Latem wysoka temperatura potrafi dać się we znaki. Mimo że przebywając w prażącym słońcu najchętniej zrzucilibyśmy z siebie wszystkie warstwy odzieży, to właśnie ubranie jest naszym największym sprzymierzeńcem. Jakie tkaniny wybierać, by czuć się komfortowo podczas upałów i jak zadbać o ich odpowiedni wygląd?
Wbrew pozorom, by schłodzić organizm, zamiast odkrywać ciało, powinniśmy je… zasłonić. Koszula z długim rękawem oraz spódnica typu maxi czy długie spodnie wykonane z odpowiedniego materiału odprowadzą wilgoć z powierzchni skóry i pozwolą jej oddychać, jednocześnie stanowiąc warstwę ochronną przed promieniami UV. Największy komfort termiczny zapewniają tkaniny o luźnym splocie płóciennym, tworząc rodzaj siatki i zapewniając swobodną wymianę powietrza. Ważny jest również krój ubrania. Latem, zamiast dopasowanych ubrań, należy wybierać te w miarę luźne.
Bawełna
Jedna z najchętniej wybieranych tkanin. Jej popularność jest w pełni uzasadniona, ponieważ bawełna jest w stanie wchłonąć do 25% pary wodnej bez wrażenia „mokrego” materiału, a jednocześnie jest stosunkowo niedroga. Warto zwrócić uwagę na odzież z bawełny oxford, czyli o splocie przypominającym płócienny, która pozornie wygląda na typowo jesienno-zimowy element garderoby. W rzeczywistości ten grubszy rodzaj bawełny zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się ciała, a dzięki jego płóciennej strukturze, skóra może swobodnie oddychać.
Len
Materiał o splocie płóciennym i równie wysokiej higroskopijności jak bawełna. Len stanowi bez wątpienia jedną z najlepszych tkanin na lato, gdyż nie tylko chroni przed słońcem, ale i chłodzi. Ponadto jest odporny na działanie morskiej wody. By wzmocnić efekt uczucia chłodu, trzeba lniane ubranie oddać do magla.
Wełna
Otwarty splot włókien wełnianych tzw. tropik lub cool wool, to świetny materiał na upały. Choć wielu wełna kojarzy się wyłącznie z mrozem i szronem na oknach, idealnie sprawdza się przy dużo wyższych temperaturach. Dzięki właściwościom termoregulacyjnym latem chłodzi, a zimą grzeje oraz doskonale separuje wilgoć od skóry. Do tego jest odporna na kurz i brud.
Jedwab
Jedwabna sukienka to najlepszy wybór na elegancką kolację w letni wieczór. Materiał ten charakteryzuje wysoka higroskopijność – potrafi pochłonąć nawet 30% pary wodnej. Jest przewiewny, a jego dodatkową zaletę stanowi odporność na rozciąganie. Jest on również przyjazny alergikom.
Jak dbać o tkaniny?
Naturalne materiały, choć świetnie sprawdzają się latem, mają jedną wadę – łatwo się gniotą, a przy tym są też bardzo delikatne. Należy pamiętać o tym, by ubrania zawsze prasować po lewej stronie, najlepiej, gdy są jeszcze lekko wilgotne, gdyż np. spryskiwanie jedwabiu w trakcie prasowania może zostawić na nim plamy. Dla prawidłowej pielęgnacji tkanin konieczne jest zapoznanie się z metką wszytą przez producenta. Wielu z nas wycina ją, a to poważny błąd, gdyż znajdują się na niej informacje jak prać, suszyć, prasować i przechowywać ubranie. Bawełna czy len tolerują najwyższą, jedwab średnią, natomiast wełna najniższą temperaturę. Rozprasowanie zagnieceń na lnianej koszuli zwykłym żelazkiem to jednak nie lada wyzwanie. Zdecydowanie szybciej zrobisz to z pomocą stacji pary np. Electrolux Compact Power EDBS7146GR, która nie tylko zadba o Twoje ubrania, ale także i środowisko, pozwalając zaoszczędzić do 20% energii. Dodatkowo ceramiczna podstawa Caressium™ z dziewięcioma otworami sprawi, że prasowanie będzie łatwe, przyjemne i przede wszystkim delikatne dla tkanin, zapewniając im doskonałe nawilżenie.
Zachowaj świeżość
Mimo że żar leje się z nieba, a wszyscy wokół ocierają pot z czoła, nadal można dobrze się prezentować i czuć się komfortowo. Sekretem świeżego wyglądu są naturalne tkaniny. Ubranie wykonane z odpowiednich materiałów pozwoli skórze oddychać, ochroni ją przed promieniowaniem UV, odprowadzi z niej wilgoć oraz da poczucie chłodu, nawet w największe upały. A zatem najwyższa pora, aby odświeżyć swoją letnią garderobę.
Więcej informacji: newsroom.electrolux.com/pl/, electrolux.pl oraz facebook.com/electroluxpolska