POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [22.03.2016, 11:37:00] • zachodniopomorskie

Wsparcie dla zachodniopomorskiej policji

Wsparcie dla zachodniopomorskiej policji

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

123 tys. zł z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego otrzyma Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie jako wsparcie działań, które mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa publicznego oraz kształtowanie świadomość mieszkańców regionu w tym zakresie. Podpisanie umowy odbyło się 21 marca br. w Szczecinie.

Umowę podpisali marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz pełniący obowiązki komendanta wojewódzkiego policji Piotr Ostrowski.

- Poprawa bezpieczeństwa to praca każdego roku, z różnymi grupami społecznymi, podnoszenie ich świadomości, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. To praca, która nie ma jednego gospodarza, każdy powinien wziąć na siebie ten ciężar odpowiedzialności. Dlatego my również jako władze regionu chcemy temu sprzyjać i od kilku lat współpracujemy z policją, realizując różnego rodzaju programy, które mają trafiać do grup, które uznajemy za szczególnie wrażliwe – dzieci, seniorów, także turystów, którzy przyjechali na Pomorze Zachodnie. Programy te spotykają się z bardzo dobrym odbiorem, co zachęca nas do dalszej, długofalowej współpracy – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

- Dzięki tym środkom możemy lepiej, bardziej profesjonalnie i skuteczniej realizować nasze programy profilaktyczne z różnymi środowiskami. Będą to nie tylko spotkania z policjantami, ale także materiały drukowane – plakaty, ulotki – wyjaśniał Piotr Ostrowski.

Województwo Zachodniopomorskie od lat współpracuje z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie oraz wspiera finansowo jej działania, m.in. akcje profilaktyczne, edukacyjne i informacyjne. Również tegoroczna dotacja zostanie spożytkowana na programy, które mają charakter wieloletni i większość z nich była wspierana przez Samorząd Województwa w poprzednich latach. W tym roku zostaną zrealizowane dwa nowe projekty. Pierwszym z nich jest „Wojewódzki Lider Profilaktyki”, który ma na celu propagowanie działań na rzecz edukacji w obszarze bezpieczeństwa na terenie województwa zachodniopomorskiego. Inicjatywa ma podkreślić wagę profilaktyki w życiu codziennym i uhonorować tych, którzy mają największe zasługi dla tej dziedziny życia społecznego. Kolejnym z programów jest wojewódzki turniej klas mundurowych „Nieletni paragraf”, którego założeniem jest zacieśnienie współpracy z placówkami oświatowymi, w których funkcjonują klasy o profilu mundurowym.

Ponadto fundusze przekazane przez Województwo zostaną wykorzystane na przeprowadzenie następujących działań:

Kampania edukacyjna „Bezpiecznie podczas wakacji” – poświęcona zostanie codziennym zachowaniom podczas wakacji, kiedy to pojawia się więcej zagrożeń. Wraz ze wzrostem ruchu turystycznego wzrasta ruch samochodowy w naszym regionie, a atmosfera wakacyjnego relaksu ułatwia nieodpowiedzialne zachowania, zwłaszcza nad wodą. Kampania odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem plakatów, billboardów.

Program „Bezpiecznie nad Morze” skierowany jest do turystów odwiedzających zachodniopomorskie wybrzeże podczas miesięcy wakacyjnych, również tych poruszających się na rowerach. Realizacja programu odbywa się poprzez promowanie na terenie naszego województwa alternatywnych tras dojazdu do miejscowości nadmorskich podczas miesięcy wakacyjnych, kiedy to obserwuje się wzmożony ruch turystyczny. Planowane rezultaty to zmniejszenie liczby wypadków i ofiar na drogach oraz odciążenie dróg krajowych w czasie największego natężenia ruchu.
„Bezpieczny Przedszkolak” – to spotkania policjantów z przedszkolakami w wybranych domach kultury oraz spotkania plenerowe z przedstawicielami pokrewnych służb i instytucji zaproszonych do współpracy przez policję – np. Straży Miejskiej. Celem projektu jest uświadamianie dzieci jak uchronić się przed zagrożeniami, ale również jak prawidłowo postąpić w obliczu niebezpieczeństwa. W trakcie spotkań przekazywane są materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa dzieci w wieku przedszkolnym m.in. ulotki oraz informatory. Ważny element stanowi tu edukacja prawna rodziców przedszkolaków
w zakresie odpowiedzialności za postępowanie ich dzieci.

„Przyjaciele Gryfusia” – program stanowi kontynuację współpracy, celem wiodącym przedsięwzięcia jest ograniczenie negatywnych zdarzeń związanych z najmłodszymi obywatelami i uświadomienie im jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia. Co roku, w ramach programu, policjanci spotykają się na początku września z pierwszakami, aby porozmawiać min. o bezpiecznym poruszaniu się na drodze, czy zachowaniu się wobec obcych osób.
„Bezpieczna Szkoła” – celem projektu jest popularyzacja zasad bezpieczeństwa na terenie placówek oświatowych oraz procedur postępowania pracowników tych placówek w sytuacjach zagrożenia, a także podniesienie poziomu wiedzy i świadomości prawnej w zakresie odpowiedzialności prawnej, za własne czyny oraz nauczycieli, rodziców i opiekunów za czyny i bezpieczeństwo dziecka.

Program „Bezpieczny senior” – wdrażany jest od 2009 roku. Policjanci prowadzą warsztaty edukacyjne dla seniorów związane z zagrożeniami życia i zdrowia w ich najbliższym otoczeniu. W ramach programu omawiane są takie zagadnienia jak: zabezpieczenie mieszkań przed włamaniem, metody okradania osób starszych, ekonomiczny aspekt bezpieczeństwa, przemoc wobec osób starszych i pomoc sąsiedzka. Organizatorzy programu zwracają także uwagę na bezpieczeństwo seniorów w ruchu komunikacyjnym.

Ze środków samorządu województwa sfinansowane zostanie także m.in. doposażenie i wyszkolenie funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Szczecinie, a także szkolenia dla służb mundurowych z zakresu profilaktyki i edukacji w obszarze bezpieczeństwa.

Radosław Soćko
Inspektor
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Od wtorku do niedzieli pulsujące serce w centrum miasta przypomina o zbliżającym się finałowym finale WOŚP ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■