Zarząd Województwa oraz wszystkie instytucje mu podległe, zostały poproszone przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, by przy wydawaniu decyzji administracyjnych uwzględniać także nieopublikowane orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Sejmik odwołując się do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc obowiązującą i są ostateczne. W stosownym stanowisku, również sam Sejmik zobowiązał się do podejmowaniu uchwał w zgodzie z orzeczeniami Trybunału.
- Poszanowanie Konstytucji powinno być podstawowym obowiązkiem Polaków. Jako Zachodniopomorski Sejmik czujemy się zobowiązani do respektowania zapisów naszej ustawy zasadniczej, w każdym jej aspekcie, również w tym mówiącym o roli Trybunału Konstytucyjnego. Dziś w tym zakresie wypowiedziało się także zgromadzenie ogólne Sądu Najwyższego, a więc najwyżsi reprezentanci trzeciej władzy – władzy sądowniczej w Polsce. Niepublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego będzie prowadzić do dualizmu prawnego. To będzie bardzo ryzykowne dla systemu prawnego w Polsce. Respektowanie wyroków TK, także tych, które nie są publikowane przez Radę Ministrów, jest wolą radnych wybranych w suwerennych wyborach samorządowych - powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Stanowisko Sejmiku z dnia 26 kwietnia 2016 r. wskazuje, że zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, żaden organ państwa polskiego nie ma prawa oceniać, czy orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny ma moc wiążącą. Orzecznictwo wydawane przez Trybunał powinno być zatem uznawane za ostateczne.
Do uwzględniania wyroków Trybunału Konstytucyjnego, również tego, które może nie zostać opublikowane zobowiązał się sam Sejmik. Z podobną prośbą zwrócono się również do Zarządu Województwa i podległych mu instytucji.