iswinoujscie.pl • Środa [27.07.2016, 13:17:31] • Świnoujście
Wodowanie locji na okręcie 8.FOW

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża
We wtorek, 26 lipca, na trałowcu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odbyła się uroczystość wodowania najnowszego wydania locji polskiego wybrzeża Bałtyku (Locja nr 502) opublikowanej przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej.
Uroczystość „wodowania” pierwszego egzemplarza obecnego wydania locji odbyła się we wtorek, 26 lipca 2016 roku, na pokładzie trałowca ORP „RESKO” na wejściu do świnoujskiego portu. Miejsce uroczystości nie było przypadkowe. Wybrano na nie trawers stawy GALERIOWA – MŁYNY, ponieważ zdjęcie tego znaku nawigacyjnego zostało umieszczone na okładce wydawnictwa. Pierwszy egzemplarz publikacji symbolicznie skropiony został wodą morską przez Szefa BHMW komandora Andrzeja KOWALSKIEGO.

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża
W uroczystości uczestniczyli także: kmdr por. Radosław MAGIEREK starszy specjalista Oddziału Informacji Nautycznej oraz specjalista ds. publikacji nautycznych Mariusz Deorodzki. Podczas uroczystości do wody morskiej wrzucono butelkę z dokumentami potwierdzającymi „wodowanie”. Na jej znalazcę czeka przygotowana przez BHMW niespodzianka. Obecna publikacja jest już dziesiątym wydaniem locji nr 502 opisującej polskie wybrzeże Bałtyku.

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża
Locja nr 502, wydawana przez BHMW to publikacja, która opisuje polskie wybrzeże oraz należącą do Polski część Zatoki Gdańskiej, Zatoki Pomorskiej, Zalewu Wiślanego i Zalewu Szczecińskiego. Opracowano ją na podstawie materiałów własnych BHMW oraz informacji otrzymanych od jednostek organizacyjnych administracji morskiej i instytucji, których rezultaty działalności mają wpływ na bezpieczeństwo i porządek żeglugi. Zawarte zostały w niej wszystkie niezbędne informacje nawigacyjne, hydrometeorologiczne i geograficzne ułatwiające użytkownikom morza zapoznanie się z polskim wybrzeżem.

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża
Locja stanowi ważną pomoc nawigacyjną szczególnie dla tych, którzy pierwszy raz żeglują w tym rejonie morza. Znajdują się w niej rysunki, zdjęcia, plany portów oraz przepisy regulujące żeglugę morską oraz korzystanie z portów na polskim wybrzeżu.
kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski
Łapy precz od brody mojego Pana komandora!!
Nareszcie !! Bravo. Publikacja długo oczekiwana przez użytkowników morza.
sam jestes z lat 60 zazdrośniku...a gosc w niebieskim to nie komandor
Jezus Maria...w tym Marwoju to musza sie Trepy nudzic...jak nie co miesieczne awanse i odznaczanie za" ciezka sluzbe" tuz przed przejsciem na zasluzona emeryturka w wieku 35 lat, to zajmowanie sie wlasnie takimi bzdurami!Te okrety pamietaja lata 60 i tamtejsza technike...to jest utrzymywanie na sile tysiecy obibokow, udajac przydatnosc tego zlomu do czegokolwiek.Na co komu desantowce w Polsce...chyba zeby desantowac sie na Bornholmn...na co komu okrety podwodne na Baltyku ze srednia glebokoscia 52 m...a maksymalna 450m.Ida na te ich zabawy w harcerzykow miliony miesiecznie!!Wystarczy zatopic w glowkach stary okret jak to zrobili Ruscy w konflikcie z Ukraina na M.Czarnym topiac stary okret"Ochakov"blokujac tym samym wyjscie z portu, i to samo wystarczyloby zeby zablokowac u nas te nikomu nie potrzebna"Wielka 8 Flotylle Obrony Wybrzeża"
Chyba na glowy upadli.
A czemu Pan komandor w niebieskim ma nie regulaminowa czapeczke z okrecikiem zamiast orzelka?
Nie ma informacji o odczytaniu apelu smoleńskiego? Jak to?
Czy Macierewicz wie o tym marnotrawstwie ?
Szef BHMW jak zwykle z klasą.
p. komandor to by sie mógł ogolic
Pięknie, tylko jest pewne ale. Ceremonia wodowania książek dotyczących spraw morza ma długą tradycję. Jeszcze w latach 30-tych ubiegłego wieku ustalono jak ma ono przebiegać. Szampan w" kieliszku" i róża były. Jednak to nie oficerowie dokonują" wodowania " inaczej chrztu książki lecz matka chrzestna, która też wypowiada stosowną formułę. Tak już chrzczono książki w Świnoujściu i to w tym wieku. Nie krytykuję pomysłu lecz wydaje mi się, że tradycja w takich sprawach obowiązuje.