- poziomu cukru we krwi ,
- ciśnienia tętniczego krwi,
- poziomu cholesterolu we krwi,
- pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Pomiary odbędą się 21 marca 2016r. od godz. 08.00 w holu budynku przychodni miejskiej w Świnoujściu przy ul. Dąbrowskiego 4
Światowy Dzień Zdrowia 2016 – przebiegać będzie pod hasłem Pokonaj cukrzycę!
Każdy z nas powinien zbadać profilaktycznie poziom cukru we krwi przynajmniej raz w roku. Jeśli wyniki będą poza normą, lekarz zleci szczegółowe badania, które potwierdzą lub wykluczą cukrzycę. Cukrzyca dotyka osoby w każdym wieku, a podstawowym problemem jest to, że pacjenci późno dowiadują się o swojej chorobie. Liczba zachorowań z roku na rok jest coraz większa. Szacuje się, iż obecnie na cukrzycę choruje blisko trzy miliony Polaków, z czego ok. 700 tys. nawet o tym nie wie. Wysokokaloryczna dieta, brak ruchu czy stres, a w konsekwencji powikłania cukrzycowe, stanowią główne zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia.
Badanie ciśnienia tętniczego krwi pozwala określić ciśnienie wywierane przez serce podczas skurczu wysyłającego krew do obiegu. Oprócz tego podawana jest również wartość ciśnienia, gdy serce odpoczywa między uderzeniami. Właśnie te dwie wartości dają informację o tym, jak funkcjonuje nasz układ krążenia Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, możemy mieć do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, natomiast gdy jest zbyt niskie, z niedociśnieniem. Systematyczne pomiary ciśnienia krwi są jedną z podstawowych metod kontrolowania stanu układu krążenia.
Cholesterol całkowity oznacza się podczas badania biochemicznego krwi. Jego nadmiar utożsamiany jest zazwyczaj z nadwagą, spożywaniem tłustych potraw oraz z ryzykiem zawału serca i udaru. Warto jednak pamiętać, że część cholesterolu całkowitego związana jest z frakcją LDL (zły cholesterol), a pozostała część z frakcją HDL (dobry cholesterol), co oznacza, że nie zawsze powoduje on miażdżycę.
Badanie tlenku węgla (CO)w wydychanym powietrzu .Tlenek węgla jest jednym z głównych składników dymu tytoniowego. Jest gazem , który wywiera bezpośrednie działanie cytotoksyczne na komórki doprowadzając do ich zwiększonej przepuszczalności. Przez to działanie dochodzi do łatwiejszego przenikania różnych substancji przez ściany naczyń czy ściany dróg oddechowych , przede wszystkim rakotwórczych substancji smołowatych., osadzających się na drzewie oskrzelowym.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w bezpłatnym badaniu.
BYŁAM, ZROBIŁAM BADANIE.PANIE BARDZO SIĘ SPRĘŻYŁY MIMO REMONTU PRZYCHODNI-DZIĘKUJEMY
Byłam, zbadałam cukier, cholesterol, ciśnienie -dziękuję bardzo.
Ciekawe, ile mogę mieć CO w wydychanym powietrzu po kilkunastu latach, gdy po raz pierwszy i ostatni spróbowałem papierosa... No to pójdę...
Badania na placu budowy?