1. Opracuj plan. Jeśli w Twoim mieszkaniu panuje wszechobecny bałagan, a Ty nie wiesz czy najpierw posegregować stertę ubrań, zmyć stos naczyń czy czyścić wannę, zacznij od opracowania planu. Nie warto robić wszystkiego na raz. To właśnie nadmierny wysiłek i towarzyszące mu zmęczenie sprawia, że nie znosimy sprzątania. Jeśli rozłożysz pracę w czasie, na pewno łatwiej Ci będzie ją wykonać. Gdy już doprowadzisz swoje gniazdko do ładu, warto stworzyć stały harmonogram porządków, który pomoże znaleźć czas na regularne sprzątanie.
2. Zapomnij o starych nawykach. Mama zaganiająca do ścierania kurzu w sobotni poranek, to zapewne wspomnienie
z dzieciństwa wielu osób. Zapomnij o tej tradycji., Wyznacz sobie własny termin na sprzątanie. Pozwól sobie na to, by sprzątać wtedy, kiedy chcesz. Wówczas znajdziesz czas na odpoczynek i nie będziesz czuć frustracji z powodu narzuconych odgórnie obowiązków.
3. Znajdź motywację. Planujesz sprzątanie od kilku dni, ale nadal nie możesz się zabrać do pracy? Potrzebujesz impulsu do działania. Mając przed sobą cel, będzie Ci łatwiej. Mobilizować Cię może zbliżająca się wizyta gości, nagroda np. wyjście do kina czy relaksująca kąpiel lub satysfakcja z pięknego i czystego mieszkania.
4. Zaopatrz się w dobry sprzęt. Czasem sprzątanie bywa mało efektywne, choć pochłania dużo czasu. Najtrudniej pozbyć się kurzu. Skutecznym rozwiązaniem jest odkurzacz UltraSilencer™ Zen, którego poziom filtracji powietrza wynosi 99.95%, a dzięki antyalergicznym workom na kurz S-bag™, z odkurzacza wydobywa się czyste powietrze.
5. Wykorzystaj czas. Połącz przyjemne z pożytecznym. Sprzątając, pamiętaj o prostej postawie. By dodać sobie energii, rób krótkie przerwy na skłony czy przysiady. Możesz też słuchać muzyki, podcastów, audiobooków czy oglądać telewizję. Dotychczas zazwyczaj przeszkadzał w tym hałas wydobywający się z odkurzacza, ale dla wszystkich lubiących wykorzystywać swój czas do maksimum, Electrolux przygotował innowacyjne rozwiązanie – najcichszy odkurzacz na świecie UltraSilencer™ Zen, którego poziom hałasu wynosi zaledwie 58dB, czyli mniej niż normalna rozmowa.
6. Mierz czas. Jeśli czujesz, że za bardzo rozwlekasz robienie porządków, określ czas w jakim chcesz je wykonać. Przekonasz się, że możesz doprowadzić swoje mieszkanie do ładu szybciej i sprawniej.
Doceń swoją przestrzeń.
Eksperci zawsze przypominają, że wszystko zaczyna się w głowie – dotyczy to każdej sfery naszego życia. Nie inaczej jest ze sprzątaniem. Wystarczy, że zmienimy swoje nastawienie, a zaczniemy doceniać tak nielubianą do tej pory czynność. Warto porzucić argument o artystycznym nieładzie. Prawda jest taka, że żyjąc w bałaganie, nie pomagamy ani naszemu samopoczuciu, ani zdrowiu. Oddychamy powietrzem zanieczyszczonym roztoczami, tracimy czas na szukanie rzeczy w rozgardiaszu, trudniej nam się zorganizować i nie jesteśmy w stanie odpocząć.
- Przed wszystkim istotne jest to, jak się czujemy we własnym domu. Jeżeli na co dzień żyjemy w pośpiechu, pracujemy w głośnym miejscu, w godzinach szczytu poruszamy się po mieście i prowadzimy aktywne życie – ważne, aby dom był dla nas ostoją. Równowagą i balansem. Postarajmy się nie dokładać sobie stresu w domu. Jeżeli mamy możliwość sprzątać w sposób dla nas przyjemny i mniej obciążający – zróbmy to. Śpiewanie przy sprzątaniu, słuchanie ulubionej muzyki, a nawet taniec – mogą nam umilić czas, dodać energii, a nawet zrelaksować. – mówi arteterapeutka i terapeutka dźwiękiem, Anna Sikorska.