POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [22.04.2016, 14:44:32] • Polska

3 kroki do dobrej kondycji

3 kroki do dobrej kondycji

fot. Organizator

Nie od dziś wiadomo, że zdrowy styl życia znacząco wpływa na dobre samopoczucie i ogólny komfort – zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Jeżeli dopiero teraz podjąłeś decyzję o zmianach i podejmujesz pierwsze kroki, zobacz na co zwrócić szczególną uwagę. Natomiast jeśli już od dawna wytrwale stoisz przy zdrowym planie dnia, sprawdź, czy przypadkiem o czymś nie zapomniałeś.

Trudności ze wstawaniem, częste bóle głowy, niezadowolenie, rozdrażnienie, a nawet depresja – to częste stany, które towarzyszą osobom, które prowadzą niezdrowy tryb życia. Brak aktywności fizycznej spowalnia metabolizm, doprowadza do licznych schorzeń, a nawet do poważnych problemów z sercem. Ciężka i bogata w tłuszcze dieta również nie przynosi nam korzyści. Co zatem zmienić? Jakie kroki podjąć, żeby móc w pełni cieszyć się życiem?

Aktywność – w dowolnej formie
Siłownia, bieganie, pływanie, a może jazda konno? Czy jakaś z tych rzeczy sprawia Ci radość? A może wyjątkowo cenisz sobie wycieczki rowerowe, jazdę na rolkach lub kilkugodzinne spacery? Z pewnością znajdziesz coś, co sprawi ci radość i szybko stanie się zdrowym nałogiem. Pamiętaj jednak, że zarówno w życiu, tak i w sporcie, regularność to podstawa. Trening powinien trwać minimum 40 minut i odbywać się średnio 3 razy w tygodniu. Pamiętaj również, że im więcej aktywności, tym lepiej! Wydaje Ci się, że nie masz na nią czasu? Gwarantujemy, że jest inaczej! Zaparkuj nieco dalej niż parking pod miejscem pracy, wysiądź z autobusu przystanek lub dwa wcześniej, wybierz schody zamiast windy. Przemieszczaj się częściej rowerem niż autem, a do sklepu przejdź się pieszo.

Dieta – kluczowy element dla zdrowia
Co jeść, aby nie zwariować i nie przeciążyć domowego budżetu? Najbardziej racjonalna odpowiedź brzmi: prawie wszystko. Jedyne, z czego powinniśmy zrezygnować, to ciężkie tłuszcze, produkty z dużą ilością węglowodanów, cukrów i soli. Nauczmy się wymieniać pewne produkty na ich zdrowsze odpowiedniki. Pszenne zastąpmy ciemnym, jasny makaron pełnoziarnistym, a soki słodzone i napoje gazowane – wodą. Jeżeli trudno jest ci się odzwyczaić od cukru lub soli, staraj się wyeliminować je metodą małych kroków: codziennie słodź herbatę odrobinę mniej, albo zamień popularny biały cukier np. na stewię. – Zdrowa dieta nie oznacza od razu szeregu wyrzeczeń. Tak naprawdę możemy spożywać wiele z popularnych produktów, które znajdują się w naszej lodówce, ponieważ kluczową rolę gra ilość. I tak np. spożycie całego opakowania sera żółtego podczas jednego posiłku może okazać się zbyt kaloryczne, jednak jeżeli dodamy go do zdrowej sałatki, dostarczy nam niezbędnych mikroelementów w odpowiedniej ilości. Bowiem ser żółty to ogromne źródło pełnowartościowego białka i wapnia. Dla przykładu średnia zawartość wapnia w 100 gramach chudego twarogu to 96 mg, natomiast w serze żółtym aż 807 mg – mówi Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej.

3 kroki do dobrej kondycji

fot. Organizator

Nie dajmy się również zwieść etykietom, na których widnieją napisy „light”. Bardzo często kryje się pod nimi taki sam skład jak w standardowym produkcie. – Producenci, którzy oferują sery żółte w wersji fit, najczęściej obniżają zawartość tłuszczu. Taki zabieg sprawia, że rzeczywiście obniża się wartość energetyczna, jednak jednocześnie usuwane są witaminy, które w owym tłuszczu są rozpuszczalne – głównie dotyczy to witaminy D i A. Brak witaminy D sprawia, że wapń, z którego słyną produkty nabiałowe, jest znacznie gorzej przyswajalny – kontynuuje Ewa Polińska, ekspert MSM Mońki.
Kiedy śniadanie, a kiedy kolacja?
Dobrze zbilansowana dieta i regularność w przyjmowaniu posiłków mogą zdziałać cuda. Warto zatem zmienić podejście nie tylko co do wartości energetycznej dań, ale i pory ich spożywania. Mitem jest opinia, według której ostatni posiłek należy spożyć do godziny 18:00! To, kiedy zasiądziemy do kolacji, jest głównie oparte na tym jaki mamy tryb życia i pracy. Najważniejszą zasadą jest jednak spożywanie około 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Nie zapomnij również o zasadzie, która mówi, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie – powinno ono dostarczyć energii na cały dzień.
Stare, mądre powiedzenie głosi, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Trudno się z nim nie zgodzić. Droga do osiągnięcia dobrej kondycji zarówno fizycznej jak i duchowej jest długa, jednak systematyczność w tym wypadku może zdziałać cuda. Zgodnie z zasadą – zdrowej diety, przedstawiamy przepis na pyszną i lekką sałatkę z grillowanym kurczakiem i serem żółtym. Pamiętaj jednak – małe porcje, regularnie rozplanowane w ciągu dnia!
Sałatka z grillowanym kurczakiem i tartym serem
Składniki:
- mix sałat
- 50 g sera żółtego Gouda MSM Mońki w bloku
- 1 pomidor
- 4 rzodkiewki
- mała czerwona cebula
- 150 g piersi z kurczaka
- szczypta papryki
- pieprz, sól do smaku

Przygotowanie:
Sałatę, pomidora i rzodkiewki umyć. Pomidora pokroić w ósemki, rzodkiewkę w plasterki, a cebulę w krążki. Piersi z kurczaka umyć, osuszyć, pokroić w paseczki i posypać papryką, solą oraz pieprzem Rozgrzać patelnię grillową i usmażyć. Na talerzu ułożyć sałatę, pomidora, rzodkiewkę i cebulę oraz usmażone mięso z kurczaka. Ser zetrzeć na tarce na drobnych oczkach i posypać sałatkę.
Smacznego!

Sandra Czerwińska
Młodszy Specjalista ds. PR


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Ostrzeżenie pierwszego stopnia, wydane przez IMGW, dotyczy wystąpienia silnego wiatru na wybrzeżu województwa zachodniopomorskiego. Od wtorku 16 września do czwartku 18 września przewidywany jest wiatr o średniej prędkości do 70 km/h, w porywach dochodzący do 85 km/h, który będzie wiał z południowego-zachodu. Na środę 17 września prognozy przewidują także intensywne opady deszczu, które mogą wynieść nawet 60 mm w ciągu 24 godzin. Dodatkowo, opadom deszczu mogą towarzyszyć burze. ■ Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpoczęło łącznie 4330 uczniów uczęszczających do szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Świnoujście. Wśród nich 323 dzieci po raz pierwszy przekroczyło próg szkoły podstawowej, rozpoczynając tym samym swoją przygodę z edukacją. Z kolei naukę w szkołach ponadpodstawowych rozpoczęło 195 uczniów. Do miejskich przedszkoli przyjęto również 255 nowych przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. We wszystkich placówkach oświatowych podlegających pod Urząd Miasta Świnoujście pracuje 811 osób. W tym gronie znajduje się 577 nauczycieli wspierających dzieci i młodzież na każdym etapie edukacji, a także 234 pracowników obsługi i administracji, dbających o sprawne funkcjonowanie szkół i przedszkoli ■