Celem tegorocznej edycji akcji jest zainspirowanie mieszkańców naszego kraju do realnego działania na rzecz pszczołowatych poprzez zakładanie specjalnych, przyjaznych im stref.
Większości z nas pszczoły kojarzą się z ulami, a ich obecność w mieście wydaje się niemal niemożliwa. Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę każdy z nas może zadbać o los pszczołowatych i stworzyć przyjazne dla nich miejsca. Wykonanie Strefy dla Pszczół jest niezwykle proste i może podjąć się tego każdy. Wystarczy wybrać lokalizację – może to być fragment ogrodu, działki, kawałek trawnika czy nawet balkon. Ważne, by rośliny w tej przestrzeni kwitły przez cały sezon – pozwoli to zapewnić pszczołom taśmę pokarmową przez wiele miesięcy.
Dzięki ogólnopolskiej inicjatywie Kujawskiego skierowanej do lokalnych społeczności powstanie kilka tysięcy Stref dla Pszczół. W pierwszym etapie akcji, który właśnie wystartował, rekrutowani są Ambasadorzy Pszczół, którzy będą zachęcać mieszkańców swoich gmin oraz dzielnic do tworzenia takich miejsc. Dzięki zaangażowaniu Ambasadorów wybrana społeczność lokalna będzie miała szansę na otrzymanie niezwykłej nagrody – przestrzeni interaktywnej poświęconej pszczołowatym oraz tytułu Gminy lub Dzielnicy Przyjaznej Pszczołom.
Kto może być Ambasadorem Pszczół?
Funkcję tę może pełnić każda osoba, która jest lokalnym społecznikiem i doskonale zna mieszkańców wsi, miasteczka, miasta, dzielnicy lub gminy oraz chętnie nawiązuje z nimi kontakty. Może to być nauczyciel, opiekun koła naukowego, wolontariusz lub pracownik organizacji pozarządowej, harcerz, instruktor kultury, pszczelarz lub ogrodnik - tak naprawdę nie ma ograniczeń. Ważne, by kandydat na Ambasadora chciał włączyć się w akcję na rzecz pszczołowatych i był gotowy do działania.
Zaszczytna rola Ambasadora
Do obowiązków społecznika będzie należeć edukowanie swojego otoczenia na temat tworzenia Stref dla Pszczół, a także przestrzegania 5-ciu Zasad Przyjaciół Pszczół oraz promocja akcji w lokalnej społeczności. Ponadto Ambasadorzy pomogą osobom wykluczonym cyfrowo zgłaszać miejsca przyjazne pszczołom na specjalnej platformie, która wystartuje już 13 czerwca. Do udziału w akcji Ambasador będzie mógł zaangażować okoliczne szkoły i przedszkola, pobliskie parafie, zaprzyjaźnionych działkowiczów, znajomych ogrodników czy przedstawicieli rady osiedla.
Jak zostać Ambasadorem Pszczół?
Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wysłać mail na adres: strefydlapszczol@gardenofwords.pl oraz zgłosić chęć objęcia tej funkcji. Osoby, które zdecydują się zostać Ambasadorem Pszczół, otrzymają materiały edukacyjne oraz promocyjne, a także odznakę ambasadorską. Ostateczny termin nadsyłania kandydatur to 29 lipca.
Najważniejsze informacje o programie dostępne są na stronie www.pomagamypszczolom.pl oraz na fanpage’u akcji na Facebooku Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom.
W takiej akcji przymusowo proponuję wpisać osoby odpowiedzialne za zeszłoroczną akcję odkomarzania w wyniku której zginęła masa pszczół, trzmieli i innych pożytecznych owadów!! Makabra jakie mamy bezmózgowia w urzędzie
Nie trzeba być ambasadorem pszczół, to tylko kolejna propagandowa akcja. Wystarczy tylko pszczołowatym NIE PRZESZKADZAĆ i nie niszczyć, tak jak się to dzieje, polskie pszczelarstwo. Głównymi szkodnikami pszczół miodnych są debilni i bezduszni urzędnicy.
bzzzzzz...bzzzzzzzz...bzzzzzzzzzzzzzz...