iswinoujscie.pl • Wtorek [20.09.2016, 13:29:17] • Świnoujście
Czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Reaguj na zagrożenia i podziel się swoimi spostrzeżeniami! Rusza Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
(fot. Policja
)
Czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ. Reaguj na zagrożenia i podziel się swoimi spostrzeżeniami! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa! „Mapa” jest już dostępna na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu.
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w wersji pilotażowej zaczęła funkcjonować na terenie garnizonu stołecznego, Podlasia i Pomorza. W kolejnym etapie to innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, wdrożono w województwie lubuskim i kujawsko-pomorskim. Od dzisiaj, tj. 20.09.2016 roku mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego mogą przekazywać Policji informacje o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa swoim zasięgiem ostatecznie obejmie cały kraj.
fot. Policja
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:
1. informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
2. informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
- bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.
- w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
3. informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Obsługa „Map” dostępnych na stronach internetowych poszczególnych jednostek Policji na terenie których została już uruchomiona, została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z nich skorzystać każdy obywatel.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.
Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.
Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.
Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Oficer prasowy KMP w Świnoujściu
asp. sztab. Beata Olszewska
CUD W ŚWINOUJŚCIU DZIŚ ANI JEDNEGO MAŁOLATA POD PELAŚKĄ I BRAK TYCH PIJAKÓW Z GOŁĄ D.. CZEKAMY DO WIECZORA. SERDECZNE PODZIĘKOWANIA.
a gdzie w legendzie jest puszczanie kundli bez smyczy, nielegalne domu publiczne, zaklucanie ciszy nocnej, handel narkotykami, bicie itp. ?
Uboga legenda, do tego na Wiejska jest zaznaczone jedynie żebractwo... A nie ma jeszcze z dostępnych spożycia alkoholu, oraz środków odurzających, dołożyłbym też wandalizm, a do opcji dodałbym też złodziejstwo i oszustwa...
Niech wieczorem po szwędają się pod Pelaśką I na dużej przerwie ok 12 30 masakra pijani codziennie leżą na ławce z gołą d... itp a wieczorem masakra codziennie. Dzieci w piątek pijane lub naćpane siadają na schody Pelaski i piją na schodach pala co przerwa one mają po 10 - 12 lat nawalone dzieci zgroza gdzie są rodzice jak ten dzieciak dociera do domu?
to śmieszne że na mapie są dwa punkty w całym świnoujściu.to ściema.to wyrobienie sobie punktów w stosunku do kraju.czemu nie napiszecie że zagrożenie jest w pobliżu śruby, tak na tym placu co się składa wieńce.nic innego obok śruby, tam śpią na ławkach.a na koniec perełka to józek i jego siostra obok żabki i stodoły.ludzie tam nie da się przejść taki smród, a wy dajecie im eszcze na te nalewki.weżcie ich do swoich domów
W mojej okolicy nie jest bezpiecznie, bo zagrożenie płynie ze strony Koperciaka, który ma fioła na punkcie betonu wraz z Beton Lejdi.