POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [26.08.2016, 13:38:57] • Świnoujście

Kofta wciąż aktualny

„Czy tak trudno być poetą?” pytał w tekście jednego ze swoich największych przebojów Jonasz Kofta. Ten wrażliwy i utalentowany człowiek głęboko wierzył, że na przekór zabetonowaniu świata przez bezduszną cywilizację poezja i uczucia utorują sobie drogę w świecie i uczynią ludzi bardziej szczęśliwymi. I choć to karczowanie materialistycznej dżungli nie przychodzi poetom łatwo to Jonasz Kofta byłby zapewne wzruszony i szczęśliwy widząc na scenie MDK w Świnoujściu taką masę młodych ludzi walczących o piękne życie dla jego idei w cudownych tekstach zawartych. Koncert „Moja paranoja” do tekstów Jonasza Kofty był jednym z najważniejszych dotychczasowych spektakli tegorocznej Famy. Na scenie Sali teatralnej MDK zaprezentowali się uczestnicy warsztatów wokalnych Famy.

Od 15 lipca, pod okiem dwojga „profesorów” grono uzdolnionych młodych wokalistów szlifowało swoje umiejętności. Cały czas jednak, „w podkładzie niejako tych wokalnych ćwiczeń leżało przygotowanie spektaklu, który będzie podsumowaniem dwutygodniowej pracy. Piosenki Jonasza Kofty to niezwykle wdzięczny dla wokalisty temat. Melodyjne, a jednocześnie wymagające i zachęcające do własnej interpretacji. Któż ich nie zna?! „Wakacje w blondynką”, ”Pamiętajcie o ogrodach”, „Radość o poranku”… Ale Kofta to nie tylko autor chwytliwych przebojów. Napisał wiele mądrych, lirycznych tekstów.

W czasie tego koncertu poznaliśmy go z wielu stron. Dla licznych widzów było to w niejednym przypadku prawdziwe odkrycie!

„Moja paranoja” to koncert nawiązujący do najlepszych tradycji Famy. Nie tam jakieś zwykłe śpiewanie chwytliwych piosenek. To widowisko wzruszające dające do myślenia. Zadziałało nie tylko na uszy słuchaczy. Autorzy zadbali o elementy choreografii, stroje, a nawet swoistą dekorację Sali.

Jonasz Kofta był obecny nie tylko w tekstach, Przemawiał własnym głosem z archiwalnych nagrań, pojawiał się na zdjęciach i filmach.

W ten sposób Fama-wyrosła z korzeni studenckiej kultury-oddała hołd człowiekowi, który tej kultury stał się legendą, m.in. postacią związaną ze słynnymi warszawski „Hybrydami”. Fama sięga do korzeni. Bo jej przeszłość i tradycje to powody do prawdziwej chluby. Dzisiejsi Famowicze przyjechali tu jednak po to by podobnie o dzisiejszej Famie mogły mówić przyszłe pokolenia.


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Niedziela [28.08.2016, 16:14:27] • [IP: 37.8.215.*]

Reżyseria koncertu Anna Serafińska, kierownictwo muzyczne, aranżacje Marek Pędziwiatr.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 4 października (środa) o godz. 17:00 – na spotkanie autorskie z Panią Anną Partyka-Judge oraz prezentację jej dotychczasowych dokonań twórczych. Pani Anna pochodzi ze Świnoujścia, od lat mieszka poza granicami kraju. Debiutowała jako autorka wierszy, pełniła nawet przez kilka kadencji funkcję prezesa Klubu Literackiego „Na Wyspie”. Dzisiaj realizuje się jako pisarka powieści: kryminał, sensacja, thriller, literatura obyczajowa, romans, literatura dziecięca – to jej domeny twórcze. Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny! ■ Nie Stawa Młyny czyli "biały wiatrak", jest symbolem Świnoujścia pod rządami prezydenta Żmurkiewicza, tylko umierające i uschnięte drzewa w mieście. To wymowny i smutny symbol Świnoujścia zarządzanego zbyt długo przez prezydenta Żmurkiewicza i jego zastępców Michalską i Sujkę. To, co dzieje się na ulicy Uzdrowiskowej, to nie tylko zaniedbanie - to skandal. Młode drzewa, które miały być ozdobą naszej dzielnicy nadmorskiej, umierają jedno po drugim, pozostawiając po sobie pustkę i żal. Za zieleń odpowiada Wydział Infrastruktury Zieleni Miejskiej i jego naczelnik, Jacek Antczak. Jak to możliwe, że w XXI wieku, w czasach kryzysu klimatycznego, nie potrafimy zadbać o żywe młode drzewa? ■ Mieszkaniec alarmuje: Bobry w parku Zdrojowym niszczą drzewa! Czy nie nadszedł czas na interwencję? Mieszkaniec naszego miasta postanowił przesłać zdjęcia do redakcji, które robią wrażenie. Na fotografiach widzimy drzewa w parku Zdrojowym, które zostały uszkodzone przez bobry. Jego pytanie jest proste: "Ile jeszcze drzew musi paść, aby przeniesiono te zwierzęta do parku Wolińskiego lub innego miejsca bardziej dostosowanego do ich naturalnych potrzeb?" ■