co jest w domu, wchodzi na strony gro¼ne z uwagi na tre¶æ i przekaz. Podkre¶la³a, ¿e informacje o posiadanym mieniu s± doskona³ym ¼ród³em wiedzy dla przestêpców. Ponadto u¶wiadamia³a, ¿e to co „wrzucamy do sieci”, mimo pozornego usuniêcia, tak naprawdê tam pozostaje, gdy¿ w internecie nikt nie jest anonimowy.
Przedstawicielka Policji poda³a te¿ przypadki, ¿e cyberprzemoc mo¿e byæ stosowana za pomoc± e-maili, witryn internetowych, portali spo³eczno¶ciowych czy forów dyskusyjnych. Przyk³adami mog± tu byæ: wyzywanie, straszenie, nêkanie, wy¶miewanie, poni¿anie kogo¶, robienie komu¶ obra¼liwych zdjêæ, filmów, a nastêpnie bez jego wiedzy publikowanie ich i rozsy³anie dalej. Takie zachowanie to ³amanie prawa. Sprawca, który dzia³a „w sieci”, nie mo¿e byæ bezkarny. Dlatego tak wa¿ny jest dobry kontakt ze swoim dzieckiem i t³umaczenie mu, ¿e w razie niepokoj±cych sygna³ów powinno informowaæ rodziców oraz nauczycieli.
Prelekcja przeplatana by³a krótkimi filmikami z kampanii "Stop cyberprzemocy" oraz "Dziecko w sieci" ilustruj±cymi omawiane zagadnienia, a tak¿e dyskusj± z rodzicami.
W spotkaniu wziêli udzia³ rodzice i opiekunowie uczniów z czterech klas pi±tych.
podobna do Marty Wierzbickiej aktorki z tvn
Ta Pani Policjantka Uratowa³a ¯ycie Jednemu Panu jak wszed³ na Komin Ciep³owni bo jest Negocjatorem Policyjnym
Pani Beatka. ...