iswinoujscie.pl • Piątek [13.05.2016, 00:07:29] • Świnoujście
Terminal LNG z koncesją

fot. Sławomir Ryfczyński
W dniu 11 maja 2016 r. Prezes URE udzielił spółce Polskie LNG S.A. koncesji na skraplanie gazu ziemnego i regazyfikację skroplonego gazu ziemnego w Terminalu LNG w Świnoujściu. Spółka Polskie LNG S.A. została także wyznaczona przez Prezesa URE na operatora Terminalu LNG.
Zarówno koncesja, jak i okres wyznaczenia na operatora został ustalony do 31 grudnia 2030 roku.
Przyznanie koncesji oraz wyznaczenie operatora to kolejne etapy przygotowania Terminalu LNG do rozpoczęcia komercyjnej działalności. Wcześniej, 27 kwietnia 2016 r., Wojewoda Zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla Terminalu LNG w Świnoujściu. Na Terminalu LNG zakończyły się również kluczowe testy eksploatacyjne.
Obecnie trwa proces przygotowania Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Terminalu LNG (IRiET). Zakończyły się już konsultacje projektu Instrukcji z uczestnikami rynku. Obecnie uwagi uczestników rynku podlegają analizie i przygotowywane są ostateczne zapisy Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Terminalu LNG. Równolegle trwają prace związane z ustalaniem i zatwierdzeniem taryfy dla Terminalu LNG. Po wykonaniu tych czynności administracyjnych infrastruktura będzie gotowa na przyjmowanie komercyjnych dostaw LNG. Pierwsza z nich zaplanowana jest na połowę lipca 2016 roku.
Uzyskanie wszystkich wymaganych decyzji administracyjnych umożliwi komercyjne funkcjonowanie tej najważniejszej od wielu lat inwestycji gazowniczej. Dzięki niej Polska będzie mogła kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni. Obecne techniczne możliwości regazyfikacyjne Terminalu LNG na poziomie 5 mld m sześc. gazu umożliwiają zaspokojenie 1/3 potrzeb polskiej gospodarki, a jednocześnie rozpatrywana jest również rozbudowa infrastruktury.
Terminal LNG jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, a w szczególności połączeń z systemami gazowymi Europy, wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu i możliwa będzie realna dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Zakończenie inwestycji w Świnoujściu i dostęp do globalnego rynku LNG otwiera także przed krajową gospodarką szerokie możliwości w handlowym obrocie gazem ziemnym i może w znaczący sposób umocnić pozycję Polski na europejskim rynku.
Realizacja tego strategicznego projektu rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy dokonano wyboru lokalizacji inwestycji i zdecydowano, że Terminal LNG powstanie w Świnoujściu. Budowa realizowana była w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. W projekt zaangażowane są cztery podmioty: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., spółka Polskie LNG S.A., Urząd Morski w Szczecinie oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
***
Terminal LNG w Świnoujściu został zaprojektowany do odbioru, regazyfikacji i dostarczania do 5 mld m sześc. gazu rocznie do polskiej sieci przesyłowej. Wybudowane zostały: nowy falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże wraz z systemem cumowniczym umożliwiającym rozładunek zbiornikowców LNG o pojemności ładunkowej od 120 tys. m sześc. LNG do około 217 tys. m sześc. LNG (Q-flex), dwa kriogeniczne zbiorniki do składowania procesowego LNG (każdy o pojemności około 160 tys. m sześc.), instalacje do regazyfikacji LNG oraz gazociąg Świnoujście - Szczecin o długości 85 km łączący terminal LNG z polskim systemem przesyłowym. Terminal LNG w Świnoujściu jest jedyną tej wielkości infrastrukturą w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej. Za budowę inwestycji odpowiedzialna była spółka zależna Polskie LNG S.A., której właścicielem jest GAZ-SYSTEM S.A.
do gościa z 9.32 ip118 panie Możejko jeszcze niedawno startował pan z list PO do Rady Miasta wychwalając tą partię pod niebiosa a teraz na nią psioczysz. Oj nie ładnie.
Do gościa 15:21:42 to polskie forum Sasza. Pogadaj z tym od Palikota.
No to. Podatki. Płacić. Do. Kasy. Miejskiej. Co. Z. Wami. W. H* chcecie. Robić. Nas. Swinoujscian.
A kiedy zapłacą nam podatek od nieruchomości ?
Policzcie polaki ile sie placi za gaz z kataru a ile z st.petersburga. hehehe drodzy wyborcy
Instrukcja Nie Płacenia Podatku/50 mln/ od Nieruchomości dla Świnoujścia opracowana była już w zeszłym roku przez PO. PIS już chyba ją zatwierdził przed opracowaniem tej Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Terminala.
a na zdieciu oboz przetrwania
To nas urządził te ćwoki z tą bombą
do Pracownik Ochrony • Piątek [13.05.2016, 06:35:49] • [IP: 46.77.75.*] czekamy na minimalną stawkę 12 złotych/godzinę, obiecane przez PiS. Za 4, 5 nie będziemy pracować.
Teraz mamy następny niezbity dowód, jak arogancko obchodziło się PO i warszawka z tzw " społeczeństwem" . Jak zobaczyłam tą premier PO otwierającą gazoport , podczas trwającej w pełni budową, to od tego czasu nie mogę patrzeć na to kretyńskie towarzystwo, które społeczeństwo ma za durni. Podobnie jest z burmistrzem, który żąda podatku od nieruchomości za 2015 rok od gazoportu, który cały 2015 rok był jeszcze w pełnej budowie !! Czy ci ludzie nie potrafią nawet milczeć, skoro nie potrafią czytać ze zrozumieniem ustaw i w ten sposób kompromitują nasze miasto, sprowadzając do poziomu 2 tysięcznej gminy przy wschodniej granicy ??
Piątek [13.05.2016, 04:54:23] [IP: 85.8.121.**] statki przewożą gaz skroplony, którego objętośc jest około 600 razy mniejsza od tego, który jest w rurach i za który płacsz. czyi Statek 200tyś przwozi tak na prawdę ponad 120 000 000 m3
[13.05.2016, 04:54:23] Użyj tego kalkulatora do sumowania zakupów lepiej. Jak w szkole zamiast uczyć się tośmy się *, to teraz lepiej zamilknąć, bo takie teksty nakręcą tylko innych bałwanów "naukowców". Litościwie podpowiem, że nie można porównywać objętości gazu skroplonego (będącego ładunkiem gazowca) z gazem rozprężonym (w stanie gazowym w sieci gazowej). Czyżby niedospana nocka?
Fajny smog nad tym terminalem
Trzeba umieć odróżnić formalności od technologii. Bey sprawności technicznej nie ma koncesji.
Czy ktoś coś wie na temat OCHRONY? Kto wygrał przetarg i od kiedy wchodzi na obiekt?
Według tekstu gazoport przystosowany jest do przyjęcia 5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, a przyjmować ma statki o pojemności 120-217 tysięcy metrów sześciennych. Z kalkulatorem w ręku wychodzi, że co godzinę muszą być rozładowane 2, 63 lub 4, 75 statki z gazem. ??
A KIEDY DOSTALI KONCESJĘ NA ZAMRAŻANIE GAZU ? Z CZEGOŚ TO MUSZĄ SKRAPLAĆ.
Taaa...Wielkie otwarcie za pani premier Kopacz!!Cóż za hipokryzja!!To pokazuje fałsz i obłudę P artii O szustów.P O.
A co to był taki wielki obłok dymu 9.05. na zbiorniku?Prawie cały pierwszy zbiornik zakryło i poszło na Warszów.
Czy tą koncesję wydali tacy sami fachowcy, jak fasola naukowiec od przyrody Wolińskiego Parku Narodowego?
Przecież ubiegłym roku Kopacz osobiście i uroczyście otworzyła terminal. A ten teraz opisywany to już jest drugi?