POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [23.04.2016, 11:55:02] • zachodniopomorskie

Z certyfikatem po zdrowie pacjenta

Z certyfikatem po zdrowie pacjenta

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Blisko 50 certyfikatami dysponuje 11 marszałkowskich placówek ochrony zdrowia na Pomorzu Zachodnim. To zaświadczenia dotyczące medycznej akredytacji, zarządzania szpitalną jakością, ale przede wszystkim potwierdzające stałe podnoszenie usług medycznych świadczonych z myślą o pacjentach. Tylko od początku 2016 roku dokumenty takie uzyskały lecznice w Kołobrzegu oraz Koszalinie, a o kolejny certyfikat ubiega się szczeciński WOMP.

Najwięcej certyfikatów, bo aż 11 posiada obecnie Szpital Regionalny w Kołobrzegu. Nie dużo mniej, bo 8 lecznica w Gryficach, 6 Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, a po 4 szpital
w szczecińskich Zdrojach, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Szczecinie i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

- Placówki podległe samorządowi województwa leczą bez bólu, są rzetelne w ochronie zdrowia i przyjazne dzieciom, promują zdrowe i aktywne życie, spełniają rygorystyczne wymogi ISO, a także wykonują z najwyższą starannością badania diagnostyczne. Przyznane im certyfikaty potwierdzają tylko jakość do jakiej dążą - zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Certyfikat i pacjent

Certyfikat oznacza przede wszystkim jakość. To dokument stwierdzający zgodność usługi z deklarowanymi w przepisach właściwościami. Medycyna nie jest w tym przypadku odosobniona. Szpitale, podobnie jak szkoły, instytucje administracji publicznej czy przedsiębiorstwa uzyskują zaświadczenia akredytacyjne, dokumenty ISO czy potwierdzenia o wysokiej medycznej wydajności. Dzięki nim jednostki ochrony zdrowia mają prawo do wykonywania określonych czynności oraz uzyskują potwierdzenie posiadania kompetencji w określonym zakresie i na odpowiednio wysokim poziomie. Certyfikaty wydawane są na ogół przez akredytowane lub cieszące się powszechnym zaufaniem instytucje. To np. ministerialny Ośrodek Akredytacji - Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Instytut Badania Marki czy Krajowa Sieć Szpitali Promujących Zdrowie. Uzyskanie takich dokumentów nie pozostaje bez wpływu na pozycje marszałkowskich placówek w ogólnopolskich rankingach. W rankingu dziennika „Rzeczpospolita” za rok 2015 w zestawieniu TOP 100 szpitali w Polsce znalazły się: Zachodniopomorskie Centrum Onkologii (13 miejsce), szpital przy ul. Arkońskiej w Szczecinie (49 miejsce), szpital w Gryficach (69 miejsce) i szpital w Szczecinie-Zdrojach (77 miejsce).

Certyfikat – komu i za co?

Większość certyfikatów wydawana jest czasowo. Spośród prawie 50 zaświadczeń i wyróżnień są takie, które obowiązywać będą jeszcze przez 2, a nawet 3 lata. Uzyskanie dokumentu wiąże się ze spełnieniem szeregu kryteriów. Tak jest dla przykładu w przypadku certyfikatu „Szpital bez bólu”, który w marcu br. otrzymała lecznica w Kołobrzegu.
- Certyfikaty otrzymują tylko te placówki, które przyczyniają się do podniesienia jakości uśmierzania bólu, a także zmniejszają obawy oraz lęk pacjentów w okresie leczenia i rekonwalescencji po zabiegach. Bardzo się cieszę, że tak wiele marszałkowskich szpitali posiada zaświadczenie wydane w tym właśnie zakresie - mówi członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.
Aby otrzymać taki tytuł placówka w Kołobrzegu musiała sprostać wielu rygorystycznym wymogom.

- Wprowadziliśmy szereg procedur medycznych, w tym procedurę regularnej oceny bólu, a także wykorzystujemy pompy PCA do znieczulania kontrolowanego u pacjentów, którzy przeszli zabieg
lub operację. Uzyskanie certyfikatu to ogromny wysiłek, ale przede wszystkim wielki sukces całej kadry medycznej placówki. W ten sposób budujemy do nas zaufanie pacjentów jako lecznicy, która stawia na jakość procedur medycznych i bezpieczeństwo - podkreśla dyrektor kołobrzeskiego szpitala Tomasz Szymański.
Ponadto istotne z punktu widzenia pacjenta zaświadczenia posiadają: Szpital w Zdrojach („Szpital Przyjazny Dziecku”), Szpital Wojewódzki w Koszalinie („Zadowolony Pacjent”), Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie (certyfikat w zakresie opieki nad pacjentkami z rakiem piersi) oraz szpital w Gryficach (licencja na badania histopatologiczne i cytologiczne). Dodatkowo za podnoszenie usług medycznych dwa wyróżnienia otrzymała w roku 2015 Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. To „Perła Medycyny 2015” za ratownictwo medyczne i transport sanitarny oraz tytuł „Lider Polskiego Lecznictwa 2015”.
Z certyfikatem po bezpieczeństwo i zdrowie chorych

Marszałkowskie lecznice kontynuują proces zmiany medycznych i infrastrukturalnych. To wraz z uzyskanymi certyfikatami świadczy o stałym ich rozwoju.

- Gigantyczne inwestycje, których wartość szacujemy na setki milionów złotych gwarantować mają jeszcze skuteczniejszą pomoc, a pacjentom, którzy trafiają do naszych placówek dawać spokój i bezpieczeństwo. Tak naprawdę wiele zależy jednak od wyspecjalizowanej kadry medycznej, której w marszałkowskich jednostkach nie brakuje. To fakt - certyfikaty nie leczą, ale są dowodem na otwartość na zmiany w naszych lecznicach i chęć podnoszenia przez personel jego zawodowych kwalifikacji z myślą o pacjencie - dodaje Olgierd Geblewicz.

Tyko w 2016 roku zmodernizowano oddziały położniczo-ginekologiczne w szpitalach w Szczecinie-Zdrojach i Koszalinie oraz oddział kardiologiczny w lecznicy na ul. Arkońskiej w Szczecinie. Pacjenci korzystają już z nowoczesnych szczecińskich centrów: Zabiegowego przy ul. Arkońskiej oraz Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. W najbliższym czasie dobiegnie końca budowa w Zdrojach Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem. Większość tych zmian to zasługa unijnych funduszy. W perspektywie 2007-2013 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na inwestycje w zakresie opieki zdrowotnej władze samorządu województwa przeznaczyły około 230 mln zł. Ze środków tych skorzystały nie tylko podległe mu jednostki, ale również szpitale powiatowe i wyższe uczelnie.

Łukasz Jucha
Główny Specjalista
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Od wtorku do niedzieli pulsujące serce w centrum miasta przypomina o zbliżającym się finałowym finale WOŚP ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■