iswinoujscie.pl • Środa [16.03.2016, 11:13:43] • Świnoujście
XV-lecie Patrii ZHR
fot. Organizator
Dokładnie 17 marca 2001r. w Świnoujściu pojawiła się drużyna harcerska, która nazywała się V Świnoujska Drużyna Harcerzy ,,Patria". Za bohatera obrała Powstańczą Pocztę Polową. Od tego momentu minęło 15 lat. W działaniach jednostki znalazły się między innymi: kilkakrotne udział w rajdach na poziomie województwa i całej Polski. Z ważniejszych wydarzeń w pracy drużyny stało się wzięcie udziału w obchodach pogrzebu Ojca Świętego w 2005 roku w Rzymie. Przez te wszystkie lata przez drużynę przeszło bardzo wielu młodych ludzi, którym przygoda harcerską dostarczyła niezapomnianych przygód i pomogła wejść w dorosłe życie.
"Patria" działa nieprzerwanie i bardzo aktywnie. Bierze udział co roku w obozie letnim i w zimowisku, w uroczystościach kościelnych i państwowych - takich jak: 60-lecie i 70-lecie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W ostatni weekend odbył się biwak urodzinowy w Przylepie koło Szczecina. Podczas wyjazdu poznawaliśmy historię drużyny, obyły się świecowiska, różne gry i zabawy. Nie obyło się bez upominków od zaproszonych gości, słodkości upieczonych przez harcerzy z drużyny. Mamy wielką nadzieję, że za kolejne 15 lat spotkamy się w tym samym , a może i liczniejszym gronie, na 30-leciu "Patrii".
fot. Organizator
Warto dodać, że opisywane wydarzenie jest jednym z kilku przedsięwzięć zaplanowanych na 70-lecie Harcerstwa w Szkole Podstawowej nr 1.
fot. Organizator
Zapraszamy wszystkich państwa, do wspólnego przeżywania
przedsięwzięcia.
fot. Organizator
Bardzo liczymy na relacje słowne, notatki, pamiętniki, zdjęcia, które mogą znajdować się w domach, jako pamiątki własne lub po babciach, dziadkach, ciociach, wujkach. Za wszelką życzliwość i pamiątki, zdjęcia relacje będziemy bardzo wdzięczni i serdecznie dziękujemy. Tel. Kontaktowy: sekretariat szkoły: 91 321 40 19, 698 038 881, E-mail: sp1.swinoujscie@gmail.com Zapraszamy również do naszej szkoły osobiście na ul. Narutowicza 10.
III Szczep Harcerski "Słowianie" ZHR
im. Zawiszy Czarnego
Gość • Czwartek [17.03.2016, 19:23:59] • [IP: 46.112.90.***] Jestem: dzieckiem wojny, wychowankiem PR, dożywam w III RP.. Jakoś nie mam ochoty na egzystowanie w IV RP Od września 1939 byłem nie tylko świadkiem, ale również uczestnikiem tych wszystkich minionych wydarzeń. Naukowcy z IPN bezzasadnie nazywa ten okres" okupacją". W Teheranie, w Jałcie i w Poczdamie trzech starszych facetów: Roosevelt, Churchill i Stalin podzielili świat między siebie. Ten" okupant" i jego" namiestnicy" nie byli tacy najgorsi. Na przykład: zbudowali PPDiUR " Odrę", MSR, rozbudowali Port... Byłem jednym z tej grupy nazywanej 'młodymi lewicowcami", którzy na Zjeździe Łódzkim reaktywowało ZHP. Oczywiście, że Krzyż, który otrzymałem 10 listopada 1945 roku zobowiązuje mnie do wierności ZHP - owi
17:53 - Bardzo cenne jest to wtrącenie:" ...albo wpadło pod nową okupację". Wpisanie go świadczy, że duchem Pan jest nadal harcerzem, wiernym Polsce.
Bardzo ciekawy jestem jaki będzie odzew na Waszą prośbę. Podejrzewam, że Wasi Dziadkowie, Babcie, Ciocie i i Wujkowie a nawet Wasi Rodzice nie byli związani z ZHR - em a nawet nie wiedzieli o takiej organizacji. Wiedzieli natomiast o ZHP i mogli do Niej należeć. Moje miasto rodzinne było wyzwolone (lub wpadło pod nową okupację) 23 stycznia 1945 roku. Moją Drużynę Harcerską z organizował i przez dwa lata był Drużynowym porucznik LWP i przedwojenny phm. W październiku 1945 roku uczestniczyłem w biegu harcerskim zdobyłem stopień młodzika a 10 listopada przy ognisku na boisku szkolnym złożyłem przyrzeczenie i otrzymałem Krzyż Miałem wtedy 12 lat
Skoro potrzebne Wam relacje słowne, notatki, pamiętniki, zdjęcia, które mogą znajdować się w domach, jako pamiątki własne lub po babciach, dziadkach, ciociach, wujkach, to zdradzę Wam, druhowie, że na cmentarzu w Świnoujściu pochowani sa trzej uczestnicy Powstania Warszawskiego: 1.Józef Godlewski -" Bazyli" 1.7. 1911 – 31.12.1990 2. Izabella Emilia Wieniawa-Bronisz (zd.Wiśniewska)" Iza" 12.12. 1925- 21.3. 1984 3. Tadeusz Tan" Tadek" 21.6. 1922- 9.7. 1999. A w Międzyzdrojach - Janusz Eugeniusz Serafin" Wacha" 13.9. 1928- 19.9. 1995.
Jeszcze jedna okazja, by ucieszyć się z upadku komuny, która wszystko chciała ujednolicić i podporządkować, wyrzucając z horyzontów wychowania patriotyzm, tradycję i wiarę, a wszczepić jakiś implant internacjonalizmu socjalistycznego. Owszem, były jakieś elementy patriotyzmu, ale jak to w PRL, wszystko rachityczne, słabo nawożone duchowo i intelektualnie, skoro wszędzie z lodówek, a ściślej z chlebaków wypadał Marks lub Lenin.